Vilpas jatkoaikavoittoon Kauhajoella, BC Nokia kaatoi Korihait

11.3.2017 Salon Vilpas ja Kauhajoen Karhu joutuivat lauantai-iltana etsimään voittajaa jatkoajalta asti Kauhajoen liikuntahallilla. Tasaisen väännön käänsi lopulta nimiinsä Vilpas lukemin 101-103 (42-46, 93-93). Nokialla kotijoukkue BC Nokia oli vahvempi Korihaita numeroin 95-78 (50-43).

Matias Ojala ja Salon Vilpas hakivat lauantain kierroksella salolaisten ensimmäisen voiton Kauhajoelta sitten maaliskuun 2010.

Isaiah Wilkerson jakeli seitsemän koriin johtanutta syöttöä kun BC Nokia kaatoi kotihallissaan Uudenkaupungin Korihait. Kuvat: Erkki Hautaviita

Salon Vilpas haki runkosarjan voittotaistelun kannalta arvokkaat sarjapisteet lauantaina kun se matkusti Kauhajoen Karhun vieraaksi. Jatkoajalle asti venynyt ottelu kääntyi lopulta salolaisten 101-103 (42-46, 93-93) –vierasvoitoksi.

Läpi ottelun tasaisissa lukemissa kulkenut kamppailu kulki päätösjakson alkupuolella Karhun hienoisessa komennossa ja kotijoukkue kävikin parhaimmillaan jo viiden pisteen johtoasemassa kun kymmenminuuttista oli pelattu reilun kolmen minuutin verran. Mikko Koiviston ja Desmond Williamsin kolmosilla sekä liukkaan Juwan Statenin lay-upilla vierasjoukkue nousi kuitenkin reilussa puolessatoista minuutissa pisteen johtoon.

Draamaa ei puuttunut neljänneksen viimeisiltä hetkiltä. Vilppaan taisteltua tiensä tasoihin vapaaheittoviivan kautta, nosti Karhun monipuolinen sisäpelaaja Kammeon Holsey isännät kahden pisteen johtoon donkillaan kuusi sekuntia ennen neljänneksen päättävää summeria. Aikalisällä Vilpas-luotsi Joonas Iisalo punoi kuitenkin tasoitukseen johtaneet juonet ja takamies Staten nosti Vilppaan tasoihin ja jatkoajalle kolme sekuntia ennen summeria.

Jatkoaika alkoi kotijoukkueen merkeissä, Karhun karatessa reilussa kahdessa minuutissa kolmen pisteen karkumatkalle. Vilpas näytti kuitenkin jälleen venymiskykynsä ja Koiviston kolmosesta alkanut 7-0 –pisteputki käänsi voittotaistelun voimasuhteet päälaelleen. DeVaughn Washingtonin ja Statenin pussittaessa molemmat yhden vapaaheiton, sai Karhu-takamies Tate Unruh vielä tuotua isännät kahden pisteen päähän kuutisen sekuntia ennen päätössummeria.

Kotijoukkue lähetti Statenin vapaaheittoviivalle kolme sekuntia ennen summeria ja tämän heitettyä molemmat yrityksensä ohi, sai Washington vielä potentiaalisen voittoheiton ilmaan summerin soidessa. Pallo ei kuitenkaan löytänyt tietään korirenkaan läpi, joten Vilpas sai kunnian lähteä sarjapisteiden kanssa Kauhajoelta Saloon ensimmäisen kerran sitten maaliskuun 2010. Uudessa liikuntahallissa Vilpas ei ollut ennen lauantaita voittanut otteluakaan.

- Saimme hyvän alun ja tehtyä helppoja koreja. Sitten alkoi tulla menetyksiä, joista Karhu pääsi rankaisemaan. Toisen puoliajan ja jatkoajan molemmat joukkueet pelasivat hyvin ja kumpi tahansa joukkue olisi voinut voittaa, pyöritteli Vilpas-luotsi Iisalo.

- Täältä ei ole helppoa hakea sarjapisteitä, joten voitto tuntuu hyvältä. Tällä voitolla varmistimme sijan runkosajan top-kolmeen, mikä on hieno asia Vilppaalle ja sen faneille.

Vilppaan moniosaaja Al’lonzo Coleman operoi komean tupla-tuplan 14 pisteellä ja 11 levypallolla, jakaen myös 6 koriin johtanutta syöttöä ja riistäen pelivälineen joukkueelleen kahdesti. Isojen hetkien pelaaja Williams oli joukkueen pisteykkönen 27 pisteellä ja myös Staten (20/5 syöttöä) sekä Koivisto (12/4 syöttöä) pelasivat vahvat ottelut tahoillaan.

Karhun riveistä tupla-tuplan kirjautti Holsey (22/10/5 syöttöä/2 torjuntaa), Juho Lehtorannan (22/6) yltäessä myös samaan pistemäärään miehen kanssa. Kaksikolle tulitukea tarjosivat Austin Hollins (21/4/6 syöttöä/3 riistoa) sekä Tate Unruh (18/5 syöttöä).

Ottelutilastot: Karhu - Vilpas

BC Nokia kotivoittoon Korihaista

BC Nokia tarjosi Nokian palloiluhallin asiantuntevalle kotiyleisölle komean kotivoiton, kun se sai lauantaina vieraakseen Uudenkaupungin Korihait. Vahvan ottelun pelannut kotijoukkue juoksi lopulta vakuuttavaan 95-78 (50-43) –kotivoittoon.

Päätösjaksolla Korihait käväisi vielä viiden pisteen päässä isännistä Mikko Jalosen kolmosella, mutta kotijoukkueen 12-0 –pisteputki katkaisi Korihaiden kirivaihteen jakson puolivälin jälkeen. Korihait ei kuitenkaan lopettanut taistelua voittotaistelun karattua joukkueelta, mutta Mikael Herbertin vapaaheitot päätösminuutilla olivat enää laiha lohtu vierailijoille ja kavensi isäntien voittonumerot lukemiin 95-78.

- Korihait on ollut, vaikka voittoja ei juuri olekaan tullut, viimeiset kuusi tai seitsemän ottelua jokaisessa pelissä mukana. Nostan hattua coach (Jarno) Nikulalle ja kumppaneille, jotka ovat kyenneet pitämään hengen hyvänä, vaikka tuollainen häviäminen ei ole helppoa, antoi näätäpaitojen päävalmentaja Ville Tuominen kunniaa vierasjoukkueen suuntaan.

- Me puhuimme, että voitetaan puolustamalla. Me emme sitä tehneet älyttömän hyvin ensimmäisten kolmen jakson aikana, mutta päätösneljänneksellä löytyi puolustusviisikko, jolla painettiin siihen asti kun Henri Hirvikoski ja Niko Mattila jaksoivat painaa. Saimme vastustajan pakotettua sellaisiin ratkaisuihin, joihin halusimme.

Moniulotteinen takamies Javier Duren (15/13/4 syöttöä/3 riistoa) oli kotijoukkueen ykköstykki lauantaina. Daniel Dolenc oli näätäpaitojen pisteykkönen 17 pisteellä ja myös takamies Isaiah Wilkerson (15/7 syöttöä) sekä Mattila (10/2/2 riistoa/1 torjunta) suorittivat lauantaina vahvasti.

Mikko Jalonen johti haiparven hyökkäystä 12 pisteen ja 5 koriin johtaneen syötön edestä ja Aapeli Alanen heitti vierailijoiden isoimman pistelukeman 14 pisteellä. Myös Vesa-Pekka Laine (12/4 syöttöä), Eric McAlister (12/8), Mikael Herbert (11/4) ja Emmanuel Holloway (10) ylsivät kaksinumeroisille pistelukemille.

Ottelutilastot: BC Nokia - Korihait
 
26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

11.4.2025 20:17 Korisliiga

Seagulls vei sarjan katkolle – Vilpas kaatui isolla piste-erolla

Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.

9.4.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki käänsi toisen välieräottelun vierasvoitoksi Katajan vahvasta alusta huolimatta

Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.

8.4.2025 20:27 Korisliiga

Seagulls toiseen voittoon Vilppaan vahvoista vaiheista huolimatta

Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.

Näytä lisää vastaavia