8.11.2005 Vantaan Pussihukkien kotiluola Myyrmäessä pysyi valloittamattomana miesten hallitsevan koripallomestarin Lappeenrannan NMKY:nkin vierailun jälkeen. Kauden kaikki kotipelinsä Korisliigassa voittaneen Pussihukkien kuudes kotivoitto tuli maanantaina selvällä erolla 90-65 (43-37).
Se merkitsi samalla lappeenrantalaisille kauden suurinta tappiota. Kotijoukkue otti pelin ohjat saatuaan heittopelinsä sujumaan. Kirjaimellisesti peliä johti hienon ottelun pelannut Pussihukkien pelinjohtaja Kimi Klingberg, joka heitti itsekin muutaman kovan korin.
Pussihukkien Marc Axton nousi pelin korikuninkaaksi 26 pisteellään. Klingberg heitti 20 pistettä ja Elias Kajander 15. Eero Lehtinen johdatti vantaalaiset levypallovoittoon 52-38 kahmimalla 15 minuutissa 11 irtopalloa.
Matthew Williams oli vaisun ja heikolla tarkkuudella heittäneen vierasjoukkueen tehokkain 22 pisteellä. Hänen lisäkseen vain Chanan Colman ja Pasi Riihelä pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin tehtyään kumpikin 11 pistettä.
Namika Lahti nousi sarjan kärkeen tasapisteisiin Joensuun Katajan kanssa, kun lahtelaisivat hakivat Turusta 95-85 (47-46) -voiton Aura Basketista.
Sarjan jumboksi jääneet turkulaiset pystyivät antamaan kärkijoukkueelle kunnon vastuksen pitämällä johtoa vielä toisella jaksolla ja roikkumalla viimeisen neljänneksen puoliväliin asti parin korin päässä.
Namikalta löytyi tasainen ratkaisijakaarti, kun viisi miestä heitti 15-18 pistettä. Michael Kuebler pääsi tuohon korkeimpaan lukemaan. Turkulaisilta tehomiehiä löytyi ratkaisevasti yksi vähemmän. Yhdysvaltalaiset Danny Gathings ja Kareem Johnson tekivät kumpikin 21 pistettä ja Niilo Lehtilä 19.
(STT)
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.