Teemu Rannikko nauttii pelaamisesta Himkin tähtisikermässä

17.10.2007 Suomen maajoukkuetta A-divisioonaan syyskuussa nostamassa ollut koripallotähti Teemu Rannikko, 27, on kotiutunut uuteen elinympäristöönsä Moskovaan. Myös peli kulkee. Rannikon edustama Himki on osoittanut Venäjän liigan avauskierroksilla iskukykynsä ja Rannikko omaksunut roolinsa täydellisyyttä hipoen.

Kolmen pelatun liigakierroksen jälkeen Himki on Venäjän liigassa jaetulla kakkossijalla voitettuaan kaikki kolme ensimmäistä peliään. Moskova jyrää liigassa, sillä Himkin tavoin saldolla 3-0 ovat aloittaneet suurkaupungin lähialueen joukkueista Moskovan Dynamo ja Lubertsyn Dynamo, jonka lisäksi Moskovan TsSKA on sarjan piikkipaikalla voittosuhteellaan 4-0.

Teemu Rannikolle on Himkissä haettu roolimalli naapuriseura TsSKA:sta, jossa Euroopan paras koripalloilija, kreikkalaispelintekijä, Theodoros Papaloukas tulee peliin vaihdosta. Vaikka rooli on Rannikolle uusi, on suomalaistähti sopeutunut siihen mainiosti. Kesällä kaksivuotisesta pestistä Himkin kanssa sopinut Rannikko on kolmessa ensimmäisessä pelissä heittänyt vain kerran ohi ja tehnyt keskimäärin 12,3 pistettä, jota hän on ehtinyt viskomaan 18,3 peliminuutissa.

Himkin liettualaisvalmentaja Kestutis Kemzura käyttää laajaa materiaaliaan leveästi. Tästä osoituksena Himkin tiistai-iltainen kauden kotiavaus, jossa Kemzuran suojateista suurimmat peliminuutit, 23, kirjattiin Vitali Fridzonille ja peräti 11 pelaajaa pelasi vähintään kymmenen minuuttia.

Kahdella viime kaudella Rannikko joutui uurastamaan slovenialaisessa Olimpija Ljubljanassa pelistä toiseen yli 35 minuutin iltapuhteita. Rannikko ei roolinmuutosta valita.

- Meillä on erittäin hyvä joukkue – varmasti paras, jossa itse olen pelannut. On hienoa, ettei tarvitse pelata 38 minuutin pelejä. Nyt voi kentälle mennessä antaa itsestään hieman enemmän, Rannikko kertoo.

Ja Rannikko on itsestään antanut. Kolmessa voittopelissä 189-senttisen turkulaisen käsistä on lähtenyt 15 pelitilanneheittoa, joista peräti 14 on löytänyt tiensä korirenkaan läpi. Sarjan toisessa pelissä Surgutissa Rannikko linkosi 18 pistettä upottaen heittonsa täydellisesti 7/7.

- Alku on kieltämättä mennyt jopa yläkanttiin. Jossain vaiheessa menee varmaan ohikin, Rannikko naurahtaa.

Yksityiskoneita ja autonkuljettajia

Himki pelaa alkaneella kaudella Venäjän pääsarjan lisäksi Euroopan kakkoskilpailuksi luokiteltavassa ULEB Cupissa. Joukkueen sarja-avaus kotimaassa ei ole helpoin mahdollinen, kun Himki pelaa ennen eurotaipaleen alkua alta pois kaukomatkojen päässä olevia otteluitaan.

Sarja-avaukseen Rannikko ja kumppanit lensivät heti Siperiaan. Himki kävi ensin höykyttämässä Novosibirskia ennätyslukemin 121-66. Himkin nettisivujen mukaan 55 pisteen ero on Venäjän liigahistorian suurin, jonka lisäksi Himkille 121 pistettä ovat seuran ennätys.

- Joukkueellamme oli ensimmäisessä pelissä hirveä lataus. Vastus ei ehkä ollut kovin mahdollinen, mutta ei ihan köykäinenkään. Sen riveissä pelasi mm. suomalaisille tuttu Lonnie Cooper (Suomen mestari Hongasta 2001) sekä Israelin liigan viime kauden paras MVP Lee Nailon, Rannikko selventää.

Kotimatkallaan Himki kävi voittamassa Surgutin huomattavasti tasaisemmassa ottelussa 86-79. Rannikko oli yksi ottelun sankareista 18 pisteellään. Himkin tiistaisessa kotiavauksessa Pietarin Spartak jäi vaille mahdollisuuksia, kun kotijoukkue nöyryytti sitä lukemin 97-67.

