Viikon viimeinen Pirkka Street Basket täytti Uudenkaupungin torin

24.8.2017 Torstaina katukorispelejä pelattiin Uudenkaupungin torilla aurinkoisissa tunnelmissa. Tapahtuma oli tähän mennessä syksyn suurin 500 osallistujallaan. Torilla riitti myös paljon kannustajia, kun ohikulkijat pysähtyivät katsomaan pelejä ja lisäksi Korihaiden pelaajia vieraili paikalla.

Värikäs tapahtuma liikutti Uudenkaupungin torilla 500 koululaista.

Pirkka-kahviteltta sulautui hyvin torin miljööseen.

Nimmareita tapahtumassa kävi jakamassa Korihaiden edustusjoukkueen pelaajia.

Kentänvalvomisesta vastasivat Korihaiden omat juniorit. Kuvat: Veera Sääski /Koripalloliitto

500 koululaista, 88 joukkuetta ja 120 katukorispeliä – Uudenkaupungin torilla oli kuhinaa torstaina aamupäivällä. Torilla järjestetty Pirkka Street Basket -tapahtuma liikutti tähän mennessä eniten lapsia syksyn kiertueella.

Lisää vilskettä torille toi myös monet pelejä katsomaan pysähtyneet ohikulkijat, jotka nauttivat lasten ilosta. Kannustushuudot ja musiikki kuuluivat kauas ja useat kiinnostuneet ihmiset kävivät katsomassa, mitä torilla oikein tapahtuu.

Iloisia vieraita Pirkka Street Basket -tapahtumassa olivat myös Uudenkaupungin Korihaiden edustusjoukkueen pelaajat, jotka kävivät jakamassa nimikirjoituksia. Pelaajat pääsivät yllättäen myös haastamaan alakoululaisia katukorisotteluun, kun eräs joukkue oli kateissa.

Tämän kokoisia katukoristapahtumia ei järjestetä ilman ahkeria vapaaehtoisia. Uudenkaupungin torilla kentänvalvojina torstaina toimivat seuran omat 16-vuotiaat tytöt, jotka pääsivät myös viettämään vuoden hauskinta koulupäivää.

- Hyvä syöttö! Hieno heitto!, kuului kentänvalvojien kannustavat kehut jo kauas.

- Onhan tämä kiva koulupäivä meillekin, kommentoi Korihaiden B-tytöissä pelaava Elli Lahikainen.

- Silloin kun itse olin ala-asteella, katukoris oli aina keväällä koulun lopetuksen kohokohta. Onhan tämä aivan mahtava tapahtuma, joka yhdistää pienempää paikkakuntaa. Melkein kaikki ovat tuttuja.

Pirkka Street Basket -kiertue jatkuu vielä ensi viikolla kahden tapahtuman verran, kun tiistaina katukorista pelataan Hyvinkäällä ja keskiviikkona Hämeenlinnassa. Sen jälkeen onkin koripallon EM-kilpailuiden vuoro.  

Pirkka Street Basket 2017 on osa Suomen Koripalloliiton ja Keskon Pirkka-tuotemerkin yhteisvastuullista Pikkusudet-hanketta, jonka tavoitteena on edistää lasten liikunnallisuutta. Hanke toteutetaan yhteistyössä paikallisten koripalloseurojen ja K-ruokakauppiaiden kanssa.

Lue myös: Pirkka Street Basket Raumalla (22.8.2017)
Lue myös: Pirkka Street Basket Laitilassa (23.8.2017)
Lue lisää: Pikkusudet 

Henkilöt

 
23.8.2017 Katukoris

Kärrynpyöriä ja katukorista – Pirkka Street Basket liikutti lapsia keskiviikkona Laitilassa

Pirkka Street Basket -kiertueen rekka pysähtyi keskiviikkona Laitilan K-Supermarketin pihaan. 200 koululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää katukoriksen parissa intoa täynnä. Pelinohjaajina tapahtumassa toimivat ansioituneesti Korihaiden edustusjoukkueen pelaajia.

