28.11.2005 Hongan Timothy Kisner pelasi viikonvaihteessa Korisliigassa 50. perättäisen pelinsä, jossa pistetili on karttunut myös kolmen pisteen koreilla. Näin hän on kohonnut kaikkien aikojen listalla jo kolmannelle tilalle.
Kisnerin kolmossuma alkoi Vilppaan paidassa viime vuoden lokakuun 10. päivänä pelissä Korihaita vastaan. Nyt onnistuneita kolmosia on siis 50 pelin verran, jona aikana Kisnerin sihti on ollut 42,1 % (194/461).
Amerikkalaispelaajista Lonnie Cooper ja Tim Kisner eivät ole pelanneet Suomessa yhtään sellaista sarjaottelua, missä heille ei kolmosmerkintöjä olisi suoritettu.
Pääsarjan kaikkien aikojen pisimmät perättäiskolmosten otteluputket ovat seuraavat:
81 Jukka Toijala 2002-04
59 Lonnie Cooper 2001-02
50 Timothy Kisner 2004-05
48 Jukka Toijala 1996-97
48 Pasi Riihelä 2003-04
42 Pekka Kurvinen 1989-90
42 Juho Terho 2002-03
41 Petri Jaakkola 2001-02
38 Jari Raitanen 1989-90
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.
Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.