Vilpas otti jo viidennen voittonsa – Urasta ei ollut haastamaan hallitsevaa mestaria

27.10.2018 19:22 Kataja Basketin kotiavaus päättyi viimeisen neljänneksen sulamiseen.

Vilpas ja Teemu Rannikko hakivat Joensuusta vierasvoiton vahvan päätösneljänneksen turvin. Kuva: Ville Vuorinen

Europelikiireiden takia vasta lauantaina kotiotteluidensa osalta Korisliigan avannut Joensuun Kataja Basket joutui pettymään pahasti, kun Salon Vilpas varasti sarjapisteet matkaansa loppulukemin 87–94 (48–36).

Katajan turmioksi koitui heikko päätösneljännes, jonka Vilpas voitti peräti 31–14.

Vielä puoliajalla näytti vahvasti siltä, että joensuulaisyleisö saa todistaa Katajan voittoa kotiavauksen kunniaksi. Etenkin Rahlir Hollis-Jefferson (21/12) oli hyvässä vireessä hyökkäyspäässä.

Kolmannella neljännekselläkään ei ollut nähtävissä suuria merkkejä Vilppaan kirivaihteesta.

Päätösneljännes oli kuitenkin täysin vierasjoukkueen näpeissä. Katajan hyökkäämisestä katosi rytmi Vilppaan nostettua intensiteettiään.

Kansainvälisissä otteluissa loistanut Kataja Basket on nyt hävinnyt Korisliigassa kolmesta pelistään kaksi.

Vilppaan parhaaksi valittiin ansaitusti järkälemäinen Jamie Skeen, joka osui läheltä ja kaukaa 27 pisteen arvoisesti. Lisäksi Skeen repi 11 levypalloa, joista kuusi hyökkäyspäässä.

Kataja jatkaa Korisliiga-urakkaansa ensi viikon sunnuntaina KTP:n saapuessa Joensuuhun. Vilpas saa samaisen KTP:n vieraakseen jo keskiviikkona.

Ottelutilasto

Väkivahva Jamie Skeen oli Kataja Basketille lähes mahdoton pideltävä. Kuva: Ville Vuorinen

Karhu Basket ei antanut Uralle voittomahdollisuuksia

Hallitseva Suomen mestari Kauhajoen Karhu Basket ei antanut sarjanousija Kaarinan Ura Basketin yllättää. Kauhajokelaiset olivat kotiparketillaan vahvempia 92–80 (54–34).

– Karhu haistoi rutiinilla veren, kun meillä oli pakka vähän sekaisin avauspuoliskolla. Toisella puoliajalla saimme hetkellisesti Karhusta otteen, kun he ehkä hieman himmailivat. Se hetki ei ollut kuitenkaan lopulta kovin pitkä, Ura-käskyttäjä Kristian Palotie totesi.

Karhu Basket oli heti ensimmäisellä puoliajalla vakuuttava. Loukkaantumisista kärsivä Ura ei löytänyt vastausta etenkään Durrell Summersin kotintekovoimalle. Summers heitti puoliaikataukoon mennessä komeasti 21 pistettä.

Kolmannella neljänneksellä Ura vielä kiusasi Karhu Basketia kirimällä iskuetäisyydelle. Päätösneljänneksen kotijoukkue hoiti kuitenkin tarvittavalla varmuudella ja sarjapisteet jäivät Kauhajoelle.

– Pelasimme paremmin nyt joukkueena, syötimme enemmän kuin tappiopelissämme Nokiaa vastaan. Oli jälleen meiltä parempi esitys, Summers mietti.

Ura Basket joutuu tulemaan vielä pitkän tovin toimeen ilman kahta avainpelaajaansa, Eldar Skamoa ja Stephen Croonea. 

– Skamo on sivussa vielä kolmisen viikkoa. Croone on poissa puolestaan noin kuusi viikkoa, solisluu meni hänellä sijoiltaan. Nyt on muiden pelaajien noustava esiin, Palotie pohti.

Karhu Basketin paras oli Summers, joka jäi lopulta 27 pisteeseen. Urasta Malik Dime ja Fiifi Aidoo ylsivät 15 pisteeseen.

Karhu Basketin kausi jatkuu keskiviikkona Lapualla Pohjanmaan paikallishegemonian merkeissä. Ura saa puolestaan tiistaina vierakseen BC Nokian.

– Lapua on ollut pirun hyvä, he ottivat juuri historiansa ensimmäisen voiton Helsingissä. Uskon, että jos pelaamme Lapuan käärmeluolassa kuin pelasimme tänään ensimmäisellä puoliajalla, niin edessä on hieno matsi, kauhajokelaisvalmentaja Jussi Laakso hehkutti.

Ottelutilasto

 
1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

Näytä lisää vastaavia