12.4.2017 Espoo United venytti välieräsarjan viidenteen otteluun Lappeenrantaan, kun United kaatoi komean esityksen päätteeksi Catzin kotisalissaan loppulukemin 70-56 (33-25).

Faith Randolph johdatti Unitedin kotivoittoon ja pakotti sarjan ratkaisun viidenteen otteluun. Kuva: Ville Vuorinen.
Catz sai otteluun räjähtävän lähdon, kun se vei ensimmäiset viisi minuuttia nimiinsä 2-13. Kotijoukkue kuitenkin kairasi itsensä Faith Randolphin (28/5) johdolla johtoon jakson loppuun mennessä, vieden vieraiden hurjan alun jälkeen neljänneksen lopun peräti 15-2.
Emännät jatkoivat vakuuttavaa otettaan myös toisella neljänneksellä ja vaikka johto ei noussutkaan seitsemää pistettä suuremmaksi, ohjat pysyivät Unitedin käsissä. Shenita Landryn (19/11) tip-inillä puoliajalle Espoossa mentiin lukemissa 33-25.
Unitedin tahti vain kasvoi puoliajan jälkeen. Chandrea Jones (24/7) toi ”Kissalauman” kuuden pisteen päähän, jonka jälkeen kotijoukkue kaahasi Randolphin sekä Landryn johdolla 20 pisteen johtoon (56-36), josta lähdettiin päätösneljännekselle.
Vieraat koettivat saada eroa kurottua viimeisellä kymmenminuuttisella, mutta yhdeksää pistettä lähemmäs Catz ei päässyt, sillä Dionne Pounds (3/3) iski kolmosellaan viimeiset naulat arkkuun ja katkaisi vieraiden takaa-ajon.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.