31.8.2014 Historiansa ensimmäisissä MM-kisoissa pelaava Susijengi pysyi hallitsevan maailmanmestarin ja olympiakultamitalistin USA:n kyydissä kuutisen minuuttia täyteen ammutun Bilbao Areenan todistaessa. Saatuaan nopean vastahyökkäyspelinsä kulkemaan USA painoi kaasun pohjaan ja imi toisella neljänneksellä energian ja itseluottamuksen Suomen pelistä. USA kuittasi voiton pistein 114–54 (60–18).
Shawn Huff pelasi kelpo toisen puoliajan USA:n miljonäärejä vastaan.
Petteri Koponen osoitti pysyvänsä molemmissa kenttäpäädyissä NBA-miesten kyydissä.
USA:n kokoylivoima korin alla oli liikaa. Kuvassa Kimmo Muurinen punnertaa DeMarcus Cousinsia vastaan.
Andre Drummondin USA napsi levypallot 46-31. Kuvat: Ville Vuorinen.
Yli 8,000 suomalaisfania toivotti täyttä kurkkua huutaen Susijengin tervetulleeksi Bilbao Areenan parketille 32 minuuttia ennen pelin alkua, ja Erik Murphyn ja Anthony Davisin ryhmittyessä ylösheittoon ilmassa oli sähköä.
Gerald Lee jr nosti Suomen toisessa hyökkäyksessä pallon koriin takaovesta vapauttaen suomalaisfanit villiin tuuletukseen ja vielä runsaan kuuden minuutin pelin jälkeen sutten tassut roikkuivat tiukasti maailmanmestarin pelipaidoissa numeroissa 17–12.
Mutta kun USA sai nopean vastahyökkäyspelinsä kulkemaan, NBA:n nuoret miljoonamiehet alkoivat runnoa palloa suomalaispussiin talkoovoimin. Piste-eron kasvaessa kasvamistaan Suomi menetti silminnähden pelihuumorinsa ja alkoi vapaissakin heittopaikoissa pälyillä niskansa taakse blokin ja riiston pelossa.
Ottelun toinen neljännes päättyi USA:n hyväksi pistein 29-2, ja piste-ero oli USA:n hyväksi tauolla 42 pistettä.
– Olimme hermostuneita alussa. Saimme muutamia vapaita heittopaikkoja, mutta emme saaneet mitään uppoamaan. Kun USA saa juoksupelinsä kulkemaan, ei heitä pysäytetä, Susijengin parhaat tehot kerännyt Petteri Koponen (12/3/4 syöttöä) päivitteli.
– Tämä oli vähän kuin college-pojat olisivat pelanneet ammattilaisia vastaan. Tiedämme, että pystymme pelaamaan tätä paremmin, mutta tänään olimme pelokkaita, Susijengin luotsi Henrik Dettmann arvioi.
Susijengi ei kuitenkaan jäänyt nuolemaan haavojaan alakynteen jäätyään, vaan keräsi energiansa uudelleen kopista palattuaan.
– Päätimme tauolla, että jätämme kaikkemme kentälle ja näytämme kaikille, että osaamme myös pelata koripalloa, Koponen kertoi.
Ja vaikka USA kasvatti johtonsa parhaimmillaan 62 pisteeseen, toisella puoliajalla runsaslukuinen ja äänekäs susifanilauma sai tuuletella myös omiensa onnistumisia.
Petteri Koponen loi itsevarmuudella itselleen heittopaikkoja Derrick Rosen ja Kyrie Irvingin edestä ja upotti kauniskaarisen hyppyheiton toisensa jälkeen. Shawn Huff (12/3) sai heittonsa uppoamaan, Tuukka Kotti (6/5/3 riistoa) ja Erik Murphy (10/7) uurastivat tahdolla ja kiukulla USA:n koko- ja taitoylivoimaa vastaan. Teemu Rannikko (2/2) raivostutti amerikkalaistähtiä kalastamalla virheitä veteraanityyliin.
Parhaimmillaan Susijengi piti USA:n pisteittä runsaat kaksi minuuttia, jonka voi laskea saavutukseksi vastuksen tason nähden.
– Monet joukkueet olisivat tuollaisessa tappioasemassa jättäneet leikin sikseen, mutta Suomi tuli taistelemaan toisella puoliajalla. He pelasivat todella kovaa 40 minuuttia ja pakottivat meidätkin käärimään hihalle, USA:n päävalmentaja Mike Krzyzewski ylisti.
Jumalaisen kaunista hyppyheittoaan taajaan viljellyt USA:n koritykki Klay Thompson (18/1) lähetti terveisensä suomalaisfanien suuntaan.
– Pakko antaa tunnustusta suomalaisfaneille. En ole pelannut ennen tuollaisen yleisön edessä. He olivat uskomattomia, Golden State Warriorsin kultaranne päivitteli.
