9.1.2013 URHOtv:n Korisliiga-vuosi 2013 jatkuu keskiviikkoiltana, kun Kouvolan Kouvot saa Mansikka-ahon parketille vieraakseen Salon Vilppaan. Kouvoilla on otteluissa revanssin paikka, sillä joukkueiden edellisessä kohtaamisessa Salohallissa Vilpas murskasi kouvolalaisvieraansa pistein 88–65.

Antto Nikkarisen Kouvot saa keskiviikkona vieraita Salosta. Kuva: Matti O. Koskinen.
Korisliigan taulukossa perättäisillä sijoilla majailevat joukkueet (Kouvot 7., Vilpas 8.) pelasivat kumpikin loukkaantumisista johtuen rikkonaisen syyskauden. Joulun ja vuodenvaihteen tienoilla molempien joukkueiden tilanne on kuitenkin normalisoitunut.
Kouvot (9 voittoa, 11 tappiota) on saanut viimein jalkeille koko ulkomaalaistrionsa Gilberto Clavell-Chris Hester-LaMarr Greer, kun taas Vilppaan (7 voittoa, 13 tappiota) amerikkalaiskolmikko on vakiintunut: pelinrakentaja Marquis Hall ei sairastuvalta palattuaan yltänyt loukkaantumistaan edeltäneelle tasolle, joten hänen tuuraajakseen hankittu Adam Brown sai jäädä saloon Shawn Atupemin ja Troy Barniesin rinnalle.
Molemmilla joukkueilla on marssittaa kentälle laaja ja iskuvoimainen kotimaisten pelaajien rinki, joka on niin Kouvojen kuin Vilppaankin osalta lähes täysilukuinen. Ennakkotietojen mukaan Vilppaalta on sivussa keskiviikon ottelusta alavatsavammaa poteva Samu Kaaresvirta, kun taas Kouvojen rotaatiopelaajista yläselän krampista kärsivän Aleksi Akpason pelaaminen on epävarmaa.
Jyri Lehtosen valmentaman Kouvojen pelin moottori on jokaisella liigakaudellaan peliään parantanut ja liigan parhaiden kotimaisten pelaajien kastiin komeettamaisesti noussut pelinrakentaja Antto Nikkarinen. Heittävä takamies Ilari Seppälä pelaa myös erinomaista kautta, jonka lisäksi 210-senttinen Samuli Vanttaja tekee uutta tulemistaan oltuaan pitkään sivussa loukkaantumisen vuoksi. Myös isot miehet Atte Perttu ja Jere Luoma tuovat kentälle kokoa ja rähinää.
Vilppaan kotimaisesta osastosta Eero Lehtinen on lunastanut paikkansa Korisliigan parhaiden puolustuspelaajien joukossa, ja lisäksi PuHun kasvatti on pystynyt täyttämään Roope Ahosen jättämän aukon salolaisjoukkueen hyökkäyspäässä. Pelinrakentaja Alex Vaenerberg on myös vakuuttanut otteillaan. 210-senttinen Mikael Sandberg muodostaa oivan taisteluparin Vanttajaa vastaan, kun taas Jukka Katajan kokemus on salolaisjoukkueelle kullan arvoista. Silmällä kannattaa pitää myös Ilmari Kalliota ja Vesa-Pekka Lainetta, jotka ovat yllättäneet ratkaisuvoimallaan.
Ottelun puoliajalla nähdään henkilökuvassa Kouvojen Antto Nikkarinen. Ottelun selostaa tuttuun tapaan Toni Flink. Suora lähetys alkaa Kouvolasta keskiviikkona 9.1. klo 18:25.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.