7.12.2013 Korisliigan lauantai-otteluissa paukkui koriin johtaneiden syöttöjen rajapyykkejä kahdenkin eri pelaajan toimesta. Tampereen Pyrinnön Damon Williams, kaikkien aikojen tilaston kakkosnimi, ylitti 1400 syötön rajan.
Damon Williams kohenteli jälleen asemiaan Korisliigan kaikkien aikojen tilastossa. Kuva: Tytti Nuoramo.
Damon Williams lähenteli Lapuan Korikobria vastaan triplatuplaa (11/8/9) ja nyt hänellä on Korisliigan runkosarjassa koossa 1405 syöttöä (keskiarvo 4,2). Yhden ottelun ennätys Williamsilla on hurja 15 syöttöä, jonka hän merkkautti runsas vuosi sitten Korihaita vastaan.
Kauhajoen Karhun Bojan Sarcevic ylitti puolestaan runkosarjassa 900 syötön rajan. Hänen kokonaissaldonsa on nyt 901 syöttöä (keskiarvo 3,0).
1596 Petri Virtanen
1405 Damon Williams
1129 Roope Mäkelä
1082 Jukka Toijala
1016 Kari-Pekka Klinga
1000 Gerald Lee Sr.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.