16.3.2016 Loimaan Bisonsin taival Itä-Euroopan VTB-Liigassa sai jatkoa keskiviikkona vierasottelulla latvialaista VEF Riikaa vastaan. Ottelussa pahimmillaan 20 pistettä kotijoukkuetta perässä ollut Bisons löysi kirivaihteen päätösjaksolla, mutta ei onnistunut aivan kuromaan eroa kiinni, VEF:n karattua lopulta 83-73 (46-33) –kotivoittoon.

Greg Gibsonin suojattien kiri ei aivan riittänyt VTB-Liigan ottelussa VEF Riikaa vastaan. Kuva: Kai Kilappa
Loimaan Bisonsin matka latvialaisen VEF Riikan vieraaksi Itä-Euroopan VTB-Liigassa ei saanut biisonilauman kannalta kenties toivottua lopputulosta, mutta peliesitykseen Bisonsin on syytä olla ainakin jossain määrin tyytyväinen.
Altavastaajana vierasotteluun lähteneet loimaalaiset saivat päätösjaksolla vahvan kirivaihteen päälle, kuroen pahimmillaan 20:ssä pisteessä käyneen eron vain viiteen pisteeseen vajaat kaksi minuuttia ennen päätössummeria. VEF onnistui kotiyleisönsä tukemana kuitenkin pitämään vierailijoiden kirin aisoissa, pitäen hermonsa ottelun loppuhetkillä ja pussittaen vapaaheittoviivalta kamppailun loppulukemiksi 83-73 (46-33).
Bisonsille ottelun lopputulosta merkittävämpi seikka oli kuitenkin useita muutoksia kokeneen ryhmän kyky taistella itsensä takaisin voittotaisteluun isolta takamatkalta. Yhteisiä kilometrejä tämän hetkisellä ryhmällä ei ole kasassa liiemmin, mutta taistelutahtoa ei biisonilaumalta puuttunut keskiviikkonakaan.
Ottelun lopputuloksen kannalta merkittävin ero joukkueiden välille syntyi VEF:n hienosti palloa liikuttavasta hyökkäyksestä ja kotijoukkueen kyvystä löytää saumoja Bisonsin normaalisti varsin tiiviistä puolustuksesta. Tämän seurauksena VEF onnistui pääsemään vapaaheittoviivalle vierailijoita useammin, pussittaen yhden pisteen heitoista lopulta 9 pistettä Bisonsia enemmän. Myös hyökkäyslevypalloissa kotijoukkue oli biisoneita ärhäkämpi, voittaen hyökkäyslevypallojen tilaston numeroin 18-7.
Bisonsin riveistä vakuuttavinta jälkeä keskiviikon kamppailussa teki kuusi kolmosta pussittanut ja yhteensä 27 pistettä heittänyt Ronnie Clark. Clarkin lisäksi 13 pistettä pussittanut P.J. Hill (13/3/3 syöttöä) ja tupla-tuplan kanssa flirttaillut sentteri Joshua Sparks (9/8/3 syöttöä/2 torjuntaa) olivat pirteällä pelipäällä.
VEF:n riveistä neljä pelaajaa ylsi kaksinumeroisille pistelukemille. Bisons-puolustuksen suurimpana riesana toimi joukkueen pistekärki, alle 18 peliminuutissa tupla-tuplan toimittanut sentteri Martins Meiers (21/10).
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.