ToPo menossa pudotuspeleihin

3.4.2009 Helsinkiläinen ToPo sai perjantaina vahvan otteen Korisliigan pudotuspelipaikasta, kun se haki Lappeenrannasta vierasvoiton LrNMKY:stä 61-71 (27-30) -lukemin.

Sarjataulukossa seitsemänneksi nousseen ToPon pudotuspelipaikkaa uhkaavat vielä LrNMKY ja FoKoPo. Päästäkseen ToPon ohi pitäisi ToPon hävitä ja LrNMKY:n voittaa kaikki jäljellä olevat kolme runkosarjapeliään. FoKoPon puolestaan pitäisi voittaa kolmesta viimeisestä pelistään vähintään kaksi ja ToPon edelleen hävitä loput ottelunsa, jotka se vielä pelaa runkosarjassa Namika Lahtea, Korihaita ja Karkkilaa vastaan.

Tasaisessa pelissä Lappeenrannassa alkoi eroa syntyä vasta viimeisen kuuden minuutin aikana, kun ToPo nykäisi 57-57 -tilanteesta viisiminuuttisen ratkaisevasti 10-2.

- Peli ratkesi lopussa puolustuksemme ansiosta, kun pakotimme vastustajan lopussa vaikeisiin ratkaisuihin. Hyökkäyspäässä emme juhlineet tälläkään kertaa, mutta olimme vahvoja levypalloissa, totesi ToPon valmentaja Tomi Kaminen tärkeästä voitosta.

- Voitto auttoi meitä paljon pudotuspelejä ajatellen. Paikka läheni nyt aika paljon.


Isaac Spencer heitti ToPolle 22 ja Eero Lehtinen 14 pistettä.

LrNMKY:stä Demitrius Brown teki 24 ja Adrian Penland 16 pistettä.

 

Korihait taas FoKoPoa parempi

 

Korihait voitti FoKoPon jo neljännen kerran tällä kaudella, kun sarjapisteet matkasivat Forssasta Uuteenkaupunkiin 66-78 (33-42) -tuloksella.

Korihait hallitsi peliä alusta asti monipuolisemmalla hyökkäyspelillä ja ennen kaikkea tarkemmilla kaukoheitoilla. Peli ratkesi viimeisen neljänneksen alkupuolella, kun vierasjohto kasvoi 16 pisteeseen.

Korihait upotti yhdeksän kolmen pisteen koria 43 prosentin tarkkuudella, kun FoKoPo osui kaaren takaa vain kahdesti 18 yrityksellä.
Josh Gonner heitti Korihaille 28 pistettä ja Mark Zoller 14. Reisivaivainen Alain Laroche oli yhä sivussa.

FoKoPon teho keskittyi piste-ennätyksensä 35 tehneen Ronald Yatesin ja 22 pisteeseen päätyneen Ray Cunninghamin käsiin.

 

(STT)

 

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

27.7.2025 08:57 Korisliiga

Kouvot kiinnitti Roger McFarlanen

Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

25.7.2025 09:16 Korisliiga

Colin Holloway vahvistaa Kouvoja

Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.

25.7.2025 09:09 Korisliiga

Bobby Planutis tuo heittovoimaa Korihaihin

Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

22.7.2025 10:37 Korisliiga

Seagulls kiinnitti Waxlaxin ja Chukwuman

Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia