9.5.2019 14:10 Susijengi kohtaa kotiparketillaan Espoo Metro Areenalla MM-kisoihin valmistautuvat korisjättiläiset Liettuan ja Venäjän elokuussa. Ottelukohtaisten lippujen myynti käynnistyy perjantaina 10.5. klo 12:00.
Susijengin isännöimässä Koripalloliiton 80-vuotisjuhlaturnauksessa vastustajat ovat suoraan maailman huipulta. Susijengi pääsee testaamaan 16.-18.8. pelattavassa turnauksessa MM-kisoihin valmistautuvien Liettuan ja Venäjän kunnon.
Liettua löytyy FIBA:n maailmanrankingin sijalta kuusi. Kolminkertainen Euroopan mestari voitti helmikuussa päättyneissä MM-karsinnoissa yhtä lukuun ottamatta jokaisen ottelun. Venäjä puolestaan löytyy listan kymmenenneltä sijalta ja varmisti MM-kisapaikkansa kukistamalla Susijengin trilleriottelussa Permissä.
Espoossa pelattava juhlaturnaus on Liettuan ja Venäjän viimeinen valmistava viikonloppu ennen Kiinan MM-matkaa.
Ottelulippujen myynti turnaukseen alkaa perjantaina kello 12:00. Liput alkaen 15 euroa ja lippukauppaan pääset tästä.
Turnaus käynnistyy perjantaina 16.8. Suomen ja Liettuan välisellä kohtaamisella. Venäjä ja Liettua ottavat toisistaan mittaa lauantaina 17.8. ja turnauksen huipennuksena nähdään sunnuntaina 18.8. Susijengin ja Venäjän kohtaaminen. Ottelut alkavat kello 19:00.
PS. Äitienpäivää juhlitaan sunnuntaina, mikä olisikaan hienompi lahja äidille kuin liput Susijengin elokuiseen juhlaturnaukseen!
Jo vuosikymmenen ajan jatkunut yhteistyö palloilulajien päävalmentajien välillä jatkui viime viikon torstaina, kun Suomen palloilumaajoukkueiden valmentajat seurasivat Susijengin Open Gym -harjoituksia Urhea-hallilla.
Miesten universiadijoukkue päätti Rein-Ruhrin kesäuniversiadit hymy huulillaan kukistamalla turnauksen päätösottelussaan Romanian selkein lukemin 77–57 (42–33). Suomen sijoitus universiadeissa oli lopulta seitsemäs.
Viimeisen kymmenen vuoden EM-kisoissa kiusaajan roolissa kunnostautunut ja Susijengistä Jyväskylän (8.8.) ja Espoon (11.8.) maaotteluissa mittaa ottava Belgia on nimennyt 17 pelaajaa alkavan kesän EM-kisaleiritykseen.
Suomen miesten universiadijoukkue sai kehnon alun torstaiseen sijoitusotteluunsa Tshekkiä vastaan ja joutui pyristelemään ottelun loppuun asti altavastaajan asemassa. Viimeisillä minuuteilla Suomi kävi vielä pisteen päässä, mutta joutui poistumaan kentältä 65–74 (32–38) -tappio niskassaan.
Suomen miesten universiadijoukkue sai puolivälierässä vastaansa Yhdysvallat, ja joutui toteamaan fyysisesti pelanneen ja levypallopeliä hallinneen vastustajan tänään liian kovaksi palaksi numeroin 83–102 (41–58).
Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Vajaamiehisenä alkulohkonsa ratkaisuotteluun Kiinalaista Taipeita vastaan lähtenyt Suomen miesten universiadijoukkue ei antanut poissaolojen häiritä itseään, vaan käytti fysiikka- ja taitoeroylivoimaansa häpeilemättä hyödykseen ja varmisti paikkansa kisojen kahdeksan parhaan joukossa ja vuoden 2027 universiadeissa 110–77 (60–36) -voitollaan.
Vuoden 2023 MM-kultamitalisti ja hallitseva EM-pronssimitalisti Saksa on nimennyt kuudentoista hengen miehistönsä alkavaan EM-kisakesään. Tampereen EM-alkulohkossa Susijengiä vastaan iskevän Saksan leiritysryhmään kuuluvat maan ykköstähdet ja MM-kultamitalistijoukkueen kulmakivet Dennis Schröder ja Franz Wagner.
Suomen miesten universiadijoukkue kohtasi sunnuntain myöhäisillan ottelussa kisaisännän ja suuren ennakkosuosikin Saksan, joka jyräsi parhaimmillaan 26 pisteen johtoon avauspuoliskolla. Tauolla kopista saapui sisuuntunut Suomi, joka kuroi toisella puoliskolla eron kymmeneen, mutta joutui taipumaan 68–79 (28–50).