29.12.2008 Joulun alla Esa Mäki-Tulokkaalla vahvistunut Forssan Koripojat on löytänyt liigajoukkueeseensa korvaajat Vincent Hunterille ja Charles Thomasille. Joukkueen uudet vahvistukset ovat 26-vuotias ja 200-senttinen Ronald Yates sekä 27-vuotias ja 203-senttinen Uka Agbai.
Ronald Yates on pelannut kahtena kautena Suomessa. Kaudella 2005-06 hän edusti kevätkauden ToPoa, jonka toisena valmentajana toimi silloin nykyinen FoKoPo-luotsi Timo Nieminen. ToPossa Ronin keskiarvot olivat 14,0 pistettä ja 6,6 levypalloa. Seuraavaksi kaudeksi hän siirtyi Korihaiden riveihin, jossa tehot olivat 15,6 pistettä ja 8,1 levyriä. Viime kauden hän pelasi Ranskan ProB-sarjassa.
Uka Agbai, joka viihtyy lähempänä koria, on myös pelannut aikaisemmin Suomessa. Kaudella 2005-06 hän pelasi Pyrinnön riveissä 38 peliä 16,9 pisteen ja 6,8 levypallon tehoilla. Sittemmin hän on viihtynyt mm. Puerto Ricossa ja Japanissa. Tänä syksynä Agbai yritti saada sopimusta kovatasoiseen Ranskan ProA-sarjaan.
- Tässä vaiheessa kautta oli ensisijaisena lähtökohtana se, että uudet pelaajat ovat aikaisemmin pelanneet Suomessa, jolloin molemmin puolin tiedetään mitä on odotettavissa. Yatesin kanssa neuvottelimme jo syksyllä, kun häntä aikaisemmin valmentanut Nieminen halusi hänet joukkueeseemme, kertoo seuran puheenjohtaja Markku Molenius.
FoKoPo jäi joulutauolla ikävään tilanteeseen, kun sen riveissä syyskauden pelanneet Vincent Hunter ja Charles Thomas ottivat suunnan kohti eteläisempää Eurooppaa rahakkaampien sopimusten perään.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.