Veitsenterällä astellut Bisons otti kiinnityksen mestaruuteen

7.5.2012 Korisliigan kolmas finaaliottelu eteni 36 minuuttia kotijoukkue Joensuun Katajan tahdissa. Loimaalainen Nilan Bisons osoitti kuitenkin jälleen kerran periksiantamattoman luonteensa rynnistämällä Jeb Iveyn ja Clifton Jonesin johdolla ottelun väkisin jatkoajalle ja 85–91 (47–37, 77–77)-voittoon. Suomen mestaruus on katkolla loimaalaisille keskiviikkona.

Ruokamyrkytys ei painanut enää Jeb Iveyta Joensuussa.

Bisonsin työn sankari oli loppuhetkillä arvoon arvaamattomaan noussut Clifton Jones.

Jared Newson oli pysäyttämätön kolmen ja puolen jakson ajan.

Matti Nuutisen tärkeät kolmoset pitivät Bisonsia mukana pelissä avauspuoliskolla.

Tempopelillään ja vahvalla joukkuepuolustuksellaan kenttätapahtumia hallinnut Joensuun Kataja johti Bisonsia vajaat viisi minuuttia ennen kolmannen ottelun loppua turvallisin lukemin 73–63.

 

Kuluvan kauden aikana monesti aiemminkin syvästä päästä kuiville uinut Bisons onnistui kuitenkin jälleen täydellisesti ottelun lopun hermopelissään. Veteraanit Clifton Jones ja Jeb Ivey nostattivat hurmosta loimaalaisleirissä puolustuksellaan, ja toisessa kenttäpäädyssä Bisons jauhoi Iveyn pelinrakentelun ja Martin Zenon 1-1-ratkaisujen turvin pelin väkisin tasoihin varsinaisen peliajan lopussa.

 

Kataja upotti jatkoajan ensimmäisen korin, jonka jälkeen Bisons hallitsi molempia kenttäpäätyjä. Joensuulaisten joukkuehyökkäyksen käpertyessä kokoon vieraat veivät jatkoajan pistein 14-8 ja ottelun viimeiset runsaat yhdeksän minuuttia ratkaisevasti 24–12.

 

– Emme olleet puolustuspäässä kummoisia, mutta kuten on tapahtunut useasti aiemminkin tällä kaudella, me taivuimme mutta emme murtuneet. Saimme pysäytettyä vastustajan hyökkäyksen kun sitä eniten tarvitsimme ja aloimme toteuttaa myös hyökkäystämme paremmin, Bisons-päävalmentaja Greg Gibson kiitteli.

 

– Kaksi päivää aiemmin lähdimme jatkoajalle täsmälleen samasta pistetilanteesta (77–77) ja silloin tuloksena oli pannukakku. Tänään olimme tehtävämme tasolla. En voi ylistää tarpeeksi tätä ryhmää ja heidän sitoutumistaan yhteiseen asiaamme, Gibson jatkoi.

 

Ivey ruokamyrkytyksen kourista voittajaksi

 

Bisonsin loppuhetkien taistelun ilmentymä oli pelinrakentaja Jeb Ivey (18/1/7 syöttöä), joka vielä kaksi päivää aiemmin kamppaili Loimaalla ruokamyrkytyksen kourissa. Iveyltä kesti aikansa karistaa ruosteet yltään, mutta vireeseen päästyään takamies oli tuttuun tapaansa ilmiömäinen upottaen Bisonsin viimeisestä 24 pisteestä 10 ja pakottaen Katajan pelinrakentaja B.A. Walkerin kolmeen ratkaisevaan pallonmenetykseen.

 

Finaalisarjan parhaan ottelunsa pelasi myös Bisonsin 201-senttinen, 34-vuotias sentterikonkari Clifton Jones (10/10/3 riistoa/2 blokkia), joka urakoi viimeisen 15 minuutin aikana kahdeksan pistettä, seitsemän levypalloa sekä kaksi blokkia. Päätösminuuteilla Jones korvasi erinomaisesti Ryan McDadea (12/7), jonka finaalien vapaaheittokipsi (tänään 0/10) pysyy tiukasti paikallaan.

 

– Clifton on nälkäinen. Hän oli todella väsynyt lopussa, mutta hän ei olisi mistään hinnasta suostunut lähtemään kentältä, Gibson hymyili.

 

– Tässä sarjassa kymmenen pisteen tappioasema ei ole mitään. Niin kauan kuin pysymme pelisuunnitelmassa, saamme sellaisen johdon kiinni koska vain, Jones linjasi.