USA:n parhaimmistoon kuului Thompsonin lisäksi korinalustan ilmatilaa hallinnut DeMarcus Cousins (9/10), loukkaantumisen kipsin jaloistaan karistanut Derrick Rose (12/2/3 syöttöä/5 riistoa/2 blokkia), sekä tulevaisuuden legenda Anthony Davis (17/4), joka teki korin aina niin halutessaan.
MM-turnauksen kokenein pelaaja, susikapteeni Hanno Möttölä (2/2) ei harmitellut tappiota ennakkosuosikille, vaan tapaa, jolla se tuli.
– Olihan tämä aikuismaajoukkueurani pahin tappio. Se ei niinkään jäänyt harmittamaan, mitä amerikkalaiset ottivat meiltä pois, vaan se, mikä oli omaa räpeltämistämme.
Susijengi onnistui jopa sysimustalla toisella neljänneksellä järjestelemään tukun vähintään puolivapaita heittopaikkoja, mutta USA:n etumatkan kasvaessa suomalaisheitot alkoivat osua yhä räikeämmin kiville.
– Välillä näytettiin lukiolaispojilta, mutta ei se mitään. Neljä ottelua alkusarjassa jäljellä, ja siitä lähdetään, että jatkoon mennään, Möttölä latasi.
Samoilla linjoilla oli Koponen, jonka itsevarmuutta 60 pisteen tappio ei lakaissut ojaan.
– Tämä oli mahtava kokemus. Olemme kulkeneet pitkän matkan tähän pisteeseen. Turnauksemme alkaa nyt.
Suomi: Petteri Koponen 12/3/4 syöttöä, Shawn Huff 12/3, Erik Murphy 10/7, Tuukka Kotti 6/5/3 riistoa, Teemu Rannikko 5/2, Gerald Lee jr 4/1, Kimmo Muurinen 2/2, Hanno Möttölä 2/2, Matti Nuutinen 2/1, Mikko Koivisto 0/0, Sasu Salin 0/0, Antero Lehto 0/0.
USA: Klay Thompson 18/1, Anthony Davis 17/4, Derrick Rose 12/2/3 syöttöä, Rudy Gay 10/5, DeMarcus Cousins 9/10, James Harden 9/3/3 syöttöä/4 riistoa, Kyrie Irving 9/2/4 syöttöä.
MM-karsintojen alkulohko F:ssä pelaava Susijengi aloittaa karsintaurakkansa 24. marraskuuta, kun se kohtaa vieraskentällä myöhemmin selviävän MM-esikarsintojen lohkovoittajan. Karsinnat jatkuvat Suomen osalta 27. marraskuuta kotiottelulla Tshekkiä vastaan.
Keskiviikon myöhäisillan Turkki-tappion jälkeen Susijengillä oli suuria vaikeuksia saada peliään käyntiin Bilbaon alkulohkon päätöspelissä Uutta-Seelantia vastaan. Teemu Rannikon ja Gerald Lee juniorin herättämä Suomi nousi huutomyrskyssä 20 pisteen takaa pisteen päähän ja sai lopussa potentiaaliset voitto- ja tasoitusheitot ilmaan, mutta Uusi-Seelanti piti pintansa.
Susijengin keskiviikon MM-kisaottelu päättyi pettymykseen, kun Susijengin vahva ote Turkista lipesi ja taistelevat turkkilaiset rynnistivät tuhansien suomalaiskannattajien harmiksi 77–73 (27–41, 68–68)-jatkoaikavoittoon. Tappiosta huolimatta Susijengin paikka Barcelonan jatkopeleissä on vielä voitolla mahdollinen saavuttaa.
Susijengin kolmas MM-kisaottelu päättyi huokauksiin, kun korinalustaa hallinnut Dominikaaninen Tasavalta vei suomalaisilta pelihuumorin. Petteri Koponen ja Mikko Koivisto toivat loppuhetkillä Susijengin 16 pisteen takaa heiton päähän, mutta karibialaiset jäädyttivät pelin hyökkäyslevypalloillaan ja jäivät juhlimaan 68–74 (32–41)-voittoa.
Suomen Susijengin historian ensimmäinen MM-kisavoitto irtosi sunnuntaina Bilbaossa, kun viime kesän EM-kisoissa kuudenneksi sijoittunut Ukraina kaatui Susijengin kynsiin 81–76 (35–37). Ukraina kiri toisella puoliajalla kahdesti Susijengin runsaan johdon miltei umpeen, mutta Suomi osoitti tahtonsa lujuuden sekuntien kiertyessä kellosta vähiin.
Suomen miesten Susijengi huhki viime viikolla preseason -harjoitusten merkeissä Helsingin Pasilassa ja aloittaa virallisen yhteisharjoituskautensa tänään maanantaina. Kahdenkymmenen miehen kokoonpanolla leireilevän Susijengin kesä huipentuu elo-syyskuussa Espanjassa pelattaviin MM-kisoihin.
