Villematti Kopio siirtyy KTP-Basketiin

26.5.2016 Päättyneellä kaudella Loimaa Bisonsia edustanut, nuorisomaajoukkueista tulevalle päävalmentajalle tuttu, Tapiolan Hongan kasvatti Villematti Kopio, 24, siirtyy KTP-Basketin riveihin. Sopimus on malliltaan 1+1.

Kopio siirtyy Loimaalta ensi kaudeksi Kotkaan. Kuva: Erkki Hautaviita.

Urallaan yhteensä 93 nuorten maaottelua pelannut 182-senttinen Kopio kirjautti viime kaudella 25 pelaamassaan ottelussa 3,0 pistettä, 1,2 levypalloa ja 1,2 syöttöä. Kaudella 2014-15 syntyi kasvattajaseuran riveissä keskimäärin 10,6 pistettä sekä 2,8 levypalloa ottelua kohden. Kopio on edustanut Korisliigassa Bisonsin ja Hongan lisäksi Korihaita kaudella 2012-13.

Palkintokaapista mieheltä löytyy kolmen A-poikien SM-kullan sekä B-poikien Suomen mestaruuden lisäksi valinta Divari-A:n Vuoden pelaajaksi (2011-12) ja A-poikien SM-sarjan Vuoden pelaajaksi (2008-09).

- ”Viltsu” on meille hyvä hankinta. Hän on sitoutunut, haluaa kehittyä ja tuo meille nopeita jalkoja. Hän on kakkospaikan skoraaja ja back-uppina ykköselle, KTP-Basketin päävalmentaja Ray Ailus kertoo.

KTP-Basketilla on sopimukset Kopion lisäksi Markus Moleniuksen, Manuel Barnesin, Mikael Aallon, Vili Nymanin, Severi Kaukiaisen sekä Joona Tuomalan kanssa.

Lisätiedot: Villematti Kopio

Asiat

 
30.4.2025 13:25 EM-kotikisat 2025

Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on julkaissut elo-syyskuussa pelattavien EM-kisojen otteluohjelman alkamisaikoineen.  

30.4.2025 08:39 Susijengi

Jantusen Paris Basketballin Euroliiga-kausi päättyi jatkoaikatappioon

Mikael Jantusen Paris Basketball haastoi ennakkosuosikki Fenerbahcen tasaiseen kamppailuun Euroliigan puolivälierien kolmannessa osaottelussa tiistaina, mutta Tarik Biberovicin heittopelin siivittämä Fenerbahce karkasi jatkoajalla 88–98 (40–46, 80–80) -voittoon ja lunasti paikan Euroliigan Final Fourista. Paris Basketballin kausi jatkuu Ranskan liigassa.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

29.4.2025 09:14 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtisella ehjä kausi isossa roolissa – ”Kehityin kauden aikana”

Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

28.4.2025 10:17 Yhteistyökumppanit

Sasu Salin: Malmilta maailmalle – ja takaisin juurilleen tukemaan nuorten harrastuksia

Koripalloilija Sasu Salinin ura on kulkenut pitkän tien Malmin palloiluhallista kansainvälisille areenoille. Mutta kaiken keskellä yksi asia ei ole muuttunut – halu tukea seuraavan sukupolven urheilijoita.

27.4.2025 21:42 Susijengi

Aatu Kivimäelle jatkosopimus Patrioti Leviceen

Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.

27.4.2025 21:28 19-vuotiaiden tyttöjen SM

EBT on 19-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestari

19-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestari selvisi tänään, kun EBT voitti Espoonlahden Urheiluhallilla toisessa finaaliottelussa Tapiolan Hongan. Pronssia vei Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia