URHOtv-ennakko: KTP Vilppaan vieraaksi, puoliajalla Unified-koripalloa

30.11.2012 Lauantain URHOtv-ottelussa pudotuspeliviivan tuntumassa taisteleva Salon Vilpas saa Salohalliin vieraakseen aina vaarallisen KTP-Basketin. Ottelun puoliajalla nähdään meneillään olevan Special Olympics -viikon kunniaksi Unified-koripalloa.

Bojan Sarcevicin KTP matkaa Salohalliin lauantain URHOtv-otteluun. Kuva: Kai Kilappa.

Salon Vilpas on ollut kotikentällään mainio, voittaen kolmessa viimeisessä kotiesiintymisessään Lappeenrannan Namikan, Forssan Koripojat sekä Kouvolan Kouvot. Marraskuu on ollut Vilppaalle myös voittoisa, sillä joukkue haki kahdeksasta ottelustaan kuusi voittoa.

 

KTP on puolestaan ollut vieraskentällä melko hyvässä vireessä voittamalla kuudesta vierasottelustaan kolme. Oman jännityksensä otteluun tuo se, että KTP on ollut liigan parhaita korintekijäjoukkueita vieraskentällä, kun taas Vilppaan kotiottelut ovat olleet liigan vähäkorisimpia.

 

Vilppaan amerikkalaiskolmikon muodostavat tällä hetkellä liigan tarkin kahden pisteen heittäjä Shawn Atupem, Troy Barnies sekä sairaslistalla olevaa Marquis Hallia tuuraava Adam Brown. Kotimaisen osaston tehokkaimpia ovat olleet Eero Lehtinen sekä todennäköisesti sairastelun vuoksi syrjässä oleva Alex Vaenerberg.

 

Viidestä edellisestä ottelustaan neljä voittaneen kotkalaisjoukkueen ulkomaalaiskolmikon Devonne Giles-Sefton Barrett-Antwine Williams takana Jukka Matinen on pussittanut 11,7 ja hänen kanssaan aloitusviisikon viidettä paikkaa vaihteleva Timo Heinonen 9,6 pistettä ottelussa. Kotkalaisjoukkueen aloitusviisikossa esiintyy myös takamies Bojan Sarcevic 8,8 pisteen keskiarvollaan.

 

Joukkueiden ensimmäinen kohtaaminen päättyi Kotkassa lokakuun alkupuolella KTP-Basketin 96–89-voittoon. KTP karkasi kolmannen neljänneksen alussa, eivätkä salolaiset päässeet enää neljää pistettä lähemmäs. Sefton Barrett urakoi kotkalaisille 26 pistettä ja 10 levypalloa, ja Shawn Atupem nosteli 25 pistettä Vilppaalle.

 

Vilpas-KTP-ottelun puoliajalla nähdään meneillään olevan Special Olympics-viikon kunniaksi Unified-koripalloa kahden Pussihukkien joukkueen iskiessä yhteen. Unified-koripallosta kertovat ennen ottelua lisää Koripalloliiton toiminnanjohtaja Vesa Walldén sekä Suomen Vammaisurheilu ja -liikunta VAU ry:n toiminnanjohtaja Riikka Juntunen. Myöhemmin puoliajalla henkilökuvassa Vilppaan päävalmentaja Mikko Tupamäki.

 

Lähetys Salohallista käynnistyy URHOtv:ssä lauantaina 1. joulukuuta klo 19:25. Toni Flink selostaa.

 


Lisätietoja: URHOtv
 
16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

Näytä lisää vastaavia