23.7.2021 12:29 Viimeiset kaksi kautta yliopistokoripalloa Utahissa pelannut Susijengin ison pään tukipilari Mikael Jantunen, 21, on allekirjoittanut ensimmäisen ammattilaissopimuksensa. Helsinkiläisten Wartti Basketin ja Panttereiden juniorimyllyn läpikäynyt 205-senttinen Jantunen siirtyy yksivuotisella sopimuksella Belgian suurseuran BC Oostenden riveihin.
Belgian mestari Oostende luottaa Mikael Jantuseen. Kuva: Japan Basketball Federation.
Jantusen uusi työnantaja BC Oostende on belgialaisen koripallon perinteikkäin ja menestyksekkäin seura. Kotiottelunsa 5000-paikkaisessa Versluys Domessa pelaava Oostende on vienyt nimiinsä peräti 22 Belgian mestaruutta ja 20 Belgian cupin mestaruutta.
Tällä hetkellä Oostende viilettää kymmenen perättäisen Belgian mestaruuden putkessa, joten Jantunen on matkalla hyvin hoidettuun taloon.
- Paria vaihtoehtoa pyörittelin ja paras niistä oli Oostende. Kuulosti hyvältä organisaatiolta ja kaikin puolin minun tämänhetkiseen tilanteeseeni sopivalta, Jantunen kommentoi sopimustaan.
- Päällimmäisin tavoitteeni on voittaa seuran kanssa mahdollisimman paljon. Lisäksi pyrkimyksenä on saada lisää kokemusta ja kehittyä paremmaksi pelaajaksi. Tarkoituksena on tehdä kovaa työtä ja ansaita isoja peliminuutteja.
Oostende pelaa Belgian pääsarjan lisäksi myös FIBA Mestareiden Liigaa, jossa se voitti viime syksynä kuudesta pelaamastaan ottelusta kaksi. Tulevana syksynä Oostende pelaa samassa alkulohkossa Lassi Tuovin valmentaman SIG Strasbourgin ja turkkilaisen Tofas Bursan kanssa.
- Mestareiden Liigan paikka oli todella iso plussa, joka helpotti päätöksentekoa. Kiva päästä pelaamaan kansainvälistä sarjaa ja vähän ottaa mittaa Lassin (Tuovi) Strasbourgistakin kauden aikana, Jantunen jatkaa.
Jantunen edusti lukiolaisena HBA-Märskyä miesten divarissa. Märskystä Jantusen tie vei Yhdysvaltoihin Utahin yliopistoon, missä hän kirjautti kahden kauden (2019–21) aikana 7,4 pistettä, 4,8 levypalloa ja 1,2 syöttöä ottelua kohden.
Jantunen teki nimensä tunnetuksi Suomen juniorimaajoukkueissa kesällä 2016, jolloin hän avitti Suomen U16-pojat EM-kisojen viidennelle sijalle sekä samana kesänä 17-vuotiaiden poikien MM-turnauksessa. Juniorimaaotteluita Jantuselle on kirjattu urallaan 64 kappaletta. Lisäksi Jantunen edusti Suomea vuoden 2019 universiadeissa Napolissa.
Jantunen murtautui Susijengin kantaviin voimiin vuosien 2018–19 MM-karsintojen aikana. Lisäksi hän näytteli avainroolia helmikuun 2021 EM-karsintaikkunassa Georgiassa, kun Susijengi varmisti paikkansa syyskuun 2022 EM-kisoissa.
Nuoresta iästään huolimatta Jantunen on ehtinyt vetää Suomi-paidan ylleen miesten maaottelussa 23 kertaa ja kerätä pelaamissaan maaotteluissa 6,5 pistettä, 4,2 levypalloa, 1,2 syöttöä ja 1,0 riistoa ottelua kohden.
Anton Mirolybov ja Aleksi Koskinen täydensivät palkintokaappiaan sunnuntaina Itävallan cupin mestaruudella, kun kaksikon luotsaama Swans Gmunden pääsi nostelemaan pokaalia.
Alexander Madsenin edustama AEK selvitti tiensä Mestarien liigan 16 parhaan jatkolohkovaiheeseen peitottuaan turkkilaisen Bursan toistamiseen. Ilon aiheisiin kuului myös Ilari Seppälän paluu pelikentille.
Lauri Markkasen, 213 cm ja 25 vuotta, putki Suomen vuoden koripalloilijana jatkuu edelleen. Jyväskyläläisen HoNsUn kasvatin edesottamukset Susijengin, Utah Jazzin ja Cleveland Cavaliersin paidoissa vuoden 2022 aikana toivat hänelle kuudennen vuoden koripalloilijan nimityksen Suomen urheilutoimittajien vuosittaisessa äänestyksessä.
Saksan Bundesliigassa nähtiin viikonloppuna kaksi sellaista koitosta, jossa suomalaisvalmentajat yrittivät pysäyttää suomalaispelaajien joukkueet. Espanjassa Sasu Salinin Teneriffa leimasi lipun Copa del Rey’hin.
