Bisons murskasi Korihait

2.11.2011 Korisliigan nousijajoukkue Nilan Bisons Loimaalta jatkoi keskiviikkokierroksella pirteitä pelejään murskaamalla kotiottelussaan Uudenkaupungin Korihait 86–62 (46–30)-lukemin. Voittoihin ylsivät myös Vilpas, Pyrintö, Kataja ja Karhu.

Matti Nuutisen Bisons jatkaa hurjaa syyskauttaan.

Roope Ahosen Vilpas shokeerasi ToPoa Helsingissä.

Antti Nikkilä ja Pyrintö pitivät Kouvot kurissa.

Jared Newson hääri tehomiehenä Lahdessa. Kuvat: Eveliina Toivola, Kai Kilappa ja Tytti Nuoramo.

Bisons nykäisi heti Korihaita vastaan 12-2-kirin, jota Korihait ei saanut missään vaiheessa kiinni. Loimaalaiset kasvattivat johtoaan tasaisesti suurimmillaan peräti 31 pisteeseen.

 

– Olimme tänään valmiita taistelemaan etenkin puolustuspäässä, jossa meillä on aiemmin ollut ongelmia. Nyt saimme peliin sen aggressiivisuuden ja puolustustehon, jota olemme harjoitelleet, iloitsi Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.

 

Voittajien tehokkaimmat olivat Martin Zeno (22/4) ja Korisliigan lokakuun pelaajana palkittu Jeb Ivey (18/7/5 syöttöä). Vaisuista Korihaista yli kymmenen pisteen pääsivät Cory Johnson (16/3) ja Nigel Moore (12/7).

 

Vilpas vierasvoittoon Helsingissä

 

Kierroksen yllätyksestä vastasi Salon Vilpas, joka haki kauden ensimmäisen vierasvoittonsa lyömällä Torpan Pojat Helsingissä 66–70 (35–43). ToPolle tappio oli kauden ensimmäinen kotipeleissä.

 

ToPo ei päässyt ottelussa johtoon missään vaiheessa. Vilppaan johto kasvoi suurimmillaan kolmannella jaksolla 15 pisteeseen. ToPon kiri kantoi parhaimmillaan viimeisellä minuutilla kahden pisteen päähän, mutta Vilpas pääsi tekemään viimeiset pisteet vapaaheitoilla.

 

– Onnistuimme ottamaan ToPolta heidän vahvuuksiaan pois ja pelasimme varsinkin ensimmäisen puoliskon hienosti. Loppua kohden alkoi kyllä näkyä se, että olemme hävinneet tiukkoja matseja, kun pelurit alkoivat niin sanotusti puristaa mailaa. Voitto toi meille varmasti henkistäkin helpotusta, onhan ToPon kaataminen vieraissa aina kova juttu, korosti Vilppaan päävalmentaja Mikko Tupamäki.

 

Vilppaan tehoparin muodostivat Emmanuel Holloway (17/4) ja John Fields (17/9/4 blokkia), joita säesti Junior Hairston (11/14).

 

Vaisusta ToPosta pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Chase Griffin (21/3) ja Eero Lehtinen (13/2). Levypalloissa kunnostautui Kimmo Muurinen (6/14/3 syöttöä/2 blokkia).

 

Kouvot ahdisteli Pyrintöä

 

Myös Tampereella muhi yllätys, kun Kouvot ahdisteli Pyrintöä Pyynikillä. Hallitseva mestari nousi kuitenkin täpärään 67–66 (37–29)-voittoon.

 

Peliä alusta asti hallinnut Pyrintö näytti palloilevan vakuuttavaan voittoon, kun se kasvatti kolmannen jakson puolivälissä johtonsa 16 pisteeseen. Kouvot oli kuitenkin toista mielestä ja vieraat kirivät kolmisen minuuttia ennen loppua ainoan kerran johtoon 62–64-tilanteessa.

 

Peli oli vielä viime sekunneilla 66–66-lukemissa, kunnes Pyrinnön Damon Williams upotti ratkaisevan vapaaheiton kuusi sekuntia ennen loppua.

 

Pyrinnön tehokkaimpia olivat omat kasvatit Antti Nikkilä (15/8) ja Antero Lehto (14/1). Tasaisista Kouvoista esiin nousi Josh Gonner (12/5/3 riistoa).

 

Kataja jatkoi Namikan alamäkeä

 

Liigan jumboksi jäänyt Namika Lahti kärsi jo kahdeksannen peräkkäisen tappionsa, kun Joensuun Kataja haki vierasvoiton 76-95 (45-52)-tuloksella.

 

Kataja johti peliä koko ajan, mutta lahtelaiset vaanivat vielä kolmannen jakson alussa seitsemän pisteen päässä. Peli ratkesi kuitenkin saman jakson aikana vierasjohdon revettyä 22 pisteeseen.

 

Katajan sankariksi nousi luottolaituri Jared Newson (29/8/5 riistoa), jota säestivät Sami Lehtoranta (16/5) ja Jeremy Price (16/3). Kahdeksalla miehellä liikkeellä olleen Katajan sairaslistalle kuuluvat Juho Nenonen ja Petri Virtanen.

 

Kotijoukkueesta pirteimmät olivat Ryan Brooks (20/4), Aleksi Alanen (20/2) ja Ville Mäkäläinen (19/8/4 syöttöä).

 

Karhu jälleen kotivoittoon


Kauhajoen Karhu sai kotipelissään odotettua tiukemman vastuksen Lappeenrannan NMKY:stä. Voitto jäi kuitenkin Pohjanmaalle 90–83 (43–31)-tuloksella.

 

Karhu johti peliä koko ajan, mutta ei onnistunut karkaamaan lopullisesti edes 68–52-johdossa kuutisen minuuttia ennen loppua. LrNMKY nousi kolme minuuttia ennen loppua viiden pisteen päähän, muttei enää lähemmäs.

 

Joukkueet hukkasivat sekaisessa pelissä palloa urakalla. Karhulle merkittiin 22 ja LrNMKY:lle 20 pallonmenetystä.

 

Kentän hahmot olivat Karhulta Clevin Hannah (24/7/5 syöttöä), Aleksi Huuskonen (18/4) ja Kelly Beidler (16/14) sekä LrNMKY:ltä Lawrence Hamm (31/0) ja Tyler Tiedeman (16/5).

 

(STT)

 

 

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia