7.2.2010 Joensuun Katajan tie Korisliigan pudotuspeleihin mutkistui entisestään, kun joukkue kärsi sunnuntaina kolmannen perättäisen tappionsa. Torpan Pojat haki vahvan päätösjaksonsa ansioista Joensuusta vierasvoiton pistein 99-105 (50-45).

Tyray Pearson pelasi vahvasti, kun ToPo haki sarjapisteet Joensuusta.

Robert Turner ja LrNMKY leijailivat kotivoittoon Forssasta.

Jeremiah Woodin tähdittämä Karhu päihitti Vilppaan. Kuvat: Francois Perthuis & Kimmo Metsälä.
Kataja ehti johtaa kamppailua parhaimmillaan jo 12 pisteellä, mutta hukkasi lopulta mahdollisuutensa. ToPo nousi joensuulaisten rinnalle vasta neljä minuuttia ennen päätösvihellystä ja kiihdytti tilaisuuden saatuaan nopeasti ohi.
Kakkoset hurjalla 78 prosentin tarkkuudella upottaneen Torpan parhaita olivat Tyray Pearson (29/9) ja Obie Trotter (27/3).
Katajan ainoa 20 pisteen ylittäjä oli Timothy Whitworth (26/2).
Lappeenrannan NMKY otti sunnuntaisessa Korisliigan ottelussaan odotetun kotivoiton Forssan Koripojista. Sarjan häntäpäähän jääneiden forssalaisten viides perättäinen tappio kirjattiin lukemin 94-83 (47-28).
LrNMKY pudotti FoKoPon kyydistään nopeasti. Kotijoukkue johti viiden peliminuutin jälkeen jo 17-3, eikä tahti paljoa laantunut ennen taukoa. Viimeisellä neljänneksellä vierailija sai siistittyä selvästi lukemia, mutta voitosta se ei enää taistellut.
Lappeenrantalaisten selkeä ykköspelaaja oli sunnuntaina Robert Turner (33/6).
FoKoPon parasta osaamista näytti Rodrick Stewart (22/7).
Salon Vilppaan alavire Korisliigassa jatkuu. Nyt Vilpas hävisi kotonaan Kauhajoen Karhulle pistein 59-67 (32-28).
Vilpas johti ottelua kahdeksan minuuttia ennen loppua lukemin 53-50, mutta hävisi lopun 6-17.
Sunnuntainen häviö sarjan jumbofinaalissa oli Vilppaalle jo yhdeksäs perättäinen, eikä joukkue ole voittanut kuluvan vuoden puolella vielä kertaakaan. Kehnosti pelannut salolaisryhmä jäi näin Kauhajoesta jo kolmen voiton päähän.
Jeremiah Wood oli Karhun ykkönen 22 pisteellään ja 12 levypallollaan.
Vilppaan korkeimman pistemäärän, 19, heitti vuorostaan Samu Kaaresvirta.
(STT)
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.