6.3.2009 ToPo haki kauden neljännen vierasvoittonsa ja paranteli asemiaan pudotuspeliviivan päällä, kun se kukisti Korisliigan ainoassa perjantain pelissä KTP:n niukasti 75-79 (39-44) -tuloksella.
Keskiviikkona FoKoPon kanssa peräti kolme jatkoaikaa puurtaneelle ToPolle riitti energiaa Kotkaankin, jossa se johti lähes läpi pelin muutamalla pisteellä.
Päätösjakson puolivälissä KTP nousi 65-65 -tilanteeseen, mutta ToPo vei seuraavan neliminuuttisen ratkaisevasti 8-0.
Kaukoheitot olivat molemmilla joukkueilla hakusessa, kun kolmen pisteen heittojen osumatarkkuudet jäivät alle 20 prosentin. ToPo nakkasi vapaaheittoviivalta muutaman ratkaisevan korin enemmän.
ToPon koko aloitusviisikko heitti kaksinumeroiset pisteet. Isaac Spencer oli tehokkain 19 pisteellä. Eero Lehtinen teki 15 pistettä.
KTP:n teho jäi liiaksi yhdysvaltalaistrion varaan. Steve Smith heitti 24, Robert Owens 18 ja Durell Vinson 14 pistettä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.