4.3.2015 Korisliigan kutonen Namika Lahti saapuu tänään keskiviikkona pudotuspeliviivan alapuolella majailevan, mutta uudistuneen Salon Vilppaan vieraaksi Salohalliin. Ottelu lähetetään suorana nettilähetyksenä VeikkausTV:n toimesta.

David Gonzalvez ja Namika Lahti saapuvat Vilppaan vieraaksi Saloon. Kuva: Francois Perthuis.
Joukkueet kohtasivat edellisen kerran tammikuun lopussa, kun Lahti vei kotonaan vajamiehistä Vilpasta. Salolaisten rivistöt ovat uusiutuneet tammikuusta, kun joukkueeseen ovat liittyneet Killian Larson ja Malik Story, joka ei kuitenkaan ole kokoonpanossa keskiviikon pelissä.
- Molemmille kelpaa pisteet, haastava ottelu tulossa. Vilpas on uusiutunut edellisestä pelistä ja keskittyminen on ollut omassa tekemisessä. Yksi voitto on saatu vaikeasta Salon hallista ja avoimin mielin lähdemme saalistamaan toista, Lahden päävalmentaja Ilkka Palviainen kommentoi.
Namika taas kamppailee tällä hetkellä mahdollisimman hyvästä sijoituksesta pudotuspelejä ajatellen. Laadukkaasta puolustuksestaan tavaramerkin tehnyt joukkue on voittanut viimeisestä kymmenestä ottelustaan kuusi.
- Lahti on erinomainen puolustusjoukkue, ja pelaa erittäin fyysisesti niin takakentällä kuin korin allakin. Maajoukkuemiehet Vuori ja Mäkäläinen toimivat joukkueen moottorina ja urheilullisista laitureista Gonzalves on sarjan parhaita puolustajia, Tiggs puolestaan monipuolinen hyökkäyspään pelaaja, Vilpas-luotsi Mikko Tupamäki kommentoi.
Ottelu alkaa Salohallissa keskiviikkona 4.3. kello 18:30. Ottelun lähettää suorana nettilähetyksenä VeikkausTV.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.