21.11.2005 Viikonloppuna KTP:n kaataneen ToPon sairaslista pitenee. Tällä kertaa ToPoa koetellaan kahden avausviisikon pelaajan loukkaantumisella. Keskushyökkääjä Phil Hickey teloi lauantaina nilkkansa ja on sivussa kahdesta neljään viikkoon.
211-senttinen Hickey ei siis ehkä tämän vuoden puolella enää pelaa. Toinen kovan onnen soturi oli kylkensä loukannut Timo Parviainen. Kaksimetrinen laituri KTP-pelissä sai kovan tällin kylkeensä ja on ainakin alkuviikon sivussa.
ToPolta on kaiken kaikkiaan sivussa viisikollinen pelaajia. Hickeyn ja Parviaisen lisäksi ToPolta ovat yhä sivussa Maurizio Pratesi, Jarkko Kyllönen ja Turo Lehtonen. Pratesin paluu venyy vähintään joulukuulle, Kyllösen ensi vuoden puolelle ja Lehtosen varvasvamma pitää miehen sivussa joitakin viikkoja.
Takaosastolle on tuuraaja jo tiedossa. Viime viikolla ToPon kanssa harjoitellut, Kyle Brereton, saatetaan nostaa kokoonpanoon jo keskiviikoksi Tampereen Pyrintöä vastaan. 24-vuotias Brereton pelasi viime kaudella ABA-liigaa.
- Elämme kovia aikoja. Viisikollisen poissaolo on erittäin tuskallista, eikä aukkojen paikkaaminen ole helppoa näin kovassa pelitahdissa, kertoi ToPo-manageri Aleksi Valavuori.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.