27.1.2023 20:17 Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina ensimmäinen jatkosarjan ottelu. Alemmassa jatkosarjassa Vimpeli kartutti pistetiliään, kun se nappasi voiton HBA:sta 76-70.

Tynice Martin johdatti Vimpelin voittoon. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Vierasjoukkueena pelannut Veto aloitti vahvasti, mutta tämän jälkeen myös Märskyllä oli omat vahvat hetkensä. Päätösjaksolla kotijoukkue nousi vielä pisteen päähän, mutta rinnalle se ei enää päässyt.
ViVe:n pisteykkönen oli Tynice Martin 24/8. Hän sai tulitukea Alexandra Wittingeriltä, joka kirjautti tupla-tuplan 16 pisteellä ja 12 levypallolla. Elina Aarnisalo heitti helsinkiläisille 27 pistettä ja keräsi kahdeksan levypalloa.
Vimpeli on alemmassa jatkosarjassa toisena 18 sarjapisteellä. HBA on neljäntenä ja sillä on kasassa kymmenen sarjapistettä.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona 18. maaliskuuta, kun kaikki neljä otteluparia pyörähtävät käyntiin.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.
Pyrintö päätyi vaihtamaan kolmannen ulkomaalaispelaajansa vielä siirtotakarajan kynnyksellä. Yhdessä Naisten Korisliigan ottelussa nähty Bree Olson lähti kotimatkalle ja tilalle saapui kaksi edelliskautta Irlannissa pelannut 27-vuotias Scout Frame.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.