9.4.2013 B-poikien SM-sarjassa nähdään tänä keväänä helsinkiläisjoukkueiden yhteenotto, kun ToPo selvitti tiistaina tiensä finaaliin Helsingin NMKY:n seuraksi. HoNsU kiusasi kolmannessa välieräottelussa ToPoa pitkään, mutta Ville Leikkaan johtama kotijoukkue kuittasi voiton pistein 71–65 (27–26).

Ville Leikas johdatti ToPon B-pojat "stadilaisjoukkueiden finaaliin". Kuva: Tuomas Venhola.
Ensimmäisessä välieräottelussa yllätysvoiton Helsingistä hakenut HoNsU oli kääntää pelin edukseen kolmannella jaksolla, kun jyväskyläläisten puolustus alkoi purra ja vieraat veivät runsaan kuuden minuutin jakson 15-4 ja siirtyivät seitsemän pisteen johtoon.
ToPo vastasi omaa puolustustaan tiivistämällä ja nousi Ville Leikaksen ratkaisujen johdattamana HoNsUn rinnalle. Kun ottelua oli pelaamatta runsaat kaksi minuuttia, HoNsU kuitenkin johti vielä pistein 56–57.
Ville Leikas upotti kuitenkin ottelun toiseksi viimeisen minuutin alkajaisiksi kolmosella tilanteeksi 59–57, ja ToPon Tuomas Laine jatkoi Leikkaan esityötä upottamalla pallonriiston jälkeen kakkosen. Hetkeä myöhemmin Laine kunnostautui jälleen pallonriistossa, ja Leikas säkitti kakkosella ja bonusheitollaan ToPon ratkaisevaan seitsemän pisteen johtoon.
Leikas (23/7/4 riistoa) oli kentän kuningas, Remu Raitanen (10/11) kunnostautui levypallopelissä. HoNsUsta Lauri Markkanen (19/17) ja Semi Laine (17/1/3 syöttöä) pelasivat parhaat minuutit.
HNMKY ja ToPo pelaavat 1. ja 2. finaaliottelut lauantaina HNMKY:n ja sunnuntaina ToPon kotikentällä. HoNsU isännöi pronssiottelussa Honkaa sunnuntaina.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Divariviikko tarjosi jännitystä kaikilla rintamilla. Naisten puolella Hyvinkään Ponteva haastoi JBA:n ja Namika taipui niukasti Lemkemille. Miesten I divisioona A:ssa nähtiin vierasvoittojen viikko. Miesten I divisioona B:ssa Hyvinkään Ponteva vastasi kierroksen yllätyksestä.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
NBA:ssa Lauri Markkanen heitti uransa uudeksi piste-ennätyksekseen 51, kun Utah Jazz voitti Phoenix Sunsin kotikentällään 138-134. Pisteidensä oheen 14 levypalloa kerännyt Markkanen on ensimmäinen Jazz-pelaaja, joka on tehnyt yli 50 pistettä pelissä sitten Karl Malonen.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.