Susijengin EM-karsintojen ensimmäisessä ottelussa ensiluokkaisesti esiintynyt Serbia ei antanut suomalaisille edes kunnollista tilaisuutta näyttää kynsiään. Serbia kaiversi fyysisyydellä sekä fiksulla pelaamisella molemmissa päissä kenttää selkeän 58-80 (24-37) -voiton Espoo Metro Areenalla.
Susijengi palaa kotiyleisön eteen Hartwall Arenalla 25. kesäkuuta, kun se kohtaa Viron MM-karsintojen kenraalissa. Lipunmyynti Viro-otteluun on käynnissä.
Helsingin jäähallin 5217-päinen kotiyleisö poistui areenalta hymyt korvissa, kun Mikko Koiviston kolmoskarkelot, Jamar Wilsonin taikatemput ja Juho Nenosen irtopallopelaaminen turvasivat Suomelle elintärkeän voiton MM-karsinnoissa Bulgariaa vastaan. Bulgaria kiri jo kertaalleen karanneen Susijengin, mutta loppuhetkillä sisukas Suomi nousi 75-70 (40-30) –voittoon.
Reykjavikin myrskyinen ilta osoittautui Susijengille täsmälleen niin vaikeaksi kuin odotettiin. Suomi karkasi parhaimmillaan 11 pisteen johtoon isännistään, mutta Islanti passivoi yliaggressiivisella puolustuspelillään vierashyökkäyksen viimeisellä neljänneksellä ja avasi MM-karsintojen voittotilinsä 81-76 (39-38) -voitollaan.
Susijengi jatkaa MM-kisapaikan metsästystä helmikuussa, kun se kohtaa vieraskentällä Islannin 23.2. ja isännöi Bulgariaa Helsingissä 25.2. Bulgaria-ottelun liput ovat nyt myynnissä.
Susijengi jatkaa MM-kisapaikan metsästystä helmikuussa, kun se kohtaa vieraskentällä Islannin 23.2. ja isännöi Bulgariaa Helsingissä 25.2. Bulgaria-ottelun liput tulevat myyntiin 14.12.
Susijengin MM-karsintaikkunan toinen ottelu päättyi tappioon Helsingin Jäähallissa, kun Tshekki oli etevämpi loppulukemin 56-64 (30-25). Nihkeä ja vähäkorinen kamppailu ratkesi päätösneljänneksellä, kun tshekkiläiset rohmusivat hyökkäyslevypalloja ja Blake Schilb äityi ilmiliekkeihin kolmosen takaa.
Susijengin maanantaiseen MM-karsintojen kotiavaukseen on vapautunut rajallinen määrä halvimman kategorian lippuja erinomaisilta paikoilta. Liput ovat näkörajoitepaikkoja, joista on kuitenkin esteetön näkymä kentälle.
Susijengi kohtaa MM-karsintojen seuraavan haasteensa jo maanantaina, kun vuoden 2015 EM-kisojen yllättäjäjoukkue Tshekki saapuu Helsingin Jäähallin sudenpesään marraskuun MM-karsintaikkunan viimeisen ottelun merkeissä. Vaikka Tshekki pelaa ilman syömähampaitaan Satoranskya ja Veselya, joukkueen vauhtipeli ja korintekovoima ovat todellisia haasteita.
Susijengi matkustaa torstaiaamuna Bulgarian Botevgradiin, missä joukkue aloittaa perjantai-iltana karsinnat pääsystä Kiinan vuoden 2019 MM-kisoihin. Päävalmentaja Henrik Dettmann on kutsunut mukaan kaikki 14 pelaajaa, jotka ovat kuuluneet Susijengin marraskuun leiritykseen tällä viikolla.
Viime kesän EM-kotikisoissa koko Suomen hurmannut Susijengi aloittaa taipaleensa kohti Kiinan vuoden 2019 MM-kisoja kohtaamalla perjantaisessa MM-karsintojen avausottelussa Bulgarian. Suomi ja Bulgaria ovat edelliseen kerran ottaneet yhteen lähes vuosikymmen sitten, mutta susileirissä perjantain ottelun isäntäjoukkue tiedetään vaikeaksi vastustajaksi.
EM-kotikisoissa menestystä niittäneen Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann on nimennyt 19 pelaajaa marraskuussa pelattaviin MM-karsintaotteluihin Bulgariaa ja Tshekkiä vastaan. Dettmannin koolle kutsuma lista koostuu yksinomaan Euroopassa ja Korisliigassa pelaavista ammattilaisista.
Susijengi aloittaa uuden jahdin marraskuussa, kun vuoden 2019 MM-karsinnat käynnistyvät. Suomi–Tshekki-ottelun VIP-paketit ovat nyt myynnissä.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on hyväksynyt sääntöihin muutoksia, jotka astuvat voimaan kauden 2017/18 alusta. Alla yhteenvetoa askelsäännön sekä epäurheilijamaisen virheen tuomitsemisen muutoksista.