WB/Capitalsin A-tytöt ja HNMKY:n B-pojat avausvoittoihin finaaleissa

13.4.2013 A-tyttöjen ja B-poikien mitalipelit käynnistyivät lauantaina Helsingissä ja Orimattilassa. WB/Capitals nujersi A-tyttöjen finaaliavauksessa Honka Akatemian selvin lukemin ja HNMKY teki selvää ToPosta. A-tyttöjen pronssit irtosivat Orimattilan Jymylle, joka kukisti Espoo Basket Teamin kotonaan.

Noora Järvikankaan WB/Capitals haki finaalien avausvoiton A-tytöissä..

..ja Matias Suvannon HNMKY B-pojissa. Kuvat: Francois Perthuis & Tuomas Venhola.

WB/Capitals oli A-tyttöjen finaaliavauksessa hienoisessa etulyöntiasemassa Honka Akatemiaan nähden 30 minuuttia, mutta karkasi täysin omille teilleen neljännellä jaksolla, joka päättyi Capitalsin hyväksi 27–13. Capitals kirjautti finaaliavauksen nimiinsä 74–53 (32–28).

 

– Neljännellä jaksolla pelasimme joukkueena ja löysimme joukkuepelaamisen molemmissa päissä kenttää. Siihen asti olimme pläränneet palloa liikaa ja pelanneet 1-1-korista, WB/Capitalsin päävalmentaja Panu Pedersen kertasi.

 

Capitalsin kärkikolmikon muodostivat Janniina Salminen (16/4), Noora Järvikangas (15/5/3 blokkia) ja Audrey Mulumba (11/14/3 riistoa). Petra Noponen (13/4) oli Honka Akatemian pisteykkönen.

 

WB/Capitals johtaa finaalisarjaa voitoin 1-0. Toinen osaottelu pelataan sunnuntaina Espoossa.

 

A-tyttöjen SM-pronssit irtosivat Orimattilaan. Paikallinen Jymy otti ottelunsa Espoo Basket Teamia vastaan haltuunsa kolmannella jaksolla ja johti viimeisen minuutin alkaessa pistein 63–54. EBT nousi vielä kolmen pisteen päähän, mutta kotijoukkue vei mitalit 66–63 (29–34)-voitollaan.

 

Pronssijoukkue Jymyn parhaat olivat Kaisa Kuisma (21/6) ja Tessa Virtanen (11/13). Niina Mattila (16/18) kannatteli EBT:ta.

 

HNMKY hurjana B-poikien finaaliavauksessa

 

Läpi kauden tappiottomasti pelannut Helsingin NMKY jatkoi ylivoimaansa B-poikien finaalien ensimmäisessä osaottelussa lauantaina.

 

HNMKY puhkoi joukkuepuolustuksellaan ToPosta ilman ja rutisti ensimmäisen kahdesta mestaruuteen vaadittavasta otteluvoitosta lukemin 67–49 (46–24).

 

Matias Suvanto (21/10/3 riistoa) ja Miikka Nieminen (18/4/4 syöttöä/3 riistoa) olivat kotijoukkueen avainhahmot. ToPosta Matias Oksa (13/3) heitti korkeimmat pisteet.

 

Lisätietoja: A-tyttöjen SM-sarja


 

Lisätietoja: B-poikien SM-sarja

 

Asiat

 
16.12.2025 09:01 NBA

Jazz jatkoaikavoittoon Mavericksista – Markkanen 33 pistettä, 16 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.

15.12.2025 16:41 Erotuomarit

Suomen FIBA-tuomarit toimivat viikoittain kansainvälisen huippu-urheilun sydämessä

Suomessa toimii tällä hetkellä kahdeksan FIBA-lisensoitua erotuomaria, jotka viheltävät kansainvälisissä otteluissa viikoittain. Tie FIBA-tuomariksi on vaativa ja vaatii poikkeuksellista sitoutumista jo puhtaasti matkustusmäärän vuoksi. Palkintona on paikka kansainvälisen huippu-urheilun sydämessä.

15.12.2025 11:27 Pääjuttu

NVS 2026: Lotta Vesiluoman puheenvuoro täydentää seminaarin ohjelman

Nuorisovalmennusseminaarin viimeinen esiintyjä on vahvistunut Lotta Vesiluoman muodossa. Seminaariin voi ilmoittautua 5.1. saakka.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

13.12.2025 19:19 Naisten Korisliiga

Veto jatkoi kovaa virettään

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.

13.12.2025 07:24 NBA

Lauri Markkanen 26 pistettä, kun Jazz vei voiton Tuomas Iisalon Grizzliesistä

NBA:ssa nähtiin suomalaiskohtaaminen, kun Lauri Markkasen edustama Utah Jazz voitti Tuomas Iisalon päävalmentaman Memphis Grizzliesin 126-130. Markkanen heitti 26 pistettä ja noukki 9 levypalloa.

12.12.2025 21:20 Naisten Korisliiga

ToPo:n kiri riitti voittoon Nokialla - myös PeKa ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.

12.12.2025 16:16 Susiladies

Sofia Pelanderin koripalloura päätökseen – pelipaita vaihtui lääkärintakkiin

Susiladiesin pitkäaikainen sentteri Sofia Pelander päätti mittavan pelaajauransa kauteen 2024–25. Uusi arki lääkärinä Ruotsissa tuo tilalle uudenlaisia haasteita ja tasapainoa.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

Näytä lisää vastaavia