21.11.2005 Viikonloppuna KTP:n kaataneen ToPon sairaslista pitenee. Tällä kertaa ToPoa koetellaan kahden avausviisikon pelaajan loukkaantumisella. Keskushyökkääjä Phil Hickey teloi lauantaina nilkkansa ja on sivussa kahdesta neljään viikkoon.
211-senttinen Hickey ei siis ehkä tämän vuoden puolella enää pelaa. Toinen kovan onnen soturi oli kylkensä loukannut Timo Parviainen. Kaksimetrinen laituri KTP-pelissä sai kovan tällin kylkeensä ja on ainakin alkuviikon sivussa.
ToPolta on kaiken kaikkiaan sivussa viisikollinen pelaajia. Hickeyn ja Parviaisen lisäksi ToPolta ovat yhä sivussa Maurizio Pratesi, Jarkko Kyllönen ja Turo Lehtonen. Pratesin paluu venyy vähintään joulukuulle, Kyllösen ensi vuoden puolelle ja Lehtosen varvasvamma pitää miehen sivussa joitakin viikkoja.
Takaosastolle on tuuraaja jo tiedossa. Viime viikolla ToPon kanssa harjoitellut, Kyle Brereton, saatetaan nostaa kokoonpanoon jo keskiviikoksi Tampereen Pyrintöä vastaan. 24-vuotias Brereton pelasi viime kaudella ABA-liigaa.
- Elämme kovia aikoja. Viisikollisen poissaolo on erittäin tuskallista, eikä aukkojen paikkaaminen ole helppoa näin kovassa pelitahdissa, kertoi ToPo-manageri Aleksi Valavuori.
Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.
KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.