Edon Maxhuni aloitti vuotensa väkevästi, kun hän siivitti Merlins Crailsheimin takaisin voittojen tielle Saksan Bundesliigassa. Alexander Madsenin AEK otti tärkeän voiton Mestarien liigassa.
Susijengin kapteeni ja helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 31, sai suotuisien otteluohjelmien ansiosta kokea ammattilaisurallaan tuiki harvinaisen Suomen joulun. Nyt joulu on vietetty ja Sasu on palannut Espanjan liigaan siivittämään joukkuettaan, sarjakärkeä hätyyttelevää Lenovo Teneriffaa kohti uusia urotekoja yhtenä sen kärkipelaajista.
Sasu Salinin edustama Teneriffa lähtee vuoteen 2023 Espanjan liigan sarjakakkosena päätettyään vuotensa voittoon. Japanissa Alex Murphyn tehot eivät riittäneet Hokkaidolle voittoisaan vuoden päätökseen.
Mikael Jantunen palasi joulun jälkeen vahvasti kentälle, kun hän auttoi Trevison tärkeään voittoon Italian liigassa.
Viime kaudella Korisliigan parhaaksi pelaajaksi valittu Remu Raitanen teki kesällä sopimuksen Espanjan kakkostasolla, LEB Orossa, pelaavan Albaceten kanssa. Raitanen on esiintynyt vahvasti ensimmäisellä ulkomaan ammattilaiskaudellaan.
Elias Valtonen pääsi paukuttelemaan henkseleitään Edon Maxhunille, kun Susijengin joukkuekaverit kohtasivat Saksan Bundesliigassa.
Miro Little kohosi helmikuussa Susijengiin ensimmäisenä alle 18-vuotiaana debytanttina sitten Teemu Rannikon (1997). Päättyvä vuosi on vienyt Tampereen Pyrinnön kasvatin Susijengin EM-kisamittelön kautta Yhdysvaltoihin ja Sunrise Christian Academyyn, jossa Little on alkuyskähtelyjen jälkeen lunastanut paikkansa joukkueensa eliitissä matkalla kohti NCAA:ta.
Alexander Madsenin edustama AEK Ateena nousi jatkoon Mestarien liigan lohkovaiheesta. Sasu Salinin Teneriffa sen sijaan varmisti lohkovoiton.
Remu Raitasen vahva kausi Espanjan LEB Orossa sai jatkoa, kun hän rikkoi jälleen 20 pisteen rajan. Samaan rajapyykkiin ylsi myös Topias Palmi Romaniassa.
Edon Maxhuni otti Merlins Crailsheimin reppuselkäänsä ja kantoi joukkueen voittoon entistä seuraansa Heroes Den Boschia vastaan FIBA Europe Cupin jatkolohkovaiheen avausottelussa. Mestarien liigassa Sasu Salinin Teneriffa varmisti lohkovoiton.
Elias Valtonen teki ensiesiintymisensä Saksan Bundesliigassa Rostock Seawolvesin riveissä ja pelasi heti mallikkaasti. Aatu Kivimäki oli niin ikään iskussa Saksassa, Remu Raitasen vahvat otteet saivat jatkoa Espanjassa ja Shawn Hopkins esiintyi väkevästi Romaniassa.
Suomalaisen koripallon nousuvire näkyy myös vuotuisen Suomen Urheilugaalan palkintokategorioissa. EM-kisoissa seitsemänneksi sijoittunut ja MM-kisapaikkansa varmistanut Susijengi on ehdolla mm. vuoden esikuvaksi ja vuoden joukkueeksi. Muissa palkintokategorioissa ehdolla ovat Lauri Markkanen, Tuomas Iisalo ja Miro Little.
Mestarien liigassa Tuomas Iisalon Bonn varmisti lohkovoiton voitettuaan omassa ottelussaan Pinar Karsiyakan ja Alexander Madsenin AEK voitti omassa ottelussaan Reggio Emilian. Samalla AEK piti jatkohaaveensa elossa.
Viimeiset puolitoista kautta BAXI Manresaa Espanjan ACB-liigassa ja FIBA Mestareiden Liigassa edustanut Susijengin luottolaituri Elias Valtonen, 23, siirtyy loppukauden kattavalla pelaajavuokrasopimuksella Saksan Bundesliigan Rostock Seawolvesiin. Valtosen kevääseen 2024 asti ulottuva sopimus Manresan kanssa pysyy voimassa.
Sasu Salin ja Remu Raitanen paukuttivat kovat pisteet tauluun viikonloppuna Espanjan kentillä ja Alexander Madsen oli isossa roolissa, kun AEK voitti Kreikan liigan kärkikamppailun.
FIBA Europe Cupissa saatiin alkulohkovaiheet päätökseen ja suomalaispelaajista Shawn Hopkinsin, Topias Palmin ja Edon Maxhunin kamppailut jatkuvat jatkopeleissä. Mestarien liigassa Sasu Salinin Teneriffa on lähellä lohkovoittoa.