Wilsonin Partizan jatkaa voittamattomana Serbiassa

22.5.2016 Jamar Wilsonin Partizan jatkaa voittokulkuaan Serbian pääsarjan B-jatkolohkossa, kun belgradilaiset voittivat lauantai-iltana Mega Leksin 94-89 (41-33). Petteri Koposen 16 pistettä ei riittänyt BC Himkille VTB-liigan välierien toisessa ottelussa Moskovan TsSKA:ta vastaan.


Partizan oli ensimmäisen puoliajan selkeästi niskan päällä, mutta ei päässyt missään vaiheessa karkaamaan. Partizan keräsi puoliajalle 8 pisteen johdon, jonka Mega Leks onnistui kirimään tasoihin 62-62 päätösneljännekselle lähtiessä.
 

Viimeinen neljännes oli kummankin joukkueen hyökkäyksen riemuvoitto, jonka aikana Partizan oli koko ajan veitsen terällä. Fanaattisen, 5000-päisen kotikannattajajoukon riemuksi Partizan ei päästänyt Mega Leksiä ohi jylläten voittoon.
 

Wilson toimi jälleen sähköjäniksenä vaihdosta pussittaen 8 pistettä, hakien 3 levypalloa ja jakaen 4 syöttöä 20 minuutissa. Partizanilta kaksinumeroisille pistelukemille ylsivät Vanja Marinkovic (15/3), Adin Vrabac (14/3) ja Aleksandar Cvetkovic (13/2/4 syöttöä).
 

Mega Leksin ylivoimainen ykkönen oli 29 pistettä ja 10 levypalloa kirjauttanut Danilo Nikolic.
 

Partizanille voitto Mega Leksista oli äärimmäisen tärkeä, koska se varmisti belgradilaisille kotiedun välieriin. Partizanilla (5 voittoa, 0 tappiota) on vielä yksi ottelu B-jatkolohkossa jäljellä.

Lisätietoja: Ottelutilastot

VTB-liigassa Moskovan TsSKA kontrolloi peliä Himkiä vastaan alusta loppuun voittaen 99-87 (49-43). TsSKA johtaa kolmesta voitosta ratkeavaa välieräsarjaa nyt 2-0.
 

Himki ajautui jo ensimmäisellä neljänneksellä altavastaajaksi, mutta nousi hetkeksi johtoon ensimmäisen puoliajan lopussa. Rutinoitunut TsSKA päätti puoliajan 8-0 ja tauolle asteltiin lukemissa 49-43.
 

Kolmas neljännes oli TsSKA:n ja 11 pistettä kymmeneen minuuttiin heittäneen Vitaly Fridzonin näytös, kun kotijoukkue pussitti hurjat 34 pistettä ja kasvatti johtonsa 17 pisteeseen. Himki pääsi vielä 7 pisteen päähän päätösneljänneksellä, mutta TsSKA:n aikalisän jälkeen momentum siirtyi takaisin TsSKA:lle.
 

Koponen pelasi erinomaisen pelin hyökkäyspäässä. Himki pisti kotijoukkueelle kunnolla kampoihin toisella neljänneksellä, jolloin 16 pistettä ja 5 syöttöä koko pelissä tehnyt Koponen oli Himkin pelin moottori. Koposen lisäksi Himkin pisteistä vastasivat Zoran Dragic (17/4), Alexey Shved (16/1) ja Tyrese Rice (16/1/4).
 

Milos Teodosic (15/2/6) ja Nando De Colo (12/3/9) pyörittivät TsSKA:n peliä mainiosti. TsSKA:lta peräti seitsemän pelaajaa teki yli 10 pistettä.

Lisätietoja: Ottelutilastot

Saksan Bundesliigassa Gordon Herbertin Frankfurt Skyliners hävisi jatkoaikatrillerin välieräavauksessa ratiopharm Ulmille 86-90 (39-45, 78-78).
 

Skyliners johti peliä 3 pistettä 76-73, kun varsinaista peliaikaa oli jäljellä vajaat kaksi minuuttia, mutta Ulm vastasi tarkkakätisen Per Güntherin johdolla ja nousi 76-78-johtoon viimeisellä minuutilla. Skylinersin onneksi Jordan Theodore oli mies paikallaan vieden lay-upillaan pelin jatkoajalle.
 

Varsinaisella peliajalla muodostunut taistelupari Günther-Theodore ratkesi bonusajalla. Koko pelissä kuusi kolmosta upottanut Günther ratkaisi pelin kaukaa lähteneellä kolmosellaan, joka vei Ulmin ratkaisevaan 6 pisteen johtoon.
 

Theodoren saldo ottelussa oli 22 pistettä ja 7 levypalloa. Skylinersin muut onnistujat olivat Philip Scrubb (14/1) ja Danilo Barthel (13/7). Güntherin (19/5) lisäksi Ulmilta erottuivat Augustine Rubit (24/5) sekä Da'Sean Butler (18/4).

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
30.10.2025 08:47 NBA

Trail Blazers kykeni pitämään Jazzin takanaan – Markkanen 32 pistettä

NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.

28.10.2025 08:54 NBA

Markkanen läväytti 51 pistettä, kun Jazz kellisti Sunsin jatkoajan jälkeen

NBA:ssa Lauri Markkanen heitti uransa uudeksi piste-ennätyksekseen 51, kun Utah Jazz voitti Phoenix Sunsin kotikentällään 138-134. Pisteidensä oheen 14 levypalloa kerännyt Markkanen on ensimmäinen Jazz-pelaaja, joka on tehnyt yli 50 pistettä pelissä sitten Karl Malonen.

27.10.2025 15:57 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin uudessa tilanteessa Espanjassa – ”Meri-ilma ei tuoksu”

Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.

25.10.2025 08:34 NBA

Kings kaatoi kalkkiviivoilla Jazzin – Markkanen säkitti 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.

23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

21.10.2025 11:55 NBA

NBA-kausi 2025-26 alkamassa – Lauri Markkanen Jazzin tähtipelaajana, Tuomas Iisalo Grizzliesin päävalmentajana

NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.

20.10.2025 23:41 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtinen aloittanut vahvasti Espanjassa – ”Sujunut positiivisesti”

Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.

17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

Näytä lisää vastaavia