 

Martin Zeno (22/1) puolestaan haki loppumetreillä selkävoiton Jared Newsonista, joka ei pystynyt puolustuksellaan vastaamaan Zenon nopeuteen. Neljä kolmosta upottanut Matti Nuutinen (19/5) piti Bisonsia hengissä ottelun avauspuoliskolla ja tarkoin vartioitu Mikko Koivisto (6/3) säkitti illan ainoat pelitilannekorinsa jatkoajalla.

 

Tilastojen valossa merkittävä yksityiskohta on, että Bisons ylsi voittoon, vaikka joukkue heitti 33 vapaaheittoyrityksestään vain 16 koriin.

 

Kataja luovutti johtonsa

 

Finaalien kahdessa ensimmäisessä osaottelussa maltillista koko kentän joukkuehyökkäystä esittänyt Joensuun Kataja pyrki maanantaina hyödyntämään Iveyn sekä selkävaivaisen Ryan McDaden puolikuntoisuutta ja juoksemaan kenttää. Toisessa kenttäpäädyssä Kataja puolestaan pakotti Bisonsin hyppyheittojoukkueeksi, ja vain Matti Nuutisen täsmäkolmoset pitivät loimaalaisia jotenkin mukana pelissä.

 

Kolmen ja puolen jakson ajan Katajan suunnitelma toimi kuin unelma muutamia nukahduksia lukuun ottamatta, mutta viimeisen yhdeksän minuutin aikana joensuulaiset menettivät kontrollin täydellisesti.

 

– Samanlainen loppu kuin lauantaina Loimaalla, nyt vain toisinpäin. Pitää katsoa ottelutallenteelta, mitkä olivat ne ratkaisevat virheet. Annoimme kohtalaisen ison johdon pois, harmitteli Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.

 

Ottelua parhaimmillaan 13 pisteellä johtaneen Katajan hyökkäyspään tehotykki oli Jared Newson (25/11), joka oli päätösjakson puoleenväliin asti lähes pitelemätön. B.A. Walker (17/5/5 syöttöä) ja Petri Virtanen (14/1/3 syöttöä/4 riistoa) onnistuivat myös runsaan kolmen jakson ajan tempon ylläpitämisessä, mutta hyytyivät muun joukkueen tavoin ratkaisuhetkillä.

 

Katajan avainpelaajista Sami Lehtoranta (8/6) ajautui loimaalaispuolustuksessa kauas mukavuusalueeltaan ja Antti Kanervon (2/1) heittotila jäi minimiin.

 

Mestaruus katkolla Loimaalla

 

Nilan Bisons johtaa finaalisarjaa voitoin 2-1. Nousijajoukkueella on mahdollisuus katkaista finaalisarja ja juhlia mestaruutta jo keskiviikkona Loimaan Liikuntahallilla.

 

– Mestaruutta juhlii se joukkue, joka pystyy ensimmäiseksi voittamaan kotonaan, muistutti Toijala finaalisarjan luonteesta: kaikki kolme osaottelua ovat päättyneet vierasvoittoihin.

 

– Olemme saaneet todistaa mielenkiintoista, hienoa ottelusarjaa, enkä näe tilanteen muuttuvan keskiviikkona Loimaalla. Mitä tahansa tapahtuukin, meidän on oltava valmiina, Gibson teroitti.

 

 

Joensuun Kataja – Nilan Bisons 85–91 (22–16, 47–37, 63–56, 77–77), Korisliigan finaalit, kolmas osaottelu, Joensuu 7.5.2012

 

Kataja: Jared Newson 25/11, B.A. Walker 17/5/5 syöttöä, Petri Virtanen 14/1/3 syöttöä/4 riistoa, Jeremy Price 9/3, Juho Nenonen 8/6, Sami Lehtoranta 8/6, Antti Kanervo 2/1, Elias Kajander 2/1, Ilpo Pehkonen 0/0, Johannes Lasaroff, Lasse Hintsala, Samuel Haanpää. 2p 30/52 (58%) 3p 6/16 (38%) 1p 7/9 (78%).


Nilan Bisons:
Martin Zeno 22/1, Matti Nuutinen 19/5, Jeb Ivey 18/1/7 syöttöä, Ryan McDade 12/7, Clifton Jones 10/10/3 riistoa/2 blokkia, Mikko Koivisto 6/3, Ville Mäkäläinen 4/5, Jani Kivinen 0/0, Turkka Rikkonen, Santeri Latvala, Toni Karppinen, Eero Aaltonen. 2p 24/47 (51%) 3p 9/17 (53%) 1p 16/33 (48%).

 

Lisätietoja: Ottelutilastot


 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia