Salon Vilppaan kokoonpano on valmis

29.7.2009 Sarjanousija Salon Vilpas on ensimmäisenä Korisliigan joukkueena lyönyt kokoonpanonsa lukkoon pelikaudelle 2009-10. Viimeisinä pelaajina joukkueeseen liittyvät 206-senttinen amerikkalaispelaaja Darryl Dora sekä 16-vuotiaiden maajoukkuemies Riku Ahonen.

Vikkelä Roope Ahonen kuuluu Vilppaan kivijalkaan alkavalla liigakaudella.

Tarkkakätinen Lauri Tiainen tuo heittovoimaa Vilppaan viikinkilaivaan.

Nuorten maajoukkueissakin esiintynyt Sami Himberg edustaa Vilpasta kaudella 2009/10.

Odotukset paluumuuttaja Samu Kaaresvirtaa kohtaan ovat suuret. Kuvat: Francois Perthuis, Tytti Nuoramo ja Tuomo Kuusisto.

Kookas ja monipuolinen Darryl Dora on ollut Vilppaan papereissa jo kesäkuun alusta lähtien, mutta miehen hintapyyntö oli vielä tuolloin liian korkealla.

- Nyt seuran ja pelaajan näkemykset kohtasivat, ja sopimus saatiin lyötyä lukkoon varsin pikaiseen tahtiin. Joukkue on nyt valmis, ja elokuun 10. päivänä treenitauko on ohi. Sen jäkeen pelaajilla on edessä hikiset seitsemän viikkoa. Amerikkalaispelaajat on tarkoitus tuoda Salon katukuvaan elokuun viimeisellä viikolla, kertoo Vilppaan puheenjohtaja Keijo Poutiainen.

206-senttinen, 110-kiloinen Dora tuo Vilppaan nuoreen ryhmään kaivattua kokoa.

- Kyseessä on mielenkiintoinen pelaaja, sillä koostaan huolimatta hän pystyy käsittelemään palloa ja on melkoinen tekijä myös kolmoskaaren takana. Pelityyliltään hän sopeutuu erinomaisesti meille, ja aiheuttaa varmasti päänvaivaa vastustajan puolustuksella, toteaa tyytyväinen päävalmentaja Philip Dejworek.

24-vuotias Dora on pelannut Vilppaan takamieheksi aiemmin kesällä pestatun Chris Burgessin kanssa samassa yliopistossa (Texas Tech). Dora kokosi yliopistoaikansa parhaat tilastot kolmannella kaudellaan, jolloin hänen keskiarvoikseen merkittiin 7,6 pistettä, 4,6 levypalloa ja 3,0 syöttöä ottelua kohden.

Viime kaudella Dora pelasi Uruguayn LUB-liigassa 12,9 pisteen, 6,4 levypallon, 1,6 syötön ja 1,1 torjunnan ottelukeskiarvoilla. Dora on ehtinyt pelata myös Ranskan N1-liigaa ja Ruotsin Basketligania.

20-vuotiaiden miesten maajoukkueen runkopelaaja Roope Ahosen 188-senttinen pikkuveli Riku Ahonen on myös solminut pelaajasopimuksen tulevasta kaudesta. Ahonen kuuluu parhaillaan Jukka Toijalan valmentamaan Suomen alle 16-vuotiaiden poikien maajoukkuerinkiin.

- Riku on erittäin lahjakas nuorukainen, jolle tekee hyvää päästä kokeilemaan siipiään myös isommissa ympyröissä. Hän on treenannut hienolla asenteella koko kesän miesten joukkueen kanssa, ja halu kehittyä on suuri. Rikun päärooli on ehdottomasti Vilppaan A-poikien joukkueessa, mutta uskoisin veljesten pelaavan yhdessä Salohallin parketilla kauden aikana, arvioi Dejworek.

Vilppaalla on koossa 13 pelaajasopimusta kaudelle 2009/10: Charlie Burgess, Antonio McMillion, Jussi Savolainen, Janne Koskimies, Sakari Salminen, Samu Kaaresvirta, Tuomas Tenkanen, Riku Ahonen, Darryl Dora, Sami Himberg, Lauri Tiainen, Pekka Lammi sekä Roope Ahonen. Joukkuetta valmentaa Philip Dejworek apunaan Niko Hellman ja Ville Salmi.

 
11.2.2026 21:14 Korisliiga

Bisons alemman jatkosarjan kärkeen Tevaun Kokon lähes järjettömällä tuplatuplalla – illan muita onnistujia Lahti ja Vilpas

Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.

10.2.2026 20:39 Korisliiga

KTP paineli Seagullsin edelle ylemmässä jatkosarjassa tiukalla otteluvoitollaan

Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.

8.2.2026 18:55 Korisliiga

Lohkojohtaja Katajan etumatka kapenee – isännät vetivät pidemmän korren Kouvolassa

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.

7.2.2026 19:38 Korisliiga

Bisons tarrasi pudotuspelipaikkaan rajulla otteluvoitolla – ylemmässä lohkossa hait karhua vahvempia

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.

6.2.2026 20:44 Korisliiga

Laine ja Palmi jälleen vauhdissa – Pyrintö pitää kynsin hampain kiinni playoff-paikastaan

Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.

6.2.2026 10:00 Korisliiga

Katajan Henri Kantonen on oman tiensä kulkija, joka lukee intohimoisesti ja kannustaa muitakin samaan: ”Ilman sitä jää moni asia maailmasta kokonaan ymmärtämättä”

Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.

4.2.2026 21:00 Korisliiga

Vilpas antoi Samu Adlerin johdolla myrskyvaroituksen sarjakärki Kauhajoelle – Korihaiden Mikael Aallolta erinomainen esitys vierasvoitossa

Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.

3.2.2026 20:48 Korisliiga

KTP päihitti Hongan Remu Raitasen johdolla – Riku Laine voitokkaan Pyrinnön tilastokärkenä

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.

3.2.2026 09:08 Korisliiga

Ike Nweke on valittu Korisliigan tammikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.

31.1.2026 19:06 Korisliiga

Korihait ja Vilpas väänsivät Uudessakaupungissa ratkaiseville hetkille asti, mutta lopuksi ero repesi vierasjoukkueen hyväksi

Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.

Näytä lisää vastaavia