Ville Kesänen Vaasan Salaman seurakoordinaattoriksi

16.7.2022 10:38 Vaasan Salaman keväinen valmennuksen kehittäjän toimihaku tuotti hienon tuloksen.

Vaasan Salama ry sai varteenotettavia hakemuksia sekä kotimaasta että ulkomailta. Mukava oli havainta, että koripallokartalla näinkin pieni paikkakunta oli useamman korisihmisen ajatuksissa. Hakuajan päättymisen jälkeen Vaasan Salama ry:n johtoryhmä oli yhteydessä kaikkiin hakijoihin ja eteni haastatteluvaiheeseen muutaman hakijan kanssa.

Vaasan Salama ry:n uusi seurakoordinaattori koripallokaudelle 2022–2023 on Ville Kesänen. Ville osoitti kokemuksellaan ja aktiivisuudellaan juuri sellaista osaamista jota Salama tällä kertaa haki ja tarvitsee. Villellä on kokemusta varsin monesta eri koripalloseurasta, vahva osaaminen koripallovalmentajan ja seuratoiminnan lisäksi myös yritysyhteistyön rakentamisesta. Näitä kaikkia osaamisalueita pääsemme hyödyntämään ja kehittämään tulevalla koripallokaudella yhteistyössä seuran valmentajien ja muiden taustahenkilöiden kanssa.

Villen työtehtäviin tulee kuulumaan valmennuksen kehittämistä, itse valmentamista, seuratoiminnan kehittämistä ja uusien yhteistyökumppaneiden aktivointia. Kuten Vaasassa sanotaan, olemme YLI iloisia saadessamme Ville Vaasan Salamaan mukaan ja alueellamme heräteltyä korisbuumia lähdemme näin viemään entistä leveimmillä hartioilla eteenpäin.

Vaasan Salamalla tulee ensi kaudella olemaan jokaisessa alueen ikäsarjassa vähintään yksi joukkue sekä tyttöjen että poikien puolella. Suunnitteilla on myös yhdistää voimat lähialueiden seurojen kanssa, jotta valtakunnallisissa sarjoissa nähtäisiin ensi kaudella myös Salaman keltaista peliasua kentällä. Kaupunkiin muuttavat uudet koripalloilevat opiskelijat toivotetaan tässä samalla erittäin lämpimästi Salamaan mukaan, on sitten ajatuksena pelaajan, valmentajan tai tuomarin roolit taikka vaikka kaikki edellä mainitut, ethän siis epäröi olla yhteydessä!

Hyvää koriskautta 2022–2023 kaikille korisseuroille!

Lisätietoja Vaasan Salama ryn puheenjohtaja Marko Koski, p. 050 561 5858

 
5.4.2024 11:35 Seura tiedottaa

Yhä useampi löytää koripallon ilon HoNsU:n toiminnassa

Koripalloon erikoistunut Hongikon Nuorisoseuran Urheilijat, tuttavallisemmin HoNsU, tekee laadukasta työtä lasten ja nuorten harrastus- ja kilpailutoiminnan parissa. Seuran kasvatustyöhön luotetaan, sillä se on jo toisella kaudella putkeen ylittänyt 600 lisenssin rajapyykin. Positiivinen pöhinä näkyy myös pelillisenä menestyksenä.

21.2.2024 09:39 Seura tiedottaa

Yhdistä opiskelu ja urheilu Jyväskylässä!

Kevään 2024 yhteishaku on nyt käynnissä. Jyväskylä tarjoaa koripalloilijoille hyvät olosuhteet opiskelun ja laadukkaan harjoittelun yhdistämiseen.

13.12.2023 15:59 Keskinen alue

Vaasan Salama etsii juniorivalmentajaa / seurakoordinaattoria

Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Jäsenmäärä on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää toimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa. Toimi on toistaiseksi voimassa oleva ja töiden alkamisaika on sovittavissa.

8.9.2023 20:22 Keskinen alue

Marko Kainulainen JBA:n tapahtumapäälliköksi

JBA saa riveihinsä todella kovan luokan vahvistuksen kun tapahtuma-alan ammattilainen ja intohimoinen koripallomies Marko Kainulainen aloittaa seuran tapahtumapäällikkönä.

16.8.2023 16:38 Keskinen alue

Kimmo Juvonen JBA:n toiminnanjohtajaksi

JBA:n taustaorganisaatio ottaa ison harppauksen eteenpäin kun JBA:n hallituksen puheenjohtajana seuran perustamisesta lähtien toiminut Kimmo Juvonen aloitti työnsä toiminnanjohtajana eilen 15.8.2023.

27.4.2023 19:49 Keskinen alue

Jyväskylä Basketball Academy hakee päätoimista toiminnanjohtajaa

Edellytämme laaja-alaista tuntemusta urheiluseuratoiminnasta, myyntikokemusta sekä ennenkaikkea intohimoa ja uskallusta lähteä kehittämään kanssamme aivan uudenlaista urheiluseuraa!

4.4.2023 00:57 Keskinen alue

Vaasan Salama etsii juniorivalmentajaa / valmennuksenkehittäjää / seurakoordinaattoria koripallokaudelle 2023–2024

Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Jäsenmäärä on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää toimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa koripallokaudelle 2023–2024.

22.2.2023 21:56 Keskinen alue

Yhdistä opiskelu ja urheilu Jyväskylässä!

Kevään 2023 yhteishaku käynnistyi tiistaina 21.2. Jyväskylä tarjoaa koripalloilijoille maan parhaat olosuhteet opiskelun ja laadukkaan harjoittelun yhdistämiseen.

9.5.2022 18:51 Keskinen alue

Vaasan Salama etsii Juniorivalmentajaa/valmennuksenkehittäjää koripallokaudelle 2022–2023

Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää junioritoimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa koripallokaudelle 2022–2023.

22.2.2022 15:55 Keskinen alue

KUORTANE BASKETBALL CAMP 27-30.6.2022

Tytöt & Pojat 2006-2014. Yli 50% paikoista jo varattu, ilmoittaudu ajoissa ja varmista paikkasi kesän kuumimmalla korisleirillä!

Näytä lisää vastaavia