Kimmo Juvonen JBA:n toiminnanjohtajaksi

16.8.2023 16:38 JBA:n taustaorganisaatio ottaa ison harppauksen eteenpäin kun JBA:n hallituksen puheenjohtajana seuran perustamisesta lähtien toiminut Kimmo Juvonen aloitti työnsä toiminnanjohtajana eilen 15.8.2023.

JBA:n hallituksen jäsen Jaakko Kemilä: 

– Toiminnanjohtajan hakuprosessi aloitettiin loppukeväästä ja hakemuksia saapui niin urheilun kuin myös liike-elämän ammattilaisilta ympäri maan, oli ilo huomata että toimintamme on herättänyt kiinnostusta myös Keski-Suomen ulkopuolella! Prosessin edetessä teetimme hakijoilla ennakkotehtäviä, haastatteluissa sekä lopullisessa valinnassa käytimme apunamme rekrytointikonsulttia varmistaaksemme juuri meidän yhteisöömme sopivan henkilön löytymisen.

Kimmon valinnassa vaikutti pitkä kokemus lajin parissa niin seuratoimijana kuin myös pelaajana ja valmentajana ja tätä kautta olemassa oleva todella laaja kontaktiverkosto koripalloperheessä. Tätäkin suurempi merkitys oli yli 20 vuoden myyntikokemuksella sijoitusalalta, iso osa toiminnanjohtajamme tehtävää on laajentaa kumppaniverkostoamme ja resurssien kasvaessa mahdollistaa seuramme kehittyminen ja koko lajin kasvu Keski-Suomessa. 

Kun perustimme seuran 7 vuotta sitten, meillä oli selvä suunnitelma kohdentaa kaikki panokset ensin valmennukseen ja näin mahdollistaa nuorille urheilijoille parhaat mahdolliset olosuhteet. Tällä hetkellä seuran palkkalistoilla toimii 4 täysipäiväistä ja 3 osa-aikaista valmentajaa. Ammattilaisen palkkaaminen myös seuran taustoille on suoraa jatkumoa seuran kehittämiselle, tämä vauhdittaa myös seuraavaa tavoitettamme maamme ensimmäisistä korkeakoulujoukkueista. Toiminnanjohtaja tulee osaltaan vastaamaan myös täysin maksuttoman Lauri Markkasen Koriskoulun kehittämisestä yhdessä alueen muiden seurojen kanssa, Koriskouluun osallistuu joka vuosi yli 500 tyttöä ja poikaa ja tämä antaa lajille kivijalan jonka päälle on hyvä rakentaa.

Millä mietteillä Kimmo hyppää puheenjohtajan paikalta päätoimiseksi toiminnanjohtajaksi?

– Aika on nyt! Koripallo on hienossa nosteessa sekä paikallisesti että valtakunnallisesti, nyt täytyy olla rohkea jotta voimme saavuttaa jotain uutta ja vielä isompaa. Tämä rohkeus oli myös keskiössä tehdessäni päätöstä hakea JBA:n toiminnanjohtajan paikkaa pitkän yksityispankkiiriurani jälkeen. Tunnen seuran, tekijät, arvot ja tavan toimia ja tunnen sydämessäni että tämä on se yhteisö jonka eteen haluan töitä tehdä.

Suuri kiitos JBA:n hallitukselle luottamuksesta! Toivon että pystyn kehittämään JBA:ta myös organisaationa samaan suuntaan joilla joukkueemmekin esiintyvät parketin puolella, tiivistettynä haluamme olla seurana dynaaminen, aktiivinen ja kollektiivinen. Teemme asioita omalla tavallamme ja muutamme suuntaa ketterästi jos huomaamme että jokin ei toimi.

Ja tärkeimpänä haluan sanoa terveiset koko koripalloyhteisölle: Uusia hienoja asioita tehdään yhdessä! Koripallo on joukkuelaji, kehittyminen ja kasvu on mahdollista vain yhteistyön avulla. Soudetaan venettä myös jatkossa samaan suuntaan, sillä olen varma että kaikilla meillä on isossa kuvassa sama päämäärä: Lajin kehittyminen ja pelaajien auttaminen heidän matkallaan kohti oman potentiaalinsa saavuttamista!

Nähdään kentillä, kenttien laidoilla ja katsomoissa!

 
8.9.2023 20:22 Keskinen alue

Marko Kainulainen JBA:n tapahtumapäälliköksi

JBA saa riveihinsä todella kovan luokan vahvistuksen kun tapahtuma-alan ammattilainen ja intohimoinen koripallomies Marko Kainulainen aloittaa seuran tapahtumapäällikkönä.

27.4.2023 19:49 Keskinen alue

Jyväskylä Basketball Academy hakee päätoimista toiminnanjohtajaa

Edellytämme laaja-alaista tuntemusta urheiluseuratoiminnasta, myyntikokemusta sekä ennenkaikkea intohimoa ja uskallusta lähteä kehittämään kanssamme aivan uudenlaista urheiluseuraa!

4.4.2023 00:57 Keskinen alue

Vaasan Salama etsii juniorivalmentajaa / valmennuksenkehittäjää / seurakoordinaattoria koripallokaudelle 2023–2024

Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Jäsenmäärä on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää toimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa koripallokaudelle 2023–2024.

22.2.2023 21:56 Keskinen alue

Yhdistä opiskelu ja urheilu Jyväskylässä!

Kevään 2023 yhteishaku käynnistyi tiistaina 21.2. Jyväskylä tarjoaa koripalloilijoille maan parhaat olosuhteet opiskelun ja laadukkaan harjoittelun yhdistämiseen.

16.7.2022 10:38 Keskinen alue

Ville Kesänen Vaasan Salaman seurakoordinaattoriksi

Vaasan Salaman keväinen valmennuksen kehittäjän toimihaku tuotti hienon tuloksen.

9.5.2022 18:51 Keskinen alue

Vaasan Salama etsii Juniorivalmentajaa/valmennuksenkehittäjää koripallokaudelle 2022–2023

Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää junioritoimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa koripallokaudelle 2022–2023.

22.2.2022 15:55 Keskinen alue

KUORTANE BASKETBALL CAMP 27-30.6.2022

Tytöt & Pojat 2006-2014. Yli 50% paikoista jo varattu, ilmoittaudu ajoissa ja varmista paikkasi kesän kuumimmalla korisleirillä!

10.2.2022 22:42 Keskinen alue

Yhteishaku 2022: Yhdistä opiskelu ja urheilu Jyväskylässä!

Kevään 2022 yhteishaku käynnistyy tiistaina 22.2. ja Jyväskylä tarjoaa koripalloilijoille maan parhaat olosuhteet opiskelun ja laadukkaan harjoittelun yhdistämiseen.

19.8.2021 15:54 Keskinen alue

Tristan Fay HoNsUn valmennuspäälliköksi

HoNsU haluaa kehittyä edelleen - Tristan Fay HoNsUn valmennuspäälliköksi!

14.5.2021 15:27 Keskinen alue

HoNsU hakee valmennuspäällikköä

Laadukkaan toiminnan ja seuran kehittymisen takaamiseksi etsimme seuraamme valmennuspäällikköä. Olemme saaneet valmennuspäällikön palkkaukseen seuratoiminnan kehittämistuen Opetus- ja kulttuuriministeriöltä kaudelle 2021-2022.

14.5.2021 10:54 Keskinen alue

Lapuan Korikobrat hakee seurakoordinaattoria

Korikobrat tarjoaa mielenkiintoisen tehtävän, jossa pääset kehittämään seuraan aivan uudenlaista toimintaa sekä pääset kehittämään nykyisiä toimintoja yhä laadukkaammaksi.

4.5.2021 21:03 Keskinen alue

Vaasan Salama etsii tyttökoriksen kehittäjää osa-aikaiseen toimeen koripallokaudelle 2021-2022

Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura, jonka tulevien koriskausien tavoite on entisestään kehittää omaa junioritoimintaansa.

25.4.2021 20:33 Keskinen alue

Kuortane Basketball Camp 21.-24.6.2021

Kesän kuumin korisleiri 2005-2013 syntyneille tytöille ja pojille!

2.4.2021 13:23 Seura tiedottaa

Lauri Markkanen Tournament 2021 siirtyy syksyyn

Kolmatta kertaa Jyväskylässä järjestettävä Lauri Markkanen Tournament siirtyy keväältä syksyyn, uudet turnauspäivät 3-5.9.2021.

13.7.2020 15:25 Keskinen alue

Vaasan Salama etsii junioritoimintaan valmentajia, apuvalmentajia, sekä apuja taustajoukkoihin

Vaasan Salama, 70-vuotias koripalloilun erikoisseura etsii junioritoimintaan valmentajia, apuvalmentajia, sekä apuja taustajoukkoihin. Olemme Vaasan seudun ainut koripalloseura ja lisenssimäärissä laskettuna Keskisen alueen toiseksi suurin.

20.1.2020 07:27 Keskinen alue

Kuortane Basketball Camp 23-26.6.2020

Jyväskylän Basketball Academy järjestää yhteistyössä Kuortaneen kanssa kesän kuumimman korisleirin 2004-2012 syntyneille tytöille ja pojille!

16.5.2019 09:53 Seura tiedottaa

Biddy Basket 1-tason leirit käyntiin taas elokuussa

Tervetuloa mukaan elo-syyskuun Biddy Basket 1-tason leireille. Leirit ovat avoimia kaikille 1.9.2006 jälkeen syntyneille tytöille ja pojille. Nyt myös uusi oma leiri Biddy Eurooppa joukkueelle marraskuussa (1.9.2005 jälkeen syntyneet).

25.4.2019 18:03 Keskinen alue

Hippo Basket II -leiri Keski-Suomessa

Äänekosken Huiman juniorikoripallo järjestää koripalloleirin Kannonkosken Piispalassa 14.-16.6.2019.

21.1.2019 13:30 Seura tiedottaa

JBA:n ja Gradian yhteistyö mahdollistaa pelaajapolun huipulle

Jyväskylä Basketball Academyn ja Gradia Jyväskylän yhteistyö syvenee, kun toisen asteen opiskelijoiden (lukio & ammattioppilaitos) koulupäivän aikana tapahtuvassa lajiharjoittelussa otetaan iso harppaus entistä parempaan suuntaan.

17.12.2018 10:32 Junioriturnaus

Lauri Markkanen Tournament 11-12.5.2019, Jyväskylä

Kevään kuumin koristurnaus Lauri Markkanen Tournament pelataan Jyväskylässä 11-12.5.2019. Turnauksen kummina Susijengin ja Chicago Bullsin NBA-tähti Lauri Markkanen!

Näytä lisää vastaavia