26.11.2009 Namika Lahden 27-vuotias takamies Roope Suonio heitti keskiviikkona itsensä ottelussa Lappeenrannan NMKY:tä vastaan Korisliigan vapaaheittotarkkuuden kaikkien aikojen neljännelle sijalle.

Roope Suonio saavutti liigaurallaan 300 heitetyn vaparin rajan ja pomppasi heti kaikkien aikojen tarkkuustilastossa neljänneksi. Kuva: Kai Kilappa.
Kaikkien aikojen listalle vapaaheittotarkkuudessa pääsevät ne pelaajat, jotka ovat uransa aikana pääsarjan otteluissa heittäneet vähintään 300 vapaaheittoa. Roope Suonion kohdalla tuo minimimäärä täyttyi keskiviikkona.
Kymmenettä pääsarjakauttaan pelaava Suonio on voitokkaan LrNMKY-ottelun myötä heittänyt 301 vapaaheittoa, joista on onnistunut 256. Suonion vapaaheittotarkkuus on 85,0 prosenttia ja sillä hän sijoittuu kaikkien aikojen neljänneksi tarkimmaksi.
Suonion edellä ovat tilastossa vain Toni Ilmonen (86,6 %), Glenn Stokes (65,8 %) ja Joe Wright (85,5 %).
176-senttinen Roope Suonio on Suomen mestari ja cup-voittaja vuodelta 2000, jonka lisäksi hänet on valittu kahdesti Korisliigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi. Nuorten maaotteluja hän on pelannut 41.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.