Yolanda Jones Espoo Teamiin

17.7.2007 Espoo Team on hankkinut tulevalle kaudelle ensimmäisen amerikkalaisvahvistuksensa. 1984 syntynyt Yolanda Jones edusti Louisiana-Lafayetten yliopistojoukkuetta päättyneellä pelikaudella 18 pisteen ja 10 levypallon keskiarvoilla.

Ison laitahyökkääjän tontilla viihtyvä 186-senttinen Jones tuo lisää korinteko- ja levypallovoimaa Teamin sisäpeliin.

Sopimuksen Espoo Teamiin ovat allekirjoittaneet myös ToPon naisten 1. divisioonassa viime kaudella 18 pisteen keskiarvolla urakoinut Meriem Eerikinharju (177 cm, 1990) sekä Panttereissa ja Uppsalassa aiemmin pelannut Suvi Karvinen (175 cm, 1985).

18-vuotiaiden maajoukkueessa Suomea edustanut Mette Scheiman (172 cm, 1989) jatkaa naisten SM-tasolla. Espoon naisohjelmaan liittyy myös Scheimanin kanssa 1988 syntynyt, 188-senttinen sisäpelaaja Milja Nohynek.

Aiemmin nimensä sopimuspaperiin ovat raapustaneet Kaisa Höök, Kia Ignatius, Mirka Jarschovska, Henna Launiainen, Mia Liimo, Siiri Nuutinen, Pauliina Oksanen ja Sandra Välikoski.

Espoo Team jatkaa edelleen neuvotteluja useamman pelaajan kanssa kannustavan harjoitteluympäristön luomiseksi Espoo Akatemian ja Espoo Teamin yhteisohjelmaan.



Lisätietoja: http://www.wnba.com/draft2007/prospect_yolanda_jones.html
 
29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

24.4.2025 15:00 Koripalloliitto

Kouvottarien valmentajille sakkorangaistukset vedonlyöntikiellon rikkomisesta

Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

Näytä lisää vastaavia