3.6.2020 10:07 Viime kaudella ensiesiintymisensä Korisliigassa tehnyt Michael Besselink, 21, on tehnyt 1+1-mallisen jatkosopimuksen nokialaisseuran kanssa.

Besselink parhaillaan kuntoutuu loukkaantumisesta. Arvioiden mukaan pelikunnossa hän on joulun tienoilla. Kuva: Jani Virolainen
Wartti Basketin kasvatti liittyi nokialaisjoukkueen vahvuuteen marraskuussa, mutta kausi päättyi kahdeksan ottelun jälkeen loukkaantumiseen. Kahdeksassa pelaamassaan ottelussaan Besselink tilastoi keskimäärin 3,3 pistettä ja 2,5 levypalloa ottelua kohden vajaassa 12 minuutissa.
– Olen todella innoissani, että saimme Miken takaisin. Kun hän liittyi joukkueeseen viime vuonna, niin ensimmäisestä viikosta lähtien hän näytti tasonsa. Hänen harjoitteluintensiteettinsä on valtava ja hän tekee kaiken maksimaalisella tempolla, päävalmentaja Greg Gibson kertoo seuran tiedotteessa.
Besselink kuntoutuu vielä loukkaantumisestaan. Pelikunnossa hän on arvioiden mukaan joulun tienoilla.
– Me ehdimme jo nähdä väläyksiä minkälaisesta pelaajasta on kyse, kun hän on terveenä. Haluamme koota joukkueen, joka ei pelkää tehdä töitä ja laittaa kätensä mutaan. Sellaisia pelaajia meillä on myös kasassa.
Besselink on jo pitkään kuulunut 99-ikäluokkansa kirkkaimpiin suomalaislupauksiin, josta osviittaa antoi hänen 18-vuotiaana pelaamansa 16,3 pisteen, 5,2 levypallon ja 2,7 syötön kausi Porvoon Tarmon Divari A -joukkueessa.
Besselink lähti lukiovuosien jälkeen Atlantin taakse yliopistoon. Hän vaihtoi yliopistonsa Maristista Binghamptoniin, mutta vietti redshirt-vuoden loukkaantumisen vuoksi. Vuosi sitten, juuri alkavan NCAA-kauden kynnyksellä, hän päätti keskittyä kokonaan koripalloon, palasi Suomeen ja teki sopimuksen BC Nokian kanssa.
Besselinkin ja BC Nokian välinen sopimus on mallia 1+1, jossa toinen vuosi on molempien osapuolien välinen optiovuosi.
Besselinkin lisäksi BC Nokialla on pelaajasopimuksen Antero Lehdon, Lassi Nikkarisen ja Antti Ahosen kanssa. Päävalmentajana jatkaa Greg Gibson, jonka apuna ovat valmentaja Tero Vasell ja fysioterapeutti Tommi Tatti.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.