1.9.2005 Kova kotimainen koripalloturnaus, Ukko-Munkki Cup pelataan Helsingissä 3.-4.9. Kutsuturnauksen joukkueet ovat maamme parhaimmistoa. Paikalle saapuvat ToPon lisäksi hallitseva Suomen Mestari Lappeenrannan NMKY, hallitseva Cup-mestari KTP sekä Espoon Honka. Lauantaina pelataan semifinaalit ja sunnuntaina mitalipelit.
Joukkueet pääsevät turnauksessa ensimmäistä kertaa tositoimiin sitten viime kevään. Kaikki joukkueet ovat vahvistuneet merkittävästi viime keväästä.
Monikansallisessa Lappeenrannan NMKY:ssä vilisee kovan luokan pelaajia ympäri Eurooppaa. Honka sai Hemdahlin veljesparin takaisin riveihinsä ja hankki lisäksi kaksi tuttua amerikkalaista, Monte Cummingsin ja Tim Kisnerin.
KTP puolestaan satsasi vahvasti kotimaisiin. Kotkalaisten paidassa uusina pelureina nähdään Anssi Kinnaslampi, Jouni Eho sekä Toni Ilmonen. Myös sarjanousija ToPo on vahvistunut merkittävästi. Torpassa uusina pelaajina ensi kaudella debytoivat Jukka Kataja,Phil Hickey, Jordan Harris sekä Michael Lindh.
ToPon isännöimässä turnauksessa saadaan siis hyvää esimakua tulevan liigakauden asetelmista. Etukäteen vahvimmiksi suosikeiksi on povattu mm. LrNMKY:tä, Honkaa, Joensuun Katajaa sekä ToPoa. Suosikin viitta on tukevasti tarjolla jollekin kovatasoisessa Ukko-Munkki Cupissa.
Nousun seurauksena ToPo siirtyy siis jälleen viralliseen kotiluolaansa Töölön Kisahalliin. Nousun ja Ukko-Munkki Cupin myötä on helsinkiläisyleisöllä jälleen mahdollisuus seurata huippukorista aivan Helsingin ytimessä.
ToPon kapteeni Ville Tuominen ja Maurizio Pratesi ovat odottaneet tätä hetkeä pitkään.
- Fiilis on todella ylhäällä. Viime kaudeksi paluu kasvattajaseuraani ja nyt korisliigaa ToPon paidassa Kisahallissa, tätä on odotettu, kertoo kapteenin nauhaa kantava, 23-vuotias Ville Tuominen. Tuomisen sopimus ToPon kanssa ulottuu kevääseen 2008 asti.
- Selkävaivojen jälkeen paluu parketeille ja Stadin nostaminen ylös tuntuu upealta. Kisahallissa kirmaaminen ToPo-paidassa sytyttää todella kovaa. Kisahallissa on tullut pikkupoikana vietettyä älyttömän paljon aikaa. Tämä on oikeastaan paluu juurille, kommentoi maajoukkueeseenkin palannut Pratesi. Maurizio Pratesilla on sopimus ToPon kanssa kevääseen 2007.
Klo 17:00 Honka - LrNMKY, Töölön Kisahalli
Klo 19:15 ToPo - KTP, Töölön Kisahalli
Pronssiottelu klo 14:30, Töölön Kisahalli
Finaali klo 17:00, Töölön Kisahalli
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.