Suomen pyörätuolimaajoukkue kohtaa Bilbao BSR:n Tikkurilassa lauantaina

17.8.2012 Suomen pyörätuolimaajoukkue kokoontuu monen vuoden tauon jälkeen kansainvälisten otteluiden merkeissä. Lauantaina Suomi kohtaa kahdesti espanjalaisen Bilbao BSR:n Tikkurilassa pelattavissa maaotteluissa.

– Tämä on oiva tilaisuus testata, missä mennään. Meillä ei ole ollut moneen vuoteen maajoukkuetoimintaa aikuisissa eikä nuorissa, mutta nyt olemme saaneet kasaan porukan, jossa on hyvässä suhteessa nuoria kuin kokeneempiakin pelaajia, iloitsee Suomen pyörätuolimaajoukkueen päävalmentaja Vesa Sydänmaa.

Pyörätuolimaajoukkueen valmennusjohto on kutsunut koolle 14 pelaajaa, joista kokeneimmat ovat Suomelle vuoden 1997 EM-pronssia hakeneen ”Dream Teamin” Jarmo Leppänen ja Juha Luukkonen.

– Joukkueen kasaaminen oli pitkä prosessi. Nuorille pelaajillemme on erittäin tärkeää, että saimme Leppäsen ja Luukkosen kokeneempina pelimiehinä mukaan remmiin. Nuorempien tähtiemme joukkoon kuuluu esimerkiksi viime kaudella Saksan Bundesliigaa pelannut Teemu Partanen, Sydänmaa kertoo.

– Bilbao-otteluissa nuoret pelaajamme pääsevät aistimaan kansainvälistä tunnelmaa, joka on elintärkeää nuorten kehityksen kannalta. Vain näiden otteluiden rohkaisemana he tietävät, miten heidän on harjoiteltava päästäkseen huipulle.

 

Suomen pyörätuolimaajoukkueen ottelut lauantaina 18.8.

  • Klo 14:30 Suomi – Bilbao BSR
  • Klo 17:30 Suomi – Bilbao BSR


Otteluihin on vapaa pääsy. Ottelut pelataan Tikkurilan Urheilutalolla osoitteessa Läntinen Valkoisenlähteentie 52-54, Vantaa.
 

Suomen pyörätuolimaajoukkue 2012

Sukunimi

Etunimi

Laine

Joni

Fawzi

Omar

Alhajaj

Amhad

Hovatov

Tero

Valtonen

Antti

Manni

Henry

Leppänen

Jarmo

Partanen

Teemu

Klasila

Teemu

Luukkonen

Juha

Honkanen

Mikko

Lundgren

Bo

Marjamäki

Mika

Fadhal

Anwar

  • Päävalmentaja Vesa Sydänmaa
  • Valmentaja Kari Kämppi
  • Valmentaja Jussi Vapamaa
  • Joukkueenjohtaja Bo Lundgren
 
12.9.2025 17:19 Pyörätuolikoripallo

Suomi päätti pyörätuolikoripallon EM-kisat voittoon sijoitusottelussa Tanskaa vastaan

Suomi päihitti päätösottelussa Tanskan 68-63 ja sijoittui lopulta seitsemänneksi pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisoissa.

11.9.2025 21:02 Pyörätuolikoripallo

Suomi kaatoi Unkarin pyörätuolikoriksen EM-kisoissa

Suomi nappasi pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisojen toisen voiton, kun se kaatoi Unkarin selvin numeroin 73-15.

10.9.2025 21:34 Pyörätuolikoripallo

Suomelle voitto ja tappio pyörätuolikoripallon EM-kisojen tuplapelipäivästä

Suomi aloitti keskiviikon kaatamalla Armenian aamun ensimmäisessä ottelussa selvin numeroin 73-10. Toisessa kamppailussa länsinaapuri Ruotsi oli parempi 51-44.

8.9.2025 20:51 Pyörätuolikoripallo

Irlanti Suomea vahvempi loppuhetkillä pyörätuolikoripallon EM-kisoissa

Suomi taipui niukasti toistamiseen pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisojen toisessa ottelussa. Irlanti vei ottelun nimiinsä 55–43-voitolla.

7.9.2025 22:29 Pyörätuolikoripallo

Suomi taipui niukasti pyörätuolikoripallon EM-kisojen avausottelussa Belgiaa vastaan

Suomen ja Belgian välinen ottelu ratkesi vasta loppuhetkillä belgialaisten voittoon lukemin 58–54 pyörätuolikoripallon C-divisioonan avausottelussa Bulgarian Samokovissa.

6.9.2025 21:15 Pyörätuolikoripallo

Suomi aloittaa pyörätuolikoriksen C-divisioonan EM-kisat sunnuntaina

Pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisat pelataan 7.–12. syyskuuta Samokovissa, Bulgariassa. Panokset ovat kovat: turnauksen kaksi parasta joukkuetta nousee ensi kaudeksi B-divisioonaan. Suomen joukkue lähtee kisoihin uudistuneena, valmistautuneena ja kirkas tavoite mielessään.

8.8.2025 11:27 Pyörätuolikoripallo

Pyörätuolikoripallomaajoukkue aloittaa tänään pelit Nordic Cup -turnauksessa Nokialla

Suomen pyörätuolikoripallomaajoukkue ParaSudet aloittaa toden teolla valmistautumisen syyskuussa pelattaviin EM-kisoihin, kun joukkue haastaa tänään alkavassa Nordic Cupissa Norjan, Tanskan ja Ruotsin.

22.5.2025 09:45 Pyörätuolikoripallo

Vuoden pyörätuolikoripalloilija Henri Kössö unelmiensa äärellä: "Mielenkiinnolla odotan opiskelua ja urheilua yliopistossa"

Vuoden pyörätuolikoripalloilijaksi valittu Henri Kössö suuntaa unelmiensa perään, kun hän siirtyy opiskelemaan ja pelaamaan pyörätuolikoripalloa Southwest Minnesota State Universityyn (SMSU) Yhdysvaltoihin.

19.4.2025 17:21 Erotuomarit

Kaksi suomalaista erotuomaria kansainväliselle uralle pyörätuolikoripallossa

Enni Alm ja Paulus Parkatti suorittivat IWBF:n Zone-erotuomariklinikat hyväksytysti Sveitsissä ja Italiassa. 

4.4.2025 17:10 Pyörätuolikoripallo

Pyörätuolikoripallon SM-finaali lauantaina Koripalloliiton YouTube-kanavalla

BC Nokia ja Tapiolan Honka kohtaavat lauantaina SM-finaalissa Nokialla. Peliä voi seurata YouTubesta.

Näytä lisää vastaavia