22.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket Raumalla - Katukorista kaikille

Tiistaina Raumalla vuoden hauskinta koulupäivää oli viettämässä 150 oppilasta. K-Citymarket Rauman pihalla katukorista pelasi myös erityisryhmien oppilaita. Tapahtuma tarjosi järjestäjä Rauma Basketille mahdollisuuden rekrytoida uusia korispelaajia seuran toimintaan.

21.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket Tampereella – katukorista ja liikunnan iloa

Katukoriskiertue sai maanantaina jatkoa Tampereella, kun Tesoman palloiluhallin parkkipaikalle pystytettiin kahdeksan katukoristelinettä. 300 alokoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää hymyssä suin. Tapahtumaa oli toista kertaa mukana järjestämässä paikallinen seura Raholan Pyrkivä.

18.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket ja vuoden hauskin koulupäivä Lappeenrannan Kauppatorilla

Perjantaina 150 alakoululaista nautti liikunnan ilosta aurinkoisessa säässä Lappeenrannan kauppatorilla katukoriksen parissa. Pirkka Street Basket -tapahtuma järjestettiin paikkakunnalla jo vahvalla kokemuksella Lappeenrannan NMKY:n ja Catzin yhteistyöllä.

15.8.2017 Katukoris

Syksyn Pirkka Street Basket -kiertue starttasi tiistaina Äänekoskella aurinkoisissa merkeissä

Pirkka Street Basket -tapahtuma järjestettiin tiistaina ensimmäisen kerran Äänekoskella yhteistyössä Äänekosken Huiman kanssa. K-Citymarket Äänekosken parkkipaikalla katukorista pelattiin aurinkoisesta säästä nauttien. Yhteensä vuoden hauskinta koulupäivää oli viettämässä 300 alakoululaista.

7.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket starttaa taas ensi viikolla – elokuussa yhdeksän katukoristapahtumaa koululaisille

Loistavia tuloksia tuottanut Pirkka Street Basket -kiertue saa jatkoa syksyn lähestyessä. Elokuun puolella ennen koripallon EM-kilpailuiden käynnistymistä ehditään vuoden hauskinta koulupäivää viettää yhdeksällä eri paikkakunnalla.

30.6.2017 11:00 Katukoris

Pirkan ja Koripalloliiton Pikkusudet-hanke liikuttanut kahdessa vuodessa huimat 35 000 lasta

Keskon Pirkka-tuotemerkin ja Suomen Koripalloliiton käynnistämän Pikkusudet-yhteistyöhanke on koonnut jo huikeat 35 000 lasta nauttimaan liikunnan ilosta. Lähes sadan koripalloseuran sekä K-kauppiaiden voimin Pikkusudet-toiminta on levinnyt laajasti ympäri Suomen.

15.6.2017 Katukoris

Toukokuun Pirkka Street Basket -kiertueella vuoden hauskinta koulupäivää pääsi viettämään 6150 alakoululaista

Kevään 2017 Pirkka Street Basket -kiertue vieraili yhteensä 19 eri paikkakunnalla. Kaikkiaan 6150 lasta pääsi viettämään huikeaa katukorispäivää. Koripalloliiton ja Keskon Pirkka-tuotemerkin yhteistyö jatkuu energisenä.

31.5.2017 09:00 Katukoris

Kevään Pirkka Street Basket -kiertue päätökseen riemukkaasti Rovaniemellä

Koululaisille suunnattu katukoris teki näyttävän paluun Rovaniemelle Pirkka Street Basketin muodossa. Liikunnallista koulupäivää Rovaniemellä eri lajien parissa vietti yli tuhat alakoululaista ja katukorista pääsi pelaamaan ainakin 300 oppilasta.

Huikea katukorispäivä Pirkka Street Basketin tahtiin Oulussa

Tiistaina 150 alakoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää Oulussa. ONMKY:n talkooporukka kokosi K-Citymarket Kaakkurin pihaan yhteensä 7 koria ja tilaa pelata katukorista oli loistavasti.

Näytä lisää vastaavia