Naisten I divisioona käynnistyy sunnuntaina

15.10.2017 Naisten I divisioona palaa koripallo-ohjelmistoon tänään sunnuntaina 15.10. Sarjassa nähdään nousijajoukkueena alkavalla kaudella lahtelainen SB-Girls. Vantaan Puhuttaret vaihtoi nimensä seurayhteistyön myötä Ringsideksi.

Naisten I divisoona palaa kesän jäljiltä sunnuntaina kun sarja avataan täydellä kierroksella. Lahdessa nousijajoukkue SB-Girls saa vieraakseen nimeään vaihtaneen Ringsiden, Turun Riento haastaa Tampereen Pyrinnön ja BC Nokia Kataja Basketin. Viime kauden mestari Helmi Capitals ottaa mittaa viime kauden finaaliparistaan Torpan Pojista ja Helsingin NMKY avaa kautensa Tapiolan Honkaa vastaan.

 

Viime kauden mestari Helmi Capitals kuuluu jälleen sarjan ennakkosuosikkeihin. Päävalmentaja Santeri Savolaisella on kasassa taitava nippu pelaajia, joista osa nähdään kauden aikana myös HBA:n naisten Korisliiga-joukkueen paidassa. Yksi tulevaisuuden lupauksista on Kotkan Peli-Karhuista helsinkiläisten riveihin saapunut lahjakas laituri Latifa Amzil.

 

Torpan Pojat tarjosi viime kaudella Helmi Capitalsille todellisen taisteluvastuksen I divisioonan finaalien ratkettua vasta ratkaisevassa viidennessä ottelussa. Joukkueessa riittää nousuhalukkuutta uusien vahvistusten myötä. Uusina tulokkaina joukkueeseen on saatu muiden muassa Meriem Eerikinharju, Mirka Kilpijärvi, Noora Lakaniemi ja yhdysvaltalaisvahvistus Teri Stamps. Uusina tulokkaina tähtipaitoihin saapuvat myös Julia Salmio, ToPon kasvatti Linda Hemmann ja Maria Hiekkamäki. ToPolta löytyy riveistään myös viime kauden levypallokuningatar Moona Hämäläinen.

 

Viime kaudella runkosarjan kolmannelta sijalta pudotuspeleihin lähtenyt BC Nokia ampaisee kauteen pitkälti viime kauden rungon avulla. Viime kauden tilastokärjet Tuulia Timo ja Nea Mäkelä jatkavat joukkueessa. Uusia tulijoita ovat Pyrinnön riveistä siirtyneet Oona Viitala ja Ilona Äijänen sekä parketeille palaava Elisa Runsas.
 

Tapiolan Honka lähtee alkavaan kauteen lähes kokonaan omien kasvattien voimin. Viime kaudella Honka jäi pudotuspelien avauskierroksella mestaruutta juhlineen Helmi Capitalsin jalkoihin. Joukkueen riveistä löytyy alkavalla kaudella Korisliiga-kokemusta. Joukkueen Lotta Lavonen, Vera Lauhaluoma ja Reetta Sääski pelaavat kauden aikana myös Hongan naisten Korisliiga-joukkueen paidassa.
 

Joensuun Kataja Basket sai alkavalle kaudelle uutta virtaa valmennusosastolle kun Teppo Jokinen liittyi seuran päävalmentajaksi. Katajan runko meni kesällä uusiksi, kun vain kolme pelaajaa viime kauden kokoonpanosta jatkaa joukkueessa alkavalla kaudella. Viime kauden vakiopelaajista vain Tessa Virtanen jatkaa alkavalla kaudella. Tuoretta virtaa kentälle tuovat muun muassa Claudia Kärnä, Sandra Keskevaari sekä Isabella Kaukopaasi.

 

Puhuttaret vaihtui Ringsideksi


PuHu Juniorien ja Leppävaaran Pyrinnön yhteistyö laajenee alkavalla kaudella naisten I divisioonaan. Seuroilla on ollut A-tyttöjen yhteinen edustusjoukkue. Puhuttaret-nimellä I divisioonaa pelannut joukkue pelaa alkavalla kaudella nimellä Ringside. Joukkue koki kesän aikana suuria muutoksia. Pelaajiston lisäksi myös valmennusjohto vaihtui. Ringsidea käskyttävät alkavalla kaudella Jussi Syrjänen, Teemu Ketola ja Nigel Moore.

 

Viime kaudella naisten I divisioonan runkosarjassa seitsemänneksi sijoittunut Helsingin NMKY lähtee haastamaan isoja joukkueita uudistuneella ryhmityksellä. Pääsarjakokemusta NMKY:n riveihin tuovat laiturin tontilla pelaavat Kaisa Valtakari ja Johanna Soppela. Myös takapelaaja Elisa Räikkösellä on taustalla Korisliiga-kokemusta.


Tampereen Pyrintö lähtee uuteen pitkälti samalla rungolla kuin viime kaudella Joukkue täydentyi Peli-Karhujen kasvatti Roosa Lehtorannalla, laituri Hilkka Päivärinteellä sekä belgialaisvahvistus Laura Baggiolla.


Riennolla juhlatunnelmaa


Turun Riento juhlii alkavalla kaudella 75-vuotisjuhliaan. Joukkueen kapteeni Oona Pekkalaisen lisäksi Riennon ryhmitykseen kuuluvat viime kaudelta tutut Aada Pekkalainen, Essi Salminen, Sara Suominen ja Emmi Ukkonen sekä junioreista aikuisikäisiin siirtynyt Gabriella Rytkönen. Myös välivuoden kilpakoripallosta pitänyt Inari Syrjänen palaa takaisin edustusjoukkueen riveihin. Aikuisten runkopelaajien lisäksi joukkueeseen lukeutuu seitsemän junioripelaajaa. Juniorisopimuspelaajat pelaavat myös seuran juniorijoukkueissa valtakunnallisia sarjoja.

 

Naisten I divisioonan nousijajoukkue on lahtelainen SB-Girls. Joukkueen päävalmentajana toimii Anu Rajaniemi. Joukkueessa nähdään sekoitus A-tyttöikäisiä ja kokeneita pelaajia. Joukkueessa pelaavat muiden muassa viime kaudella Hyvinkään Pontevassa pelannut Veera Puustinen, sekä Kouvottarien kasvatti Noora Hartikainen.

 

Lisätietoja: Naisten I divisioona
 
22.6.2022 20:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2022–23 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.

26.11.2021 12:34 Pääjuttu

Susiladies-yhteistyöverkosto on aloittanut toimintansa

Nais- ja tyttökoripalloilun kehittämiseen keskittyvä yhteistyöverkosto on kokoontunut syksyn aikana kaksi kertaa ja seuraava tapaaminen on sovittu tammikuulle. Verkoston toiminnassa on ollut mukana ensimmäisessä vaiheessa päävalmentajat kymmenestä pääsarjojemme seurasta.

19.11.2021 11:00 Koripalloliitto tiedottaa

Toimintaohjeet Koripalloliiton ottelutapahtumiin yleisörajoitusten aikana - suositus koronapassin käyttöön rajoitusten alaisissa tapahtumissa

Aluehallintovirastot ovat tehneet tai ovat tekemässä päätöksiä koskien yleisötilaisuuksien ja yleisten kokousten järjestämistä koronapandemian aikana. Tilaisuuden järjestäjä voi ottaa käyttöön koronapassin, jolloin aluehallintoviraston määräämiä rajoituksia ei tarvitse noudattaa.

1.10.2021 08:12 Naisten I divisioona

”Kovia pelejä tulossa” – Helmi Capitals ja tusinallinen muita joukkueita aloittaa naisten divarikauden sunnuntaina

Naisten I divisioona käynnistyy 13 joukkueen ja yhteensä kuuden ottelun voimin sunnuntaina 3. lokakuuta. Ykkösdivisioonan ennakossa paneudutaan ennakkoastelemiin ja Helmi Capitalsin projektiin päävalmentaja Santeri Savolaisen kanssa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

22.4.2021 21:40 Naisten I divisioona

Torpan Pojat II vei naisten ykkösdivisioonan mestaruuden Nokian nenän edestä

Naisten ykkösdivisioonan voittoa juhli Torpan Pojat II, joka voitti viidennessä loppuottelussa BC Nokian 70-67 (25-27). Jännittävä ykkösdivisioonan loppuhuipennus ratkesi vasta viimeisellä minuutilla helsinkiläisten hyväksi.

23.3.2021 09:31 Naisten I divisioona

Naisten divari huipentuu neljän joukkueen pudotuspeleihin: ToPo II, HNMKY sekä BC Nokia, Helmi Capitals välieräpareina

Naisten ykkösdivisioonan pudotuspelit käynnistyvät tällä viikolla, kun jo huomenna keskiviikkona 24.3. sarjakakkonen BC Nokia saa vastaansa runkosarjakolmosen Helmi Capitalsin. Sarjakärki Torpan Pojat II:n ja nelosen Helsingin NMKY taas aloittavat välieränsä perjantaina 26.3.

15.1.2021 17:00 Korisliiga

Sarjamääräyksiin muutoksia: Koripallon pääsarjoista ei putoa yksikään joukkue kauden 2020–21 päätteeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt aikuisten pääsarjaryhmän esitykset naisten Korisliigan, miesten I divisioona A ja B:n sekä naisten I divisioonan seurakokousten muutosehdotukset liittyen sarjasta putoamiseen.

7.12.2020 15:00 Naisten Korisliiga

Pääsarjojen tulevien viikkojen otteluohjelma on varmistunut

Naisten Korisliigassa ja miesten sekä naisten divisioonissa pelataan otteluita kyseisenä ajanjaksona mutta ilman yleisöä.

20.11.2020 19:45 Korisliiga

Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmän päätösten vaikutukset aikuisten pääsarjoihin sekä eteläisen alueen sarjatoimintaan

Koronakoordinaatioryhmä linjasi kokouksessaan 19.11.2020, että pääkaupunkiseutu on siirtynyt koronaepidemian leviämisvaiheeseen. Korisliiga ja muut pääsarjat jatkuvat pienin muutoksin, Eteläisellä alueella aikuisten harrastetoiminnassa, senioreiden SM-sarjoissa ja Unified-sarjoissa sarjatoiminta keskeytetään loppuvuodeksi.

15.10.2020 08:33 Naisten I divisioona

”Kova taistelu käydään molemmissa päissä sarjataulukkoa” – Naisten divari alkaa sunnuntaina

Naisten ykkösdivisioonassa pelataan ensimmäiset viisi ottelua ympäri Suomen sunnuntaina 18.10. Sarjaennakossa paneudutaan ykkösdivisioonan ennakkoasetelmiin BC Nokian päävalmentaja Denis Kucevicin avustuksella.

13.10.2020 11:30 Korisliiga

Korisliigassa ja muissa koripallon pääsarjoissa katsojilta edellytetään jatkossa kasvomaskin käyttöä

Suomen Koripalloliitto on päättänyt tarkentaa ohjeistusta kasvomaskin käytöstä ottelutapahtumissa koronapandemian aikana.

3.8.2020 10:00 Korisliiga

Ruudusta pääsarjakoriksen uusi koti – Koripalloliitto ja Nelonen Media solmivat mittavan mediakumppanuuden

Korisliiga ja kaikki muut suomalaisen aikuiskoripallon pääsarjat siirtyvät Nelonen Median omistamaan Ruutuun monivuotisella sopimuksella.

27.7.2020 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan sekä miesten ja naisten I divisioonien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2020-21

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2020-21 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 8.10. Sekä naisten että miesten divisioonat starttaavat lokakuun puolessa välissä.

16.6.2020 18:45 Korisliiga

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2020-21 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2020-21. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

19.3.2020 18:32 Korisliiga

Koripallon kilpailukauden lopettamistoimista päätetty

Suomen Koripalloliiton sarjoissa pelataan yli 12.000 ottelua vuosittain ”Stadista Sallaan”. Sarjakaudet päättyivät viime viikolla ennenaikaisesti koronavirusepidemian takia. Suomen Koripalloliiton hallitus on etäkokouksessaan päättänyt sarjakauden päättämiseen liittyvistä toimenpiteistä.

13.3.2020 17:30 Korisliiga

Myös miesten ja naisten Korisliiga- ja divisioonakaudet päätökseen

Suomen Koripalloliitto on perjantaina 13.3.2020 päättänyt lopettaa myös miesten ja naisten Korisliigojen ja I divisioonien pelikaudet koronaviruksen (COVID-19) takia.

12.3.2020 14:35 Koripalloliitto tiedottaa

Koripallosarjat pysähtyvät torstaina 12.3.2020

Suomen Koripalloliitto on päättänyt pysäyttää kaikki koripallosarjat torstaista 12.3.2020 lähtien koronaviruksen COVID-19 takia.

31.12.2019 13:51 Susijengi

2019 oli suomalaisen tyttökoripallon supervuosi

WU18-tyttöjen B-divisioonan EM-kulta, WU20-naisten B-divisioonan EM-hopea ja WU16- tyttöjen EM-kisojen 10. sija nostivat tyttöjuniorit Suomi-koriksen puheenaiheiksi vuodella 2019. Vuoden muita kohokohtia olivat mm. Lauri Markkasen näytöt Chicago Bullsissa, Antti Zittingin nimitys FIBA:n hallitukseen sekä Karhu Basketin ja Peli-Karhujen tuplamestaruudet.

Näytä lisää vastaavia