1.11.2007 KTP Basketin 28-vuotias ja 187-senttinen Toni Ilmonen heitti Karkkilassa keskiviikkona Korisliigan ottelussa 16 pistettä. Samalla Ilmonen liittyi runkosarjassa yli 5000 pistettä tehneiden harvalukuiseen kerhoon.
Toni Ilmosella on nyt koossa uransa runkosarjapeleistä yhteensä 5007 pistettä. Hän on neljäs tällä hetkellä Korisliigaa pelaavista, jotka ovat 5000 pisteen rajapyykin saavuttaneet. Muut kolme ovat Korihaiden Pasi Kauha, Joensuun Katajan Andre Foreman ja Lappeenrannan NMKY:n Pasi Riihelä.
Ilmosen ottelukohtainen pistekeskiarvo uran 379 runkosarjaottelussa on 13,2. Kuluvalla kaudella hän on pussittanut palloa 17,1 pisteen keskiarvolla.
Toni Ilmonen aloitti pääsarjapelinsä kasvattajaseurassaan Äänekosken Huimassa lokakuussa 1996 juuri nykyistä seuraansa KTP:tä vastaan ja teki avausottelussaan yhdeksän pistettä. Nyt hänellä on meneillään 12. pääsarjakausi ja yhden ottelun piste-ennätys on 41.
Ilmonen on Korisliigan kaikkien aikojen tarkin vapaaheittäjä 86,6 prosentin (916/1058) osumatarkkuudellaan. Tälläkin hetkellä Ilmosella on meneillään onnistuneiden vapaaheittojen putki, joka käynnistyi viime kauden puolella. Ilmonen on onnistunut 25 peräkkäisessä vaparissaan ilman ohiheittoja.
Suomea Ilmonen on edustanut 16 miesten ja kuudessa nuorten maaottelussa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.