Seurauutisia #19: Pikkusudet-tapahtumissa liikutettu yli 55000 lasta – kiitos seurat

17.9.2018 14:58 Koripalloliiton ja K-ryhmän päivittäistavaratoimialan välisen Pikkusudet-yhteistyön merkeissä on tarjottu liikunnan riemua jo yli 55 000 lapselle. Tapahtumien järjestämisessä paikallisilla seuroilla on ollut erittäin suuri rooli – kiitos kaikille!

Pikkusudet-tapahtumissa on liikkunut jo huimat 55 000 lasta! Kuvat: Veera Sääski / Koripalloliitto

55 000 maaginen raja rikki

Vuonna 2015 käynnistyneen Suomen Koripalloliiton ja K-ryhmän päivittäistavaratoimialan Pikkusudet-yhteistyön merkeissä on liikutettu nyt jo yli 55 000 lasta! Pikkusudet-konseptiin kuuluvat Pirkka Street Basket -tapahtumat sekä Pikkusudet-koriskoulut ja -riehat.

Koripalloliiton ja K-ryhmän päivittäistavaratoimialan yhteistyö jatkuu energisenä. Syksyllä monissa seuroissa ympäri Suomen järjestetään Pikkusudet-koriskouluja sekä -riehoja ja uusi Pirkka Street Basket -kiertue käynnistyy jälleen ensi keväänä. Vuoden 2019 kevään ja syksyn kiertueille aloitetaan kartoittamaan seuroja marras-joulukuussa.

Kiitos kaikille seuroille

Pikkusudet-tapahtumia ollaan järjestetty yhteistyössä paikallisten seurojen ja K-kauppiaiden kanssa. Seurojen vapaaehtoiset tekevät tapahtumissa korvaamattoman arvokasta työtä ja ilman aktiivisia talkoolaisia tapahtumien järjestäminen ei olisi ollut mahdollista. Iso kiitos kaikille Pikkusudet-toiminnassa mukana olleille seuroille ja talkoolaisille!

Syksyn Pirkka Street Basket -kiertueella mukana 4500 alakoululaista

Pirkka Street Basket -kiertue on yksi osa Pikkusudet-yhteistyötä ja syksyn kiertueen päätteeksi maaginen 55 000 liikutetun lapsen raja meni rikki. Syksyn Pirkka Street Basket -kiertue kiersi ympäri Suomen yhteensä 14 pelipaikalla. Mukana kiertueella Vuoden Hauskinta Koulupäivää katukoriksen parissa oli viettämässä kaikkiaan 4500 alakoululaista. 10 minuuttia kestäneitä katukorispelejä ehdittiin syksyn kiertueen aikana pelata yhteensä 1354.

Vuoden 2018 aikana Pirkka Street Basket -kiertueet olivat ennätyssuuria, kun kevään kiertueella oli mukana 7000 alakoululaista. Kaikkiaan vuonna 2018 Vuoden Hauskinta Koulupäivää pääsi Pirkka Street Basket -tapahtumissa viettämään ennätykselliset 11 500 koululaista.

Pirkka Street Basket -tapahtumille on ominaista koko päivän pauhaava musiikki, joka innosti koululaisia katukoriksen pelaamisen lisäksi myös tanssimaan ja temppuilemaan. Tanssimuuvit, kuten flossaus, suflaus ja shoottaus, olivat lasten suuressa suosiossa. Myös erilaiset pirteät kannustushuudot raikasivat ympäri Suomen ja osoittivat, että tapahtumissa todella vietettiin Vuoden Hauskinta Koulupäivää.

Syksyn Pirkka Street Basket keräsi 4500 lasta liikkumaan. 
 
 
20.9.2022 20:33 Seurauutinen

Seurauutisia #73: Pikkusudet-rieha liikutti 350 lasta Tikkurilan Urheilutalolla

Tikkurila-Seuran jo perinteiseksi muodostunut lähialueen alakoululaisille tarkoitettu Pirkka Pikkusudet-rieha oli jälleen menestys, kun viskarit, eskarit ja ekaluokkaiset opettelivat koriksen saloja.

30.8.2022 14:13 Seurauutinen

Seurauutisia #71: Uusi kausi käynnistyy jälleen Pikkusudet-koriskoulujen ja -riehojen osalta

Suomen Koripalloliiton ja K-ryhmän päivittäistavaratoimialan Pikkusudet-yhteistyö jatkuu myös kaudella 2022–23. Koripalloliitto kannustaa kaikki seurat mukaan Pikkusudet-laumaan ja järjestämään Pikkusudet-koriskouluja, etenkin nyt kun korisbuumi on parhaimmillaan.

11.3.2022 08:16 Pikkusudet

Seurauutisia #66: Pohjoisen Pikkusudet-korisriehat koukuttavat korikseen

Kempele Wilduckz on nostanut itsensä vahvasti pohjoiselle koriskartalle. Seuran järjestämä Pirkka Pikkusudet-korisrieha liikutti lauantaina 26.2. Linnakankaan koululla lähes sataa mikro- ja supermikrojunioria Kempeleestä, Oulusta, Taivalkoskelta ja Rovaniemeltä.

10.8.2021 12:00 Seurauutinen

Seurauutisia #56: Uusi kausi käynnistyy taas Pikkusudet-koriskoulujen ja -riehojen osalta

Suomen Koripalloliiton ja K-ryhmän päivittäistavaratoimialan Pikkusudet-yhteistyö jatkuu taas kaudella 2021–22. Koripalloliitto kannustaa kaikki seurat mukaan Pikkusudet-laumaan ja järjestämään Pikkusudet-koriskouluja.

28.9.2020 19:40 Seurauutinen

Seurauutisia #46: Koripalloliiton palkitsemismuodot seurojen käytettävissä

Seurojen on hyvä säännöllisin väliajoin seuloa kaikki vapaaehtoistyötä tekevät ja myös palkalliset toimijat ja hakea heille sopivaa Koripalloliiton ansiomerkkiä tai muuta huomioimista.

4.12.2019 12:27 Seurauutinen

Seurauutisia #30: Ilmianna ”Kuukauden korissydän” tai laita ”Hyvä kiertämään”

Basket.fi:ssä käynnistyy kaksi uutta juttusarjaa. Voit nyt ilmiantaa tuntemasi Kuukauden korissydämen tai kertoa seurassasi keksitty oivallus Hyvä kiertämään -palstalla!

18.2.2019 09:21 Seurauutinen

Seurauutisia #5: LIITU-tutkimus – lapset ja nuoret liikkuvat liian vähän

Lasten ja nuorten liikuntakäyttäytymistä selvittävän tuoreen LIITU-tutkimuksen mukaan 62 % 9–15-vuotiaista nuorista on mukana urheiluseuratoiminnassa, mutta vain kolmasosa lapsista ja nuorista liikkuu suositusten mukaisesti.

25.1.2019 12:58 Seurauutinen

Seurauutisia #2: Koripalloliitto hakee pilottiseuroja Et ole yksin -hankkeeseen

Et ole yksin on Väestöliiton ja urheilun yhteishanke, jonka tarkoituksena on ennaltaehkäistä ja vähentää kiusaamista, seksuaalista häirintää ja kaikenlaista väkivallan kokemuksia urheilussa. Eri lajien pilottiseurat toimivat suunnannäyttäjinä ja saavat käyttöönsä ohjeita sekä koulutuksia. Ilmoita seuranne mukaan 1.2. mennessä.

8.1.2019 09:36 Seurauutinen

Seurauutisia #1: Olympiakomitea julkaisi urheiluseuroille suunnatun kestävän kehityksen oppaan

KEKE-koutsi on urheiluseuroille suunnattu Kestävän Kehityksen valmentaja, joka opastaa fiksuihin ja ympäristöystävällisiin toimintamalleihin Olympiakomitean nettisivuilla. KEKE-koutsin yli 100 vinkkiä on helppo toteuttaa. Tutustu KEKE-koutsiin ja löydä seuranne arkeen sopivat vinkit.

12.11.2018 09:18 Seurauutinen

Seurauutisia #23: Seuratoiminnan kehittämistuen haku on käynnissä

Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2019 haku on käynnissä 12.11.-14.12.2018. Seuratukea haetaan Suomisportin kautta, jonne seuran yhteyshenkilön pitää tehdä tunnukset hyvissä ajoin.

Näytä lisää vastaavia