Theron Wilson ei jatka Vilppaassa

14.12.2010 Korisliigassa kymmenentenä majaileva Salon Vilpas vahvisti tiistaina odotetun tiedon. Seura on vapauttanut laitahyökkääjä Theron Wilsonin palveluksista. Viime lauantainen Kouvot-ottelu jäi 195-senttisen Wilsonin viimeiseksi esiintymiseksi Vilppaan paidassa.

Theron Wilson ei jatka Vilpas-miehistössä. Kuva: Francois Perthuis.

Maanantain tv-pelissä Kotkassa Wilsonia ei enää nähty kokoonpanossa. Korvaavan pelaajan haku on ollut päällä jo jonkin aikaa.

Kouvolan vaisu (3/3) peli ei ollut syy sopimuksen purkuun, se vain varmisti asian lopullisesti, kertoo Vilpas tiedotteessaan.

Vilpas on ollut vaihdon tiimoilta yhteydessä agentteihin jo jonkin aikaa, mutta sopivaa pelaajaa ei ole vielä löytynyt. Seura toivoo näkevänsä uuden miehen nähdään viikinkipaidassa jo lauantaina 18.12, kun Uudenkaupungin Korihait saapuu Salohalliin URHOtv:n kameroiden eteen kello 16.00.

- Kotkassa joukkue taisteli sarjajohtajaa vastaan vajaamiehisenä sen minkä pystyi. Teimme sunnuntaina päätöksen, että Wilson ei ole enää mukana Karhuvuoressa, ja mies lensi kotiin Kansas Cityyn maanantaiaamulla. Ilahduttavaa oli paljon arvostelua saaneen Nicchaeus Doaksin (30/24) upea esitys, kertoo Vilppaan puheenjohtaja Keijo Poutiainen.

Theron Wilson pelasi Vilppaan riveissä 19 ottelua, joissa hän teki keskimäärin 13,5 pistettä ja vei 7,6 levypalloa.

Kuuden ottelun tappioputkessa olevan Vilppaan ohjelmaan vuoden 2010 puolella kuuluu vielä kolme ottelua. Korihaiden jälkeen Espoon Honka saapuu Salohalliin tiistaina 28.12 ja Lappeenrannan NMKY isännöi salolaisia torstaina 30.12.

Henkilöt

Asiat

 
17.6.2025 13:20 Korisliiga

Joona Hakamaa Pyrintöön

Kauhajoen Karhu Basketin kasvatti ja viime kauden 2024–2025 kapteeni Joona Hakamaa siirtyy Pohjanmaalta Tampereelle Pyrinnön riveihin. Nuoresta iästään huolimatta Hakamaa on pelannut Kauhajoen riveissä jo seitsemän kauden ajan. Laiturin paikalla viihtyvä Hakamaa tuo Pyrintöön lisää kokemusta ja fyysisyyttä.

17.6.2025 13:17 Korisliiga

Riku Korhonen jatkosopimukseen Hongan kanssa

Riku Korhosen, 21, toinen kausi Korisliigassa sisälsi huikeita kehitysaskeleita ja nuori takamies kiinnittikin paljon katseita pelaamisellaan kauden aikana. Nyt yhtä kautta kokeneempana, Korhonen tulee olemaan yksi Hongan tärkeimmistä pelaajista tulevalla kaudella 2025-26.

16.6.2025 10:38 Korisliiga

Iiro Tuomi ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Iiro Tuomi, 22, on solminut tulevan korisliigakauden kattavan jatkosopimuksen Tapiolan Hongan kanssa. Viimeiset kolme kautta honkalaisfanit ovat saaneet seurata Tuomen kehityskaarta Hongan miesten sentteriosastolla niin divarissa kuin Korisliigassa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

9.6.2025 11:54 Korisliiga

Justice Smith Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

4.6.2025 12:05 Korisliiga

Claudell Harris Jr Vilppaan ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.

4.6.2025 11:00 Korisliiga

Korihaiden oma kasvatti Aamos Nikula palaa Uuteenkaupunkiin

Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.

2.6.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Laihonen palaa Korisliigaan Korihaiden paidassa

Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.

Näytä lisää vastaavia