11.3.2016 Yhdysvaltojen yliopistokoripalloliiga NCAA:n vuotuinen huipennus, ”March Madness” on alkanut. Jouko Vuolteen vieraaksi Yle Puheen perjantain Urheiluiltaan saapuu kaikkien aikojen suomalainen koripalloilija Hanno Möttölä, joka ennen NBA- ja Euroliiga-uraansa on pelannut NCAA:n lopputurnauksen, ”Final Fourin”, finaaliottelussa Utah Utesin paidassa.

Huikean yliopistouran pelannut Hanno Möttölä esiintyy perjantaina Yle Puheen urheiluillassa. Kuva: Getty Images / All Over.
Suomalaiskoripalloilijat ovat saaneet koripallo-oppia USA:ssa jo 1960-luvulta alkaen. Osa maajoukkueen 50 vuoden takaisesta menestyksestä perustuu hyvien pelaajien ja Robert ”Petteri” Petersenin oppien lisäksi siihen, että päävalmentaja Kalevi Tuominen sai viettää vuonna 1960 kolme kuukautta eri Big Ten -konferenssin yliopistoissa, erityisesti Ohio Statessa.
Sittemmin hieno joukko suomalaispelaajia on saanut mahdollisuuden opiskella ja kehittää taitojaan Yhdysvalloissa; Kari Liimo, Kalevi Sarkalahti, Timo Saarelainen, Martti Kuisma, Hanno Möttölä, Lea Hakala, Anja Suomalainen, Taru Tuukkanen, Reetta Piipari ja kymmenet muut ovat jalostuneet huippupelaajiksi yliopistopelien kautta.
Onpa yksi suomalainen ollut mukana myös mestarijoukkueessa. Lahtelainen Timo Makkonen kuului Michael Jordanin tähdittämään North Carolinan pelaajistoon.
Kaudella 2016–17 yhä useammalle suomalaiselle tarjoutuu mahdollisuus pelata USA:n yliopistoliigaa. Davidsonia edustavan Oskar Michelsenin lisäksi suomalaista koripallo-osaamista vievät NCAA:han mm. Lauri Markkanen (Arizona) ja viimeisimpänä Joonas Tahvanainen (Utah Valley).
Jouko Vuolteen vieraana Yle Puheen studiossa on Suomen kaikkien aikojen koripalloilija Hanno Möttölä, joka ennen NBA- ja Euroliiga-uraansa pelasi Utahin joukkueessa yliopistojen loppuottelussa. Puhelimitse lähetykseen osallistuvat mm. Jarmo Laitinen, Reetta Piipari, Ilpo Rantanen, Timo Saarelainen ja Kalevi Tuominen.
Urheiluilta Yle Puheella perjantaina 11.3. klo 18:03-20:00.
Miesten I divisioona A:ssa runkosarja saatiin päätökseen ACO Basketin hallinnassa, ja pudotuspeliparit ovat nyt selvillä jännittävien päätöskierrosten jälkeen. Samaan aikaan I divisioona B:ssä käydään kiivasta kamppailua niin kärkipäässä kuin häntäpäässä. Naisten I divisioonassa nähtiin tärkeitä onnistumisia kaikissa kolmessa lohkossa, ja muun muassa Catz sekä Feeniks Basket kohensivat asemiaan vakuuttavilla kotivoitoilla.
Susijengi pääsee seitsemännen kerran peräkkäin täyden kotiyleisön eteen, kun joukkue kohtaa seuraavaksi Unkarin MM-karsinnassa Veikkaus Arenalla Helsingissä 3. heinäkuuta.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset saivat päätöksensä suomalaisten osalta. Valtakunnallisessa lopputurnauksessa, March Madnessissä, nähdään suomalaisista Elina Aarnisalo (North Carolina), Elsa Lemmilä (Ohio State) ja Albina Syla (Rhode Island).
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä. Ilmoittautuminen on avoinna 7.4. asti.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Susijengi saa jälleen kotiyleisön täyden tuen taakseen heinäkuun 3. päivä, kun joukkue kohtaa MM-karsintojen alkulohkovaiheessa Unkarin Veikkaus Arenalla Helsingissä. Viimeiset paikat viedään nyt käsistä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.