24.3.2003 Kotikenttäedut pitivät ensimmäisissä miesten SM-välierissä. Runkosarjan voittanut joensuulainen Kataja riuhtaisi toisella puoliajalla ja rynni 102-94-voittoon KTP:stä. Honka puolestaan nousi ohi tilanteita hallinneesta Pussihukista vasta viimeisten minuuttien aikana. Välierät jatkuvat jo maanantaina.
Joensuussa joukkueet etenivät tasatahtiin aina kolmannelle neljännekselle saakka. Roope Mäkelä piti henkilökohtaisella panoksellaan kotkalaisia pystyssä. Hän teki avauspuoliskolla peräti 22 pistettä. Mäkelän pitäessä komentoa KTP johti parhaimmillaan yhdeksällä pisteellä (47-38). Kataja onnistui kuitenkin hivuttautumaan pisteen päähän (50-51) vieraistaan ennen puoliaikaa.
Ottelun kolmannella neljänneksellä Mäkelä heitti ensimmäisen – ja ainoan – kolmosensa ohi. Kotijoukkueen Jukka Toijala kuittasi heti toisessa päässä ja Kataja pääsi kuuden pisteen johtoon (74-68). Ote siirtyi lopullisesti Katajalle, eikä KTP päässyt enää viittä pistettä lähemmäksi. Suurimmillaan joensuulaisten johto oli hetkeä ennen loppua 16 pistettä (101-85).
Kamppailun ehdoton hahmo oli tappiosta huolimatta Roope Mäkelä, joka nakutti kaikkiaan 34 pistettä. Katajasta Andre Foreman teki eleettömällä tyylillään 32 pistettä. Toijalan saldo oli 26 pistettä, mutta hän otti myös paljon heittoja. Toijalan kädestä lähti 21 pelitilanneheittoa, joista seitsemän onnistui. Kotkalaisten kakkosmieheksi nousi loppua kohti parantanut Pasi Heinonen (21/4). Greg Lewis hankki itselleen kolmannen virheensä 14. peliminuutin kohdalla ja jälkitilanteesta vielä teknisen, joiden johdosta mies istui pitkät tovit vaihtopenkillä.
KTP menetti ottelussa pallon 21 kertaa, jonka lisäksi Kataja hääri KTP:n korilla 16 hyökkäyslevypallon edestä.
Honka selvisi paikkallisvastustaja Pussihukista vain vaivoin. Espoolaiset olivat pitkään hätää kärsimässä, kun he eivät saaneet tukittua puolustuksensa vuotoja ja hyökkäyspäässäkin oli vaikeaa.
PuHu oli porskuttamassa vakuuttavaan voittoon, kun se johti yhdeksällä pisteellä (74-65) neljännen jakson alussa. Dan Crossin ajot alkoivat tuottaa pisteitä sekä virheitä vastustajalle. Honka vei kolmen minuutin jakson 11-2 ja nousi tasalukemiin 76-76. Cross latasi vielä viisi pistettä lisää ja siirsi kotijoukkueen 81-77-johtoon. Lopullisesti Pussihukkien yllätystoiveet murskasi Maurizio Pratesi, joka heitti kaksi peräkkäistä kolmosta. Pussihukat yritti vielä rikkomalla päästä peliin mukaan, mutta honkalaisten sihti vapaaheittoviivalta oli kohdallaan.
Crossin (24/4) ja Pratesin (19/2) ohella myös Marcus Grant lukeutui 19 pisteellään ja viidellä syötöllään Hongan onnistujiin. Grant ei kuitenkaan puolustuksessa onnistunut saamaan otetta ’hukkalauman’ Erron Maxeysta, joka viimeisteli kentän korkeimman pistemäärän 27. Pussihukkien tämän kertainen yllättäjä oli 20 pistettä latonut Tommi Lyytinen. 210-senttinen Philip Hickey pysyi Heikki Zittingin ja Aki Ulanderin hoteissa.
Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Toiset välierät pelataan siis jo maanantaina 24.3. Kotkassa ottelu KTP-Kataja alkaa Karhuvuoren Urheilutalolla klo 18.30. Samalla kellonlyömällä käynnistyy ottelu PuHu-Honka Myyrmäen Urheilutalolla.
Suomalainen koripallovuosi tarjosi unohtumattomia hetkiä, ja nyt kaksi niistä tavoittelee Vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken titteliä Urheilugaalassa 2026. Valinta ratkaistaan yleisöäänillä, joten jos korishetket sykähdyttivät tänä vuonna, nyt on aika käydä äänestämässä!
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraissa Phoenix Sunsille 118-96. Lauri Markkanen jatkoi alkukauden pistetehtailuaan, kun suomalainen säkitti 33 pistettä.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Divariviikko tarjosi jännitystä kaikilla rintamilla. Naisten puolella Hyvinkään Ponteva haastoi JBA:n ja Namika taipui niukasti Lemkemille. Miesten I divisioona A:ssa nähtiin vierasvoittojen viikko. Miesten I divisioona B:ssa Hyvinkään Ponteva vastasi kierroksen yllätyksestä.