26.2.2011 Naisten SM-sarjakakkonen Lappeenrannan Catz pyyhki parkettia vieraaksi saapuneella Keravan Energia Teamilla luvuin 75–48 (42–23). Lauantain toisen SM-sarjamittelön vei nimiinsä Forssan Alku, joka nitisti Espoo Teamin.
Kerttu Jallai ja Catz olivat ylivoimaisia Keravaa vastaan.
FoA livahti Espoon ohi Judy Wrightin johdolla. Kuvat: Francois Perthuis.
Catz oli odotetusti niskan päällä koko ottelun ajan, eikä antanut yhdenkään jakson lipsua vieraiden nimiin.
Voittoisan kotijoukkueen paras oli laituri Kerttu Jallai, joka pussitti 16 pistettä ja otti kahdeksan levypalloa. Catzin riveistä tehotiliään kartuttivat myös pelintekijät Lisa Lee (15/5) ja Reetta Piipari (13/1), laiturit Hanna Vapamaa (7/8) ja Jelena Reshetko (7/5) sekä pitkänhuiskea sentteri Elizaveta Kityzina (7/3).
Energia Teamia kannatteli jo tutuksi tulleeseen tyyliinsä sentteri Lisa Karcic, joka kirjautti koko ottelun parhaat tehot 16/14. Laituri Maiju Kosunen heitteli 12 pistettä ja otti kuusi levypalloa.
Kotonaan pelannut Forssan Alku peittosi Espoo Teamin selvin lukemin 79–64 (43–32) naisten SM-sarjan lauantain pelikierroksella.
FoA:n tehonainen oli jälleen Judy Wright, joka nakkeli 29 pistettä, poimi kymmenen levypalloa ja antoi neljä koriin johtanutta syöttöä.
Wrightin rinnalla hyvään pelivireeseen yltyivät myös laituri Heila Rosenfeldt (18/4), sentteri Juta Jahilo (14/8), laituri Michaela Moua (8/6) sekä sentteri Minna Sten (6/4).
Espoo Team oli tiukasti emäntien otteessa valtaosan peliä, mutta sai hieman balsamia haavoihinsa kääntämällä kolmannen jakson edukseen kolmen pisteen turvin (17–14).
Espoolaisten pisterohmu oli sentteri Niina Laaksonen (17/4). Tehotilastoihin pääsivät myös laiturit Venlakaisa Hölttä (11/7) ja Maija Lähde (10/8), pelintekijät Laura Wilson (8/3) ja Mirka Dettmann (8), sentteri Annika Holopainen (6/3) sekä laituri Evita Iiskola (4/3).
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.