Ville Turja jatkaa Kobrian päävalmentajana – suomalaispelaajille jatkosopimukset, ensimmäinen vahvistus on KJ Jackson

26.7.2022 08:11 Korisliiga-kauteen 2022-23 valmistautuva Kobrat ovat solmineet tukun jatkosopimuksia, kun Ville Turja jatkaa joukkueen päävalmentajana ja kaikki viime kauden suomalaisrunkopelaajat ovat solmineet jatkosopimukset. Uutena kasvona nähdään yhdysvaltalainen Kaelin ”KJ” Jackson.

Kobrat-ikoni Jussi Turja jatkaa Lapualla myös ensi kauden. Kuva: Ville Vuorinen.

Kobrien valmennusosasto pysyy samana kuin edelliskaudella, kun Ville Turja aloittaa neljännen kautensa Kobrien päävalmentajana ja apuvalmentajana pysyy Nebojsa Dimic.

Kobrien suomalaispelaajista kaikki runkopelaajat jatkavat Lapualla. Seuran oma kasvatti Jussi Turja aloittaa jo 11. kautensa Kobrissa. Kokeneemmasta kaartista myös Juho Lehtoranta ja Antto Nikkarinen ovat tehneet jatkosopimukset ja täten pelaavat neljännet kautensa Kobrissa.

Viime kaudella Lapualla debytoineet Justus Kilpinen, Chrysostom Chukwuma ja Henry Boyd käyttivät kaikki optionsa tulevalle kaudelle ja jatkavat Kobrat-paidassa.

– Kokeiltiin viime kaudella puolustaa hieman uudella tavalla ja siksi olenkin hyvin innoissani siitä, että meidän koko kotimainen runko säilyy. Uuden oppiminen vie aina aikaa ja nyt onkin hienoa, että muutama puolustustapamme on suurimmalla osalla joukkueesta jo hyvin hallussa. Myös jenkkipalapelin rakentaminen on huomattavasti helpompaa, kun on hyvin tiedossa, mille pelin osa-alueille eniten apuja tarvitaan ja mitä ominaisuuksia puolustuspelaamisemme vaatii, Turja kommentoi Kobrien tiedotteessa.

Kobrat tiedotti samalla ensimmäisestä ulkomaalaispelaajastaan, kun 24-vuotias Kaelin ”KJ” Jackson on tehnyt sopimuksen seuran kanssa. Jackson on pelannut viimeiset kaksi kautta Romanian liigaa. Päättyneellä kaudella Jackson tilastoi Steaua Bucurestille 15,0 pistettä, 3,5 levypalloa, 4,5 syöttöä ja 2,0 riistoa ottelua kohden.

Sitä edellisellä kaudella Jackson pelasi CSU Atlassib Sibiussa, jossa pelasi myös samaan aikaan myös Christian Lutete IV, joka voitti kaudella 2021-22 Korisliigan pistekuninkuuden Kobrien riveissä.

– Olen tosi tyytyväinen, että saatiin sopimus KJ:n kanssa syntymään. Olin yhteydessä Luteten kanssa, koska kaverit tuntevat hyvin toisensa ja sain häneltä tarkkaa tietoa KJ:stä. Tiedot vain sitten vahvistuivat, kun oli KJ:n kanssa useaan otteeseen yhteydessä. KJ on erittäin monipuolinen pelaaja, ja uskon, että sopii lähes täydellisesti meidän palettiimme.

Asiat

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

27.10.2025 10:15 Korisliiga

Antti Kanervo ja Kataja Basket loppukauden mittaiseen sopimukseen

Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

Näytä lisää vastaavia