Tobin Carberry Vilppaan kolmas vahvistus

28.7.2017 Viime kauden Korisliigan hopeamitalisti Salon Vilpas on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamiehen Tobin Carberryn kanssa.

 

Islannin Dominos-liigasta saapuva Tobin Carberry on Vilppaan kolmas ulkomaalaisvahvistus syyskuun lopulla alkavaan Korisliigaan ja seura hakee vielä yhtä laitahyökkääjää ensi kauden kokoonpanoon. Aiemmin Vilpas teki sopimukset sentteri Aaron Jonesin (206) ja laituri Javontae Hawkinsin (196) kanssa.
 

26-vuotias Carberry aloitti uransa NCAA2:n Southern Connecticut Staten yliopistossa (19.1 pistettä). Samasta koulusta Vilpas signasi viime kaudella Desmond Williamsin. Kolmeksi viimeiseksi vuodeksi Carberry siirtyi saman tason Long Island Universityyn, jossa ensimmäinen kausi sujui tehoilla 10.2/3.7, toinen 17.0/5.9 ja seniorikaudellaan hänet valittiin ECC-konferenssin vuoden pelaajaksi 18.6 pisteen ja 5.8 levypallon tehoilla.

Ammattilaisurallaan Carberry on pelannut kolme kautta Islannissa. Kaudella 2014–2015 hän nosti Hottur Egilsstadirin Islannin pääsarjaan 31.9 pisteen, 11.2 levypallon ja 5.9 syötön tilastoilla ja jatkosopimus Hotturissa poiki tehot 28.2/9.3/5.0 syöttöä. Viime kaudeksi takamies siirtyi Thor Thorlin riveihin, jossa hän voitti Islannin Supercupin ja Carberry valittiin liigan ykkösviisikkoon 27.7 pisteen, 10.4 levypallon ja 4.6 syötön tilastoilla.

– Carberry on combo guard eli hän pystyy pelaamaan molempia takamiehen paikkoja. Tobin teki Islannissa kovat tehot pelaten kuitenkin joukkueelleen molemmissa päissä kenttää. Se ei ole yhden ulkomaalaisen sarjoissa itsestäänselvyys. Nyt hän ottaa pelillisesti askeleen eteenpäin urallaan ja aika näyttää, miten hän sopeutuu kovemmalle tasolle. Työkalut eli koko, taito ja atleettisuus miehellä ovat olemassa menestymiselle, arvioi päävalmentaja Jooonas Iisalo vauhdikasta takamiestään Vilppaan tiedotteessa.

 

Vilpas hakee enää yhtä laitahyökkääjää ensi kauden liigarosteriinsa. Kauden 2017–2018 sopimuspelaajat ovat Aaron Jones (206), Miikka Luosmaa (204), Juho Nenonen (202), Matias Ojala (199), Riku Laine (197), Javontae Hawkins (196), Mikko Koivisto (194), Tobin Carberry (193), Teemu Rannikko (189), Topias Kuukkanen (187) ja Aatu Kivimäki (186).

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia