25.3.2017 19:23 Korisliigan kauden 2016/17 runkosarjan voittaja on selvinnyt. Lauantain ainoassa liigaottelussa Salon Vilpas otti mittaa sarjakolmosesta Seagullsista 1958 katsojan edessä, vieden kamppailun nimiinsä lukemin 81-69 (33-32) ja varmisti samalla kotiyleisönsä edessä runkosarjan voiton. Saavutus on Vilppaan ensimmäinen sen historiassa.

Kapteeni Michael Pounds ja Salon Vilpas saavat ainakin hetken hengähtää ja iloita, sillä lauantaina joukkue varmisti Korisliigan runkosarjan voiton ensimmäistä kertaa sen historiassa. Kuva: Erkki Hautaviita
Salon Vilpas otti lauantain ainoassa Korisliigan ottelussa komean kotivoiton sarjakolmosesta Helsinki Seagullsista. Peräti 1958 katsojan edessä pelatussa ottelussa Vilpas otti kamppailun kolmannen jakson puolivälistä lähtien kuskin paikan itselleen ja karkasi 81-69 (33-32) –voittoon.
Kolmannen jakson alussa vierasjoukkue kävi jo seitsemän pisteen karkumatkalla, mutta hieman myöhemmin alkanut Vilppaan reilun neljän minuutin mittainen 16-2 –jakso käänsi voimasuhteet täydellisesti kotijoukkueelle. Tämän jälkeen Seagulls kävi parhaimmillaan kuuden pisteen päässä isännistä, mutta ei pystynyt pysäyttämään viikinkilaivan matkaa kohti voittoa.
- Monestakin syystä tämä on hieno saavutus. Ensimmäistä kertaa Vilppaan historiassa runkosarjan voitto ja mahdollisiin välieriin tai jopa finaaleihin kotietu, tämän kotiyleisön tuella on aika paljon helpompi pelata, iloitsi Vilpas-luotsi Joonas Iisalo.
Desmond Williams heitti 20 pistettä ja haki 7 levypalloa, liukkaan takamiehen Juwan Statenin pyörittäessä isäntien hyökkäystä 10 pisteen ja 7 koriin johtaneen syötön edestä. Matias Ojala säesti kaksikkoa 15 pisteellä ja 7 levypallolla.
Seagullsin takamies Antto Nikkarinen johti vieraiden peliä 10 pisteellä ja 8 syötöllä, Raymond Cowelsin (12/9) jäädessä vain levypallon päähän tupla-tuplasta.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.