ToPo tasoitti finaalit suurvoitolla

2.5.2010 20:02 Torpan Pojat tasoitti Korisliigan finaalisarjan voitot 1-1:een otettuaan sunnuntain kotipelissään suurvoiton Tampereen Pyrinnöstä 106-88 (53-35) -lukemin. Finaalisarja jatkuu tiistaina Tampereella.

ToPon aloitukseen ensi kertaa pudotuspeleissä nostettu TImo Heinonen kiitti tehtailemalla 18 pistettä ja paimentamalla tehokkaasti Pyrinnön Damon Williamsia.

ToPon ja maajoukkueen kapteeni Hanno Möttölä pelasi huikean ottelun parantaen kotimaisen liigaennätyksensä 33 pisteeseen.

Liukas Obie Trotter (kuvassa) säesti Möttölää ja Heinosta 22 pisteellään.

Kisahallin parketin lisäksi lehtereiltä löytyi nimekästä joukkoa, kun paikalla olivat mm. loukkaantunut maajoukkuetähti Petteri Koponen sekä aloitusheiton heittänyt ulkoministeri Aleksander Stubb (kuvassa). Kuvat: Tytti Nuoramo.

Sunnuntainen voitto oli ToPolle jo kolmastoista peräkkäinen kotivoitto tällä kertaa täydessä Töölön Kisahallissa, jossa ToPo on hävinnyt viimeksi tammikuun lopulla. Pyrinnöstä ToPo otti nyt kuitenkin vasta kauden ensimmäisen voittonsa, vaikka joukkueet kohtasivat liiga-, cup- ja harjoituspelit yhteenlaskien nyt jo kahdeksannen kerran.

ToPo hallitsi täyden tuvan edessä (1886 katsojaa) edessä pelattua toista finaalia alusta loppuun, kun se sai hyökkäyspelinsä heti sujumaan. ToPo jatkoi 7-0 -lukemista 18-10 -tilanteeseen ennen kuin Pyrintö alkoi päästä peliin mukaan.

Pyrintö pysyi voittokamppailussa toisen neljänneksen puolivälin 36-32 -numeroihin asti. Sen jälkeen ToPo sai taas tehoa sekä heittopeliinsä että myös puolustukseensa, jossa se torjui tylysti Pyrinnön sooloilut.

ToPo pohjusti voittonsa toisen neljänneksen loppupuoliskon 17-3 -nykäisyllä. Kotivoitto varmistui kolmannella jaksolla, jonka aikana Pyrintö ei onnistunut kääntämään pelin suuntaa. ToPon johto päinvastoin kasvoi suurimmillaan jo tavoittamattomaan 26 pisteen eroon. Niinpä finaalin viimeinen neljännes latistui pelailun puolelle.

ToPon valmentaja Tomi Kaminen ei pelin jälkeen hihkunut finaalivoitosta huolimatta.

- Pienet taktiikkamuutoksemme toimivat hyvin ja pelaajamateriaalimme leveys oli taas vahvuutemme, kommentoi pelin alkupuolella teknisen virheenkin täräyttänyt Kaminen, joka ei ollut kaikkiin tuomioihin tyytyväinen.

Möttölä ja Heinonen loistivat

ToPon sankariksi nousi Korisliigan ennätyksensä 33 pisteeseen kohentanut Hanno Möttölä. Pisteistä 14 syntyi vapaaheittoviivalta, josta Möttölä ei ole tämän kevään pudotuspeleissä epäonnistunut 38 yrityksellä vielä kertaakaan. Möttölä kahmi lisäksi 11 levypalloa.

Obie Trotter heitti ToPolle 22 pistettä ja Timo Heinonen 18. Aloitukseen Tyray Pearsonin tilalla astellut Heinonen teki pisteidensä ohella hyvää työtä Pyrinnön syömähampaan Damon Williamsin tylsyttäjänä.

Kenneth Lowe teki Pyrinnölle 26 pistettä ja Joni Harjulla nosti liigan piste-ennätyksensä kuudella kolmosellaan yhteensä 24 pisteeseen.

Pyrintö kaatui kahden tehomiehensä, Chris Hesterin ja Williamsin vaisuun peliin. Kaksikko sai aikaan yhteensä vain kahdeksan pistettä kolmella ensimmäisellä jaksolla, jolloin vielä pelattiin voitosta. Williams merkkautti lopulta 15 pistettä ja 11 levypalloa, mutta Hester ainoastaan kuusi pinnaa.

- Meiltä ei onnistunut tänään mikään. ToPo oli äärettömän kova ja heidän pelikovuutensa oli aivan eri luokkaa. Jotain uutta pitää keksiä seuraavaan peliin, kun näin paljon tulee turpaan. Toisaalta on sama millä lailla ja miten paljon hävisimme, sillä voitot ovat 1-1 emmekä ole hävinneet kotihallissa Pyynikillä. Lähdemme siellä seuraavaan peliin uudella ilmeellä, lupasi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

Kolmas loppuottelu pelataan Tampereella tiistaina.

- Kaverit pelasivat tänään aika pirun hyvin. Vakaa aikomuksemme on hakea kotietu tiistaina Pyrinnöltä pois, päätti Kaminen.

Lue myös seuraavat

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

29.4.2025 16:06 Korisliiga

Topias Jokela siirtyy Pyrintöön

Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.

29.4.2025 10:00 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita Ruudun 3 kuukauden lahjakortti

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

Näytä lisää vastaavia