Vaasan Salama etsii juniorivalmentajaa / seurakoordinaattoria

13.12.2023 15:59 Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Jäsenmäärä on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää toimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa. Toimi on toistaiseksi voimassa oleva ja töiden alkamisaika on sovittavissa.

Etsimme junioritoiminnasta kiinnostunutta valmentajaa, jolla olisi myös ajatuksia seuratoiminnan ja valmennustyön kehittämisestä Vaasan Salamassa. Etsimme seuratoiminnan taustoja ymmärtävää, haasteita pelkäämätöntä ja sitoutuvaa henkilöä.

Vaasan Salaman toiminta rakentuu tällä hetkellä sekä talkooväen (harrastevalmentajat ja seura-aktiivit) että osa-aikaisten oto-valmentajien työpanokseen. Historian ensimmäinen seurakoordinaattori palkattiin kaudelle 2022–2023. Näkemyksemme on, että pitkäjänteisellä valmennuksen kehittämisellä pystymme kehittämään myös koko seuran toimintaa, strategiamme mukaisesti, hyödyntäen myös jo nyt mukana olevia aktiiveja.

Vaasan Salamassa on tällä hetkellä lähes kaikissa alueen juniori-ikäluokassa joukkue sekä tyttöjen että poikien puolella. Lisäksi tarjoamme alle kouluikäisten koriskoulutoimintaa sekä muutakin harrastusmahdollisuutta koripallon parissa.

Tehtävän menestyksekäs hoitaminen edellyttää mm.
• Osaamista ja koulutusta koripallovalmentajan tehtävistä.
• Kokemusta juniorikoripallovalmentamisesta.
• Ymmärrystä pienen urheiluseuran toimintaympäristöstä.
• Omatoimista otetta erilaisten tehtävien hoitamiseen sekä halua verkostoitua.
• Taitoa motivoida toisia ihmisiä ja taitoa organisoida erilaisia tapahtumia.
• Ajatuksia kehittää toimintatapoja sekä uusien pelaajien että aktiivisten taustahenkilöiden löytämiseksi.

Muut ajatukset, esimerkiksi seuratoiminnan kehittämisestä tuotteistamisen ja markkinoinnin näkökulmasta katsotaan hakuprosessissa eduksi.

Tarjoamme hakijalle uusia kokemuksia ja haasteita uudenlaisessa seuraympäristössä sekä taustatueksi johtoryhmän ja reippaan valmentajien ja jojojen porukan. Vaasan Salama avustaa myös tarvittaessa ulkopaikkakuntalaisten kotoutumisessa mm. asunnon etsimisessä.

Lisätietoja antaa Vaasan Salama ry:n puheenjohtaja Jaakko Linnolahti (puh. 050 595 8946, jaakko.linnolahti@gmail.com

Hakemukset palkkatoiveineen tulee toimittaa osoitteeseen vaasansalama1950@gmail.com 31.12.2023 mennessä.

Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista Seura tiedottaa -uutisissa. 

 
5.4.2024 11:35 Seura tiedottaa

Yhä useampi löytää koripallon ilon HoNsU:n toiminnassa

Koripalloon erikoistunut Hongikon Nuorisoseuran Urheilijat, tuttavallisemmin HoNsU, tekee laadukasta työtä lasten ja nuorten harrastus- ja kilpailutoiminnan parissa. Seuran kasvatustyöhön luotetaan, sillä se on jo toisella kaudella putkeen ylittänyt 600 lisenssin rajapyykin. Positiivinen pöhinä näkyy myös pelillisenä menestyksenä.

21.2.2024 09:39 Seura tiedottaa

Yhdistä opiskelu ja urheilu Jyväskylässä!

Kevään 2024 yhteishaku on nyt käynnissä. Jyväskylä tarjoaa koripalloilijoille hyvät olosuhteet opiskelun ja laadukkaan harjoittelun yhdistämiseen.

8.9.2023 20:22 Keskinen alue

Marko Kainulainen JBA:n tapahtumapäälliköksi

JBA saa riveihinsä todella kovan luokan vahvistuksen kun tapahtuma-alan ammattilainen ja intohimoinen koripallomies Marko Kainulainen aloittaa seuran tapahtumapäällikkönä.

16.8.2023 16:38 Keskinen alue

Kimmo Juvonen JBA:n toiminnanjohtajaksi

JBA:n taustaorganisaatio ottaa ison harppauksen eteenpäin kun JBA:n hallituksen puheenjohtajana seuran perustamisesta lähtien toiminut Kimmo Juvonen aloitti työnsä toiminnanjohtajana eilen 15.8.2023.

27.4.2023 19:49 Keskinen alue

Jyväskylä Basketball Academy hakee päätoimista toiminnanjohtajaa

Edellytämme laaja-alaista tuntemusta urheiluseuratoiminnasta, myyntikokemusta sekä ennenkaikkea intohimoa ja uskallusta lähteä kehittämään kanssamme aivan uudenlaista urheiluseuraa!

4.4.2023 00:57 Keskinen alue

Vaasan Salama etsii juniorivalmentajaa / valmennuksenkehittäjää / seurakoordinaattoria koripallokaudelle 2023–2024

Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Jäsenmäärä on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää toimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa koripallokaudelle 2023–2024.

22.2.2023 21:56 Keskinen alue

Yhdistä opiskelu ja urheilu Jyväskylässä!

Kevään 2023 yhteishaku käynnistyi tiistaina 21.2. Jyväskylä tarjoaa koripalloilijoille maan parhaat olosuhteet opiskelun ja laadukkaan harjoittelun yhdistämiseen.

16.7.2022 10:38 Keskinen alue

Ville Kesänen Vaasan Salaman seurakoordinaattoriksi

Vaasan Salaman keväinen valmennuksen kehittäjän toimihaku tuotti hienon tuloksen.

9.5.2022 18:51 Keskinen alue

Vaasan Salama etsii Juniorivalmentajaa/valmennuksenkehittäjää koripallokaudelle 2022–2023

Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää junioritoimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa koripallokaudelle 2022–2023.

22.2.2022 15:55 Keskinen alue

KUORTANE BASKETBALL CAMP 27-30.6.2022

Tytöt & Pojat 2006-2014. Yli 50% paikoista jo varattu, ilmoittaudu ajoissa ja varmista paikkasi kesän kuumimmalla korisleirillä!

Näytä lisää vastaavia