Himkin kaukomatkat saavat jatkoa seuraavilla kierroksilla. Ensi viikonloppuna joukkue piipahtaa Kazanissa (20.10.), seuraavaksi edessä on todellinen Aasian-matka Kiinan rajalle Vladivostokiin (26.10.) ja paluumatkalla jälleen yksi pysähdys Siperiassa, Krasnojarskissa (28.10.).

- Vladivostokiin on seitsemän tunnin aikaero ja yhdeksän tunnin lento. Se voi jo tuntua jaloissa, Rannikko ennakoi.

Matkustaminen on rankkaa, mutta Himkin tasoiselle joukkueelle siitä on yritetty tehdä mahdollisimman siedettävää. Himki matkustaa omalla yksityiskoneella, joka starttaa vieraspeleistä Moskovaa kohti heti otteluiden jälkeen. Koneen vakiovarustuksiin kuuluvat mm. leveät nojatuolit ja sohvat sekä seisova illallispöytä.

Ylimääräisiä murheita Himki-tähtien ei tarvitse myöskään kantaa Moskovassa. Rannikkoa kuljettaa paikasta toiseen oma autonkuljettaja. Järjestely on seuran tapa suojata investointiaan Moskovan melko villissä liikennekulttuurissa.

"Tavoitteet korkealla"

Teemu Rannikon ohella Himkin tähtiin lukeutuvat NBA-kokemusta omaavat Kelly McCarty ja Daniel Ewing, laituri Mike Wilkinson sekä puolalainen Macej Lampe. Lisäksi joukkueessa pelaavat mm. Euroopan mestaruuden viime kuussa metsästäneet Anton Ponkrashov, Nikita Shabalkin ja Nikita Morgunov.

Nimilistaa selatessa ei Himkin panostus kauteen jää epäselväksi. Seura haluaa kirkastaa viime kauden pronssimitalia Venäjän liigassa ja metsästää tosissaan ULEB Cupin voiton kautta avautuvaa Euroliiga-paikkaa.

- Seuran tavoitteet ovat tosiaan korkealla. Jotain halutaan tällä kaudella voittaa. Kaikki edellytykset menestykselle on olemassa. On meistä pelaajista kiinni, kuinka hyvää tulosta pystymme tekemään, Rannikko kertoo.

Himkin asemia Venäjän liigassa paransi McCartyn kauden kynnyksellä saama Venäjän kansalaisuus. Venäjällä nimittäin on sääntö, jonka mukaan joukkueella tulee olla liigapeleissä kentällä koko ajan kaksi venäläispelaajaa. Kantava ajatus on taata kotimaisille pelaajille mahdollisuudet, mutta sääntö aiheuttaa myös ongelmatilanteita.

- Sääntö on hieman hämmentävä. Meille on peleissä sattunut jo kolme kertaa tilanne, jossa on erotuomarit ovat estäneet pyydetyn vaihdon, kun kentälle ei olisi jäänyt tarpeeksi venäläisiä.

Amerikkalainen McCarty pelaa Venäjällä neljättä kauttaan. Hän teki kansalaisuudellaan seuraa TsSKA:n tähtitakamiehelle J.R. Holdenille, joka ratkaisi viime hetken heitollaan Venäjälle Euroopan mestaruuden. Jatkossa Venäjän maajoukkueen valmennusjohdolle tulee pähkinä purtavaksi, kun se yrittää ratkaista kumman amerikkalaistähdistä valitsisi joukkueeseen. Kansainvälisen koripalloliiton sääntöjen mukaan maajoukkueessa saa pelata virallisissa kilpailuissa ainoastaan yksi kansalaisuuden yli 16-vuotiaana saanut pelaaja.

Ennen mahdollisia maajoukkuepelejä McCarty, Rannikko ja kumppanit yrittävät siivittää Himkin menestykseen niin Venäjällä kuin Euroopassakin. ULEB Cup käynnistyy 5. marraskuuta. Lohkossa D Himkin kanssa pelaavat ranskalainen Nancy, saksalainen Frankfurt Skyliners, espanjalainen Valencia, puolalainen Wloclawek sekä Mariupol Ukrainasta.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/

Henkilöt

 
14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

13.6.2025 22:48 Susijengi

Sasu Salin kruunasi kautensa Romanian mestaruuteen!

Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.

12.6.2025 11:07 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta jatkaa Saarlouis Royalsissa - "Nälkää jäi"

Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.

11.6.2025 08:55 Susijengi

Ilmiömäinen Salin pakotti Romanian finaalit viidenteen otteluun

Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.

5.6.2025 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier siirtyy Galatasarayn riveihin

Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

28.5.2025 09:50 Susijengi

Janssonin Heidelberg Bundesliigan välieriin Bayern Münchenia vastaan

Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.

23.5.2025 09:35 Susijengi

Salinin Cluj-Napoca Romanian finaaleihin, Blomgrenin Ventspilsille Latvian hopeaa

Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

Näytä lisää vastaavia