8.2.2022 19:56 Vielä ennen viimeistä runkosarjaotteluaan Kouvot on kiinnittänyt kokoonpanoonsa viidennen ulkomaalaisvahvistuksen.

Kouvot kertoo tiedotteessaan solmineensa loppukauden kattavan pelaajasopimuksen 193-senttisen Billy “Tray” Boyd III:n kanssa. Boyd saapuu Kouvolaan suoraan Äänekoskelta jossa takamies on pelannut kauden tähän asti M1DA:ta Huiman paidassa. Kaksi viimeistä yliopistovuottaan Boyd pelasi East Tennessee Staten joukkueessa.
Huimassa Boyd on tehnyt harvinaisen vakuuttavaa työtä. Ennen torstaina pelattavaa viimeistä otteluaan joukkueessa Boyd on tilastoinut 16 pelaamassaan ottelussa keskimäärin 35 pistettä, 6,8 levypalloa, 5,4 syöttöä ja kolme riistoa ottelua kohden. Hän johtaa sarjaa pisteissä, ja tehokkuuslukema 31,4 on sarjan toiseksi paras.
Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kommentoi uutta kiinnitystä:
– Tray pystyy pelaamaan kaikkia ulkopelipaikkoja meidän konseptissamme. Kovista pistelukemista huolimatta sain kuvan pelaajasta, joka osaa syöttää oikea-aikaisesti ja saa ympärillä olevat pelaajat näyttämään paremmilta. Kiitokset Huimalle, joka hienon alkukauden jälkeen pystyy ajattelemaan pelaajan parasta. Heidän päävalmentajansa Tommi Koskinen on tehnyt huikeaa duunia, ja joukkue on ollut divarin suurimpia yllättäjiä, ainakin ulkopuolelta katsottuna.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.