Tartu Rock kaatoi Lappeenrannan Eurocupissa

7.1.2008 Viron hallitseva mestari Tartu Rock oli odotetun kova vastustaja Lappeenrannan Eurocupin kotiottelussa maanantai-iltana. Lappeenrantalaiset eivät onnistuneet pysäyttämään lohkon ykkösjoukkueen huikeaa heittopeliä ja kamppailu päättyi lukemin 102-94 (50-46) Tartu Rockin hyväksi.

Tappion myötä Lappeenrannan mahdollisuudet Eurocupin jatkokierroksille vaikeutuivat, mutta eivät lopullisesti vielä hävinneet. Joukkue on pakkovoiton edessä ensi tiistaina Venäjältä Lappeenrantaan vierailulle tulevaa Samaraa vastaan, jolle se hävisi vieraissa luvuin 94-82.

 

Urheilukanavalta suorana lähetyksenä tulleen ottelun avausjakso mentiin Tartu Rockin suunnitelmien mukaan. Virolaisvierailija kontrolloi ottelun kulkua kentän molemmissa päissä. Tartu onnistui pakottamaan Lappeenrannan lähes täysin pois sen omasta pelikirjasta pitäen ottelun tempoa tiukasti käsissään. Ensimmäisen kymmenminuuttisen jälkeen Tartu oli karannut yhdeksän pisteen johtoon 25-16.

 

Juha Sten toi vahvoilla korille ajoillaan Lappeenrannan toisen jakson alussa takaisin peliin. Lappeenrannan puolustus ei kuitenkaan toiminut päävalmentaja Mika Turusen toivomalla tavalla Tartu Rockin päästessä kerta toisensa jälkeen kotijoukkueen korin alle.

 

Lappeenranta roikkui ottelussa mukana lähinnä onnistuneiden kolmostensa avulla, joista muutaman nakkasi koko Eurocupin kuudenneksi paras pisteiden tekijä Petri Virtanen. Puoliajalle lähdettiin Tartu Rockin johtaessa lukemin 50-46, joka Viron mestaria vastaan oli kotijoukkueelta kohtuullisen hyvä suoritus.

 

Parhaimmillaan 11 pistettä johdossa olleiden vierailijoiden ensimmäisen puoliajan hahmona toimi huikean pelisilmän omaava George Tsintsadze. Lappeenrannan aloitusviisikon pelaajista Pasi Riihelällä ja Andrian Henningillä oli molemmilla jo kolme virhettä rasitteenaan 20 minuutin jälkeen.

 

Tartu rokkasi kolmannella jaksolla

 

Kolmannen jakson alussa vierailijat tiivistivät puolustamistaan entisestään ja repäisivät parissa minuutissa 9-2 jakson (59-48) pakottaen Lappeenrannan aikalisälle. Sama ilotulitus jatkui vierailijoilta kotijoukkueen neuvonpidon jälkeenkin, kun puolestaan lappeenrantalaisten hyökkäykset typistyivät lähes poikkeuksetta Tartu Rockin käsiviidakkoon.

 

Lappeenranta ei löytänyt lääkkeitä Tartu Rockin myllytykseen ja kolmas jakso meni vierailijoille 30-19.

 

Viimeinen neljännes alkoi kotijoukkueen takaa-ajoasemasta lukemin 80-65. Lappeenranta sai neljännen jakson alkuun terävyyttä puolustuspeliinsä ja alkoi virittelemään loppukiriä. Viljami Vanjoki toi kolmosellaan kotijoukkueen kymmenen pisteen päähän, kun jaksoa oli vielä seitsemän minuuttia pelaamatta.

 

Neljän minuutin tahkoamisen jälkeen oli Lappeenranta edelleen tiukasti 13 pisteen päässä. Ottelussa 19 pistettä heittänyt ja Tartun peliä näpeissään pitänyt George Tsintsadze sai tässä vaiheessa viidennen virheensä.

 

Pallovarman Tsintsadzen poistuttua kentältä Lappeenrannan raivoisa koko kentän prässi toi joukkueen aina kahdeksan pisteen päähän, mutta sen lähemmäksi ei kokenut vierailija Lappeenrantaa päästänyt viimeistellen vapaaheittoviivalta tarvittavat pisteet.

 

Ottelu päättyi Lappeenrannan kotitappioon luvuin 102-94. Lappeenranta kohtaa ensi tiistaina kovan venäläisjoukkueen Samaran ja on pakkovoiton edessä selvittääkseen tiensä Eurocupin jatkokierroksille.  

 

Lappeenrannan korkeimman pistesaaliin keräsi Adrian Henning 28/6. Petri Virtanen heitti 20 pistettä ja jakoi peräti yhdeksän syöttöä. Tartu Rockin tehokolmikkona toimivat Brian Cusworth 20/10, Janar Talts 20/9 sekä George Tsintsadze 19/5/6 syöttöä.

 

”102 pistettä liikaa kotisalissa”

 

Lappeenrannan päävalmentaja Mika Turunen oli pettynyt joukkueensa puolustamiseen, mutta antoi samalla tunnustusta Tartu Rockin äärimmäisen kovalle ryhmälle. Ottelu ratkesi päävalmentajan mukaan lappeenrantalaisten heikkoon kommunikointiin.

 

- Palloscreenien puolustaminen oli ihan luokatonta, mutta täytyy myös ihailla vastustajan heittotaitoa. Jos annetaan kotikentällä 102 pistettä, niin ei voida voittaa, harmitteli Turunen.

 

Tartu Rock jatkanee lohkon ykkösenä Eurocupin jatkokierroksille. Myös Turusen mukaan tänään oli vastassa ylivoimaisesti koko lohkon kovin joukkue, mutta ei suinkaan mahdoton voitettava.

 

-  Jos puolustuksemme olisi pitänyt, kuten suunnittelimme, niin ihan voitettavissa oleva joukkue Tartu olisi ollut. 94 pistettä kotisalissa pitäisi riittää näissä peleissä voittoon. Tänään kuitenkin nähtiin, miten taitavasti he löysivät aina vapaan miehen ja pistivät pallon varmasti pussiin, Turunen jatkoi pohtien oman joukkueensa hiljaisuutta kentällä.

 

Turunen marssittaa suojattinsa tuttuun tapaan rentoutumaan ja palautumaan paikalliseen kylpylään, jonka jälkeen alkaa huolellinen valmistautuminen Samaran kohtaamiseen.

 

Lappeenrannan maajoukkuemies Petri Virtanen käänsi katseensa myös tulevaan, vaikka hampaankoloon Tartua vastaan jääkin paljon.

 

- He pelasivat juuri niin hyvin, kuin mitä osasimme odottaa. Tiedettiin, kyllä miten he pelaavat, mutta silti jäi jätkiä vapaaksi, Virtanen manasi.

 

- Kyllähän tämä on paha kolaus, mutta ei tässä mitään. Päät vaan ylös, koska vielä on mahdollisuudet jatkaa eteenpäin. Meidän pitää saada jalat liikkeelle ensi tiistaina, sillä vastassa on iso joukkue ja pitää yrittää juosta heiltä paljon helppoja pisteitä, kaavaili Virtanen. 

 

Ottelun tilastot tästä.  



Lisätietoja: http://www.fibaeurope.com

Henkilöt

Asiat

 
12.6.2025 12:59 Susijengi

Lauri Markkanen: ”Helsingin EM-kisojen meininki oli hullua, katsotaan mihin Tampere pystyy”

Suomi-koriksen ykköstähti Lauri Markkanen, 28, lausui keskiviikkona kauan odotetut sanat Susijengin EM-kotikisakesän 2025 avanneessa mediatilaisuudessa Helsingin Urhea-hallilla. Markkanen vahvisti olevansa mukana Susijengin EM-kisaleirityksessä ja odottavansa kasvavan innon vallassa Tampereella ja Riiassa pelattavia EM-kisoja.

12.6.2025 11:07 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta jatkaa Saarlouis Royalsissa - "Nälkää jäi"

Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.

11.6.2025 12:10 Susijengi

Susijengin Open Gym on pyörähtänyt käyntiin 43 pelaajan ringillä, kesän ohjelma täydentyy Puola-vierasottelulla

Susijengin EM-kotikisakesä 2025 on käynnistynyt Helsingin Mäkelänrinteen URHEA-hallissa perinteisillä Open Gym -harjoituksilla, joihin päävalmentaja Lassi Tuovi on lähettänyt kutsut 43 pelaajalle. Susijengin EM-kisoihin valmistava ohjelma on puolestaan täydentynyt elokuun puolessavälissä Puolassa pelattavalla maaottelulla.

11.6.2025 08:55 Susijengi

Ilmiömäinen Salin pakotti Romanian finaalit viidenteen otteluun

Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.

10.6.2025 11:49 EM-kotikisat 2025

Ilmainen joukkoliikenne EM-kotikisojen lipuilla pelipäivinä Tampereella

Tampere tarjoaa elo-syyskuussa pelattavien EM-kotikisojen vieraille kätevän lisäedun. Kaikkiin tapahtuman pääsylippuihin sisältyy automaattisesti matkaoikeus Tampereen seudun joukkoliikenteen busseissa, raitiovaunuissa ja junissa.

9.6.2025 19:00 Susi All Star

Meritoitunut Jussi Laakso palasi nuorten maajoukkuetien ensimmäiselle pysäkille: ”On ilo työskennellä innokkaiden nuorten kanssa”

Jussi Laakso debytoi viikonloppuna SUSI All Stars -leirityksessä yhden poikajoukkueen valmentajana. Kokeneelle Laaksolle kyseessä oli paluu maajoukkuetoiminnan alkujuurille – aikoihin mistä hänen maajoukkueuransa valmentajana käynnistyi 1990-luvun lopulta.

6.6.2025 12:00 Susijengi

EM-kotikisojen odotetut yksittäisliput nyt myynnissä!

Koripallon EM-kotikisoihin Tampereella on 82 päivää. Perjantaina käynnistyi kisojen odotettujen yksittäislippujen myynti.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

5.6.2025 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier siirtyy Galatasarayn riveihin

Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.

Näytä lisää vastaavia