Viime kevään pronssiotteluvastustajat KTP ja Bisons iskevät yhteen välierissä

28.4.2015 14:22 Korisliigan toisessa välieräparissa haistellaan tunnelmia kevään 2013 finaaleista ja viime kevään pronssipelistä, kun Bisons kohtaa runkosarjavoittaja KTP-Basketin. KTP luuttusi liiganousija Seagullsin tieltään puolivälierissä voitoin 3-0, kun taas kahden avainpelaajansa loukkaantumisesta toipuva Bisons lähetti Kouvot varhaiselle kesälomalle.

Susijengi-veteraani Tuukka Kotti tähtää ensimmäiseen Suomen mestaruuteensa.

Lamonte Ulmer johtaa juoksu-, heitto- ja levypallovoimaista KTP:ta.

Uransa ensimmäistä mestaruutta kärkkyy myös Tuukka Kotin ikätoveri Timo Heinonen.

Antto Nikkarinen on kasvanut Bisonsin johtohahmoksi kevättalven aikana. Kuvat: Tytti Nuoramo, Kai Kilappa, Matti O. Koskinen & Erkki Hautaviita.

Ensimmäistä kauttaan kotkalaisjoukkuetta valmentava Anton Mirolybov myöntää yllättyneensä, että puolivälieräsarja Seagullsia vastaan katkesi kolmessa pelissä. Vahvuuksiaan tehokkaasti hyödyntäneet kotkalaiset saivat lokit pois tolaltaan rutinoituneella esityksellä.

Hyvästä pudotuspeliavauksesta huolimatta Mirolybov tahtoo tuttuun tapaan muistuttaa, että välierissä pidot paranevat ja vastus kovenee. Se, millä pärjättiin puolivälierissä, ei enää mitalipeleissä riitä.

– En olisi laskenut 3-0-sarjaan, etenkin kun pelattiin kaksi ottelua kolmesta vieraskentällä Töölön Kisahallissa. Jätkät kuitenkin ihan selkeästi nauttivat pelaamisesta ja ottivat haasteen tyylikkäästi vastaan. Pääsimme hieman pidemmällä valmistautumisajalla välieriin ja mikäs sen parempi, Mirolybov kiittelee.

Bisons nujersi KTP:n kahden vuoden takaisissa Korisliigan finaaleissa otteluvoitoin 3-2 ja myös viime kevään pronssiottelu päätyi loimaalaisille. Loimi- ja Kymijoissa on verrannut rutkasti vettä noiden kohtaamisten jälkeen, mutta jotkin asiat ovat pysyneet samoina, kuten Mirolybovin erikseen painottama loimaalaisjoukkueen rutiini.

– Bisonsilla on pari loukkaantumista ja on totta, että he pelaavat nyt käytännössä seitsemällä miehellä, mutta se on äärimmäisen kova seitsikko, Mirolybov muotoilee.

– Rutiini, jolla Bisons pelaa, on todella ammattimainen. He ovat pelanneet VTB-liigassa Euroopan huippujoukkueita vastaan, ja se näkyy. Kun pari kertaa puolivälieräsarjassa Kouvot sai hyvän vaihteen päälle, Bisons hoiti ammattitaidolla pelin takaisin haltuunsa. Se kertoo jotain.

Bisons on hitsautunut yhteen

Seitsemänkymmenen ottelun (Korisliiga ja VTB-liiga) runkosarjan ja kahden avainpelaajan, Matti Nuutisen ja Ville Mäkäläisen, kaudet päättäneiden loukkaantumisten jälkeen moni uskoi, että Kouvot olisi saattanut muodostua puolivälierävaiheessa Bisonsille liian kovaksi palaksi purra.

Toisin kuitenkin kävi. Bisons löylytti kouvolalaisia suoraan otteluvoitoin 3-0 ja lunasti itselleen pari arvokasta lepopäivää ennen välieräpaineja KTP:ta vastaan.

– En olisi ennen puolivälieriä uskaltanut luvata, että sarja päättyy kolmessa ottelussa. Nähdäkseni pelasimme kuitenkin suurimmaksi osaksi erinomaisen hyvää koripalloa, vaikka olimme lipsahtaa toisen osaottelun lopussa, ja vaikka Kouvot oli todella hyvä kolmannessa osaottelussa, Bisons-koutsi Greg Gibson arvioi.

Ville Mäkäläisen ja Matti Nuutisen kevättalven loukkaantumiset tulivat Bisonsille vaikeaan vaiheeseen, mutta jokaisessa pilvessä voi olla kultareunus. Kahden mestaruuden takuumiesten poissaolot ovat pakottaneet muun Bisons-ryhmän kasvamaan nopeammin yhteen.

– Emme ole voineet piiloutua leveän rotaation taakse, vaan ehjät jätkät ovat päässeet ottamaan enemmän vastuuta kuin ehkä oli aikomus, puntaroi Gibson.

– Tuukka Kotti, Ian Hummer ja Pierre Jallow onnistuivat erinomaisesti korin alla puolivälierissä. Anthony Hilliardin ja Martin Zenon kokemus ja johtajuus ovat vertaansa vailla. Antto Nikkarinen on kasvanut aivan ehdottomasti joukkueen johtohahmoksi, Roope Ahoselta on odotettavissa hyviä minuutteja. Meillä on riittävästi aseita.

KTP:n vauhti, Bisonsin rutiini

Mutta mikä johdatti KTP:n runkosarjan ykköseksi niin, että joukkue luopui piikkipaikastaan vain parin kierroksen ajan koko 40 ottelun mittaisen savotan aikana?

Kotkalaisten vahvuudet on merkitty Gibsonin papereihin paksulla värikynällä.

– KTP tykkää pitää vauhtia. Brandon Jefferson ja Lamonte Ulmer juoksevat kenttää kuin hullut. Jukka Matinen, Timo Heinonen ja Joonas Lehtoranta tulevat perässä ja heittävät kolmosia. Kenneth Sims puolen kentän hyökkäyksen ankkurina. Jos KTP:lle häviää levypallotaistelun ja heidät päästää kontrolloimaan tempoa, ei hyvä heilu.

Gibsonin pelkoja mukaillen Mirolybov uskoo kotkalaisittain huolellisuuteen ja vauhdinpitoon.

– Keskitytään siihen, mitä osataan. Varmaa on, että vajaalla intensiteetillä Bisonsia vastaan peliin lähteminen kostautuu, ”Ponttis” pohtii.

– Meillä on neljä kovaa kohtaamista Bisonsin kanssa takana ja kolme niistä ovat päättyneet voittoihimme. Se on luku, jota lähdetään hakemaan nyt välierävaiheessa.

KTP:n ja Bisonsin välieräsarja käynnistyy keskiviikkona 29.4. Loimaan Liikuntahallilla.

Lisätietoja: KTP – Bisons
 
26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

20.1.2026 20:49 Korisliiga

Seagulls pyrkii takaisin kärkikahinoihin – Honka ylettyi taas kiinni jaettuun paalupaikkaan

Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

Näytä lisää